Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spadły zyski JSW. Dobry wynik na koksie, słabszy z węgla

11
Podziel się

Polskie kopalnie pokazują, że na węglu można dobrze zarabiać. Zarząd JSW pochwalił się wzrostem sprzedaży i wypracowaniem 1,7 mld zł zysku w 2018 roku. Spółka wyprodukowała 15 mln ton węgla.

Na czele JSW stoi prezes Daniel Ozon.
Na czele JSW stoi prezes Daniel Ozon. (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)
bDBahypx

Kontrolowana przez państwo Jastrzębska Spółka Węglowa zakończyła 2018 rok z zyskiem - wynika z najnowszego sprawozdania finansowego. Jest on jednak zdecydowanie niższy niż w 2017. Na czysto kopalnie zarobiły 1 mld 737 mln zł wobec 2 mld 539 mln zł rok wcześniej.

Co ciekawe, wynik okazał się zdecydowanie gorszy, mimo że ogólnie sprzedaż JSW w 2018 roku była wyższa niż w 2017. Spółka ze sprzedaży m.in. koksu i węgla zainkasowała 9,8 mld zł - o prawie miliard więcej.

Przychody ze sprzedaży węgla od odbiorców zewnętrznych wzrosły przede wszystkim przez wyższą cenę za tonę, średnio o 3,2 proc. W tym samym czasie koks podrożał o 17 proc. To właśnie na koksie JSW zdecydowanie poprawiła zysk operacyjny (EBITDA)
i to ponad 10-krotnie w porównaniu z 2017 rokiem. W tym samym czasie zysk EBITDA w segmencie węgla zmniejszył się o jedną trzecią.

bDBahypz
Zobacz także: Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

W ciągu 12 miesięcy JSW wydobyła 15 mln ton węgla, z tego prawie 70 proc. produkcji stanowił węgiel koksowy. Należy podkreślić, że polska spółka jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej.

bDBahypF

Zaraportowane przez JSW ceny węgla i koksu wzrosły, ale też wyższe były koszty produkcji. Łącznie z kosztami sprzedaży były większe o 1 mld 300 mln zł, czyli 23 proc. w porównaniu z 2017 rokiem.

Co z pokaźnym zyskiem na poziomie 1,7 mld zł? Zarząd JSW zamierza sporą część wypłacić posiadaczom akcji. Na dywidendę chce przeznaczyć do 30 proc. zysku. Na jedną akcję wartą obecnie 58,5 zł przypadnie 1,71 zł.

Resztę zysku spółka będzie mogła przeznaczyć m.in. na inwestycje. W zeszłym roku pochłonęły 1,67 mld zł.

bDBahypG

W tym roku też zaplanowanych jest kilka projektów. Wśród nich jest budowa nowych poziomów oraz unowocześnienie wyposażenia frontów wydobywczych w celu podniesienia bezpieczeństwa i efektywności zakładów, budowa kopalni Bzie Dębina (pierwsza ściana w 2022 roku), modernizacja ZPMW w KWK Budryk i KKWK Knurów-Szczygłowice, a także modernizacja basterii nr 4 w Koksowni Przyjaźń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBahyqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Marek
2 lata temu
To proszę mi wyjaśnić bo ja tego już nie ogarniam , mówi się ,że rząd dokłada do kopalni , a tu nagle informacja że kopalnie mają zysk ???
d56
2 lata temu
Nie podano jaka była wielkość dotacji ze skarbu Państwa (czytaj mojej kieszeni)
F.E.D.
2 lata temu
Jak na razie spółkę czeka szereg procesów o nadgodziny,Czternastkę i deputat węglowy za 2016r.,deputat węglowy dla emerytów
bDBahyqb
Adolf Kaczyns...
2 lata temu
"Co ciekawe, wynik okazał się zdecydowanie gorszy, mimo że ogólnie sprzedaż JSW w 2018 roku była wyższa niż w 2017. Spółka ze sprzedaży m.in. koksu i węgla zainkasowała 9,8 mld zł - o prawie miliard więcej." Nie bardzo rozumiem, co w tym "ciekawego". Po prostu zarzad dorwal sie do kasy i "rozdysponowal" zyski przed bilansem koncowym, na premie, wynagrodzenia, byc moze remonty i doposazenie gabinetow, roznego rodzaju Barborki i imprezy, sponsoring dla kosciola i PiSowskich przybudowek. Proste, prawda? Tak sie "gospodaruje" nieswoimi pieniedzmi. Gdyby spolka byla prywatna, a nie panstwowa, to zysk bylby znacznie wiekszy. Nalezy jeszcze pomyslec o niezwracanych dlugach do budzetu. Dofinansowanie gornictwa z podatkow nie jest uwzgledniane w wykazywaniu zysku. Traktuje sie to jako darowizne spoleczna dla kopaln. Nikt nie mysli tam o splacie dlugow.
Escobar
2 lata temu
Na koksie zawsze się dobrze wychodziło,jednak tylko do czasu.