Notowania

pgn
09.05.2016 11:32

Wyniki PGNiG: drugi najlepszy kwartał w historii. PGNiG coraz więcej na nas zarabia

Lepszy wynik zdarzył się spółce tylko raz. Wszystko dzięki zyskom na dystrybucji gazu. Koncern zarabia na odbiorcach detalicznych coraz więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(rhodesj / Flickr (CC BY 2.0))

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odnotowało 1 386 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszym kwartale wobec 1 243 mln zł zysku rok wcześniej. Lepszy wynik zdarzył się spółce tylko raz. Wszystko dzięki zyskom na dystrybucji gazu. Koncern zarabia na odbiorcach detalicznych coraz więcej.

Prawie 1,39 mld zł na czysto PGNiG w pierwszym kwartale to wynik lepszy od najbardziej optymistycznych szacunków analityków ankietowanych przez agencję ISBnews. Ci stawiali, że nie będzie więcej niż 1,15 mld zł.

Skonsolidowany wynik operacyjny EBITDA wzrósł o 3 proc. rok do roku do 2,32 mld zł przy niższych o 15 proc. kosztach operacyjnych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,98 mld zł, wobec 12,5 mld zł rok wcześniej.

"Sytuacja makroekonomiczna przełożyła się na spadek przychodów ze sprzedaży o 12 proc. rok do roku, ale także na spadek kosztu sprzedanego gazu o 15 proc. Pomimo niesprzyjającego otoczenia, wypracowany przez grupę kapitałową zysk operacyjny wzrósł o 60 mln zł w porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r., a zysk netto o 11 proc. do poziomu 1,39 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Odbiorcy detaliczni płaczą i płacą

Spadek kosztu sprzedawanego gazu nie skutkował obniżeniem cen dla finalnych odbiorców. Jak podaje spółka wolumen dystrybuowanego gazu zwiększył się o 7 proc., a przychody z tego tytułu były większe o 6 proc. Redukcja ceny wyniosła więc poniżej 1 proc. a przecież koszt zakupu gazu spadł o aż 15 proc.

Dodatkowo, jak podaje PGNiG w pierwszym kwartale średnia cena paliwa gazowego na giełdach zachodnioeuropejskich obniżyła się w złotych o aż 38 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

"Aktywnie reagując na zmieniające się warunki rynkowe, w 2015 r. PGNiG SA i PGNiG OD kilkakrotnie obniżały taryfy, w wyniku czego średnia cena taryfowa paliwa gazowego w pierwszym kwartale 2016 r. była niższa o ok. 11 proc. od cen w pierwszym kwartale 2015 r." - czytamy w komunikacie spółki.

Ceny spadły więc w ciągu roku w Europie o 38 proc., a ceny dla odbiorców indywidualnych w Polsce są niższe o 11 proc. Nic więc dziwnego, że koncern zarabia coraz więcej. Na odbiorcach. I to detalicznych.

Co więcej PGNiG Obrót Detaliczny postulowało o podwyższenie cen gazu i zatwierdzenie przez URE wyższej taryfy na okres od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2016 r. URE nie wyraziło zgody.

Klienci przemysłowi, którzy kupują po cenach rynkowych, a nie regulowanych przez Urząd Regulacji Energetyki płacą mniej i "marża operacyjna na sprzedaży gazu wysokometanowego spadła z 4 proc. w pierwszym kwartale 2015 r. do 2 proc. w pierwszym kwartale 2016 r." - czytamy w komunikacie spółki.

Na dystrybucji paliw gazowych PGNiG zarobiło w pierwszym kwartale 758 mln zł zysku operacyjnego EBITDA, czyli o 237 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Droższe wydobycie

Zrekompensowało sobie tym gorsze o 259 mln zł wyniki segmentu "poszukiwanie i wydobycie", które wynikły ze spadku cen ropy pozyskiwanej ze złóż w Norwegii.

Rosły też koszty w tym segmencie. Jak podaje spółka, jest to efektem zwiększenia "kosztów spisanych aktywów dotyczących poszukiwania i oceny zasobów, które w pierwszym kwartale 2016 roku obciążyły wynik segmentu kwotą 46 mln zł".

PGNiG - zysk operacyjny EBITDA (mln zł)
poszukiwanie i wydobycie obrót i magazynowanie dystrybucja wytwarzanie razem
1 kw. 2016 619 660 758 362 2393
1 kw. 2015 878 619 521 310 2326
Zmiana % -29,5 +6,6 +45,5 +16,8 +2,9
zmiana w mln zł -259 41 237 52 67
Źródło: WP money.pl na podstawie raportu kwartalnego spółki

Zyski na produkcji ciepła

Oprócz większych zysków na dystrybucji gazu, koncern rekompensował sobie słabsze wyniki na wydobyciu zyskami z wytwarzania energii cieplnej (+52 mln zł EBITDA). A to wszystko dzięki wzrostowi sprzedaży o 7 proc. rok do roku oraz, a jakże, większej taryfie na ciepło o 5,3 proc. Co ciekawe wyższa taryfa na ciepło towarzyszy spadkowi ceny węgla o 6,4 proc. rok do roku.

"Grupa kapitałowa w ciągu roku konsekwentnie będzie realizować strategię inwestycji na rynku ciepła systemowego. Jest to obszar z dużym potencjałem wzrostu" - napisano w komunikacie spółki.

PGNiG informowało wcześniej, że planuje akwizycje w obszarze ciepłownictwa. Pod koniec kwietnia PGNiG Termika nabyła 100 proc. akcji PEC w Jastrzębiu Zdroju od Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Giełda zadowolona

Aż 5-procentowym wzrostem kursu akcji podsumowała wyniki PGNiG giełda w Warszawie. W połowie nadrobiło to spadki kursu w tym roku. Do historycznego maksimum ceny z października ubiegłego roku (7,03 zł) brakuje jeszcze sporo. Dzisiaj kurs doszedł przed południem do poziomu 5,16 zł.

Ceny akcji PGNiG od piątku

Tagi: pgn, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz