Notowania

giełda
26.07.2016 15:08

Cynk nowym hitem inwestycyjnym. Lepszy niż złoto

W rok można było zarobić ponad 50 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Od początku roku ceny ropy naftowej i złota - najpopularniejszych surowców inwestycyjnych - wzrosły od 15 do 25 proc. Prawdziwym hitem jest jednak cynk, którego wartość poszła w górę z niecałych 1500 do 2250 dolarów.

Nawet ponad 50 proc. można było zarobić na rynku cynku w tym roku. Po tym jak w styczniu cena metalu spadła do 1450 dolarów - najniższego poziomu od lat, nastąpiło wyraźne odbicie. Inwestorzy rzucili się do zakupów i w efekcie cena podskoczyła do ponad 2200 dolarów, co jest najlepszym wynikiem od maja 2015 roku.

Metal używany do cynkowania stali, ze względu na właściwości antykorozyjne, zyskuje na wartości w obliczu dużego popytu i odbicia na rynku stali. Obawy o niedobór metalu, przy zgłaszanym przez firmy coraz większym zapotrzebowaniu, wywołały silne spekulacje na rynku finansowym.

Inwestorzy stawiają na cynk, a ich przekonanie wzmacnia polityka najważniejszych światowych banków centralnych, które wspierają wzrost gospodarczy, co sprzyja surowcom przemysłowym. Znaczenie cynku jest nieocenione głównie w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym.

Dla porównania, cena bliźniaczego metalu przemysłowego - ołowiu - na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy niemal się nie zmieniła. Jak zauważa agencja Bloomberg, różnica w wycenie między cynkiem i ołowiem jest największa od 9 lat. Tona ołowiu kosztuje ponad 400 dolarów mniej.

Cynk deklasuje w tym roku zarówno surowce rolne, które w wielu przypadkach notują kilkunastoprocentowe spadki, jak i popularną ropę naftową czy złoto. W ostatnich miesiącach baryłka ropy podrożała w sumie o 15 proc., a złoto o 25 proc. Jednak w obu przypadkach widać, że dalsze wzrosty nie są pewne.

Zmiany kursów złota i ropy na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy

Jak zainwestować w cynk? Firmy forexowe często oferują możliwość zawierania transakcji na instrumentach finansowych, które odzwierciedlają wartość metali, w tym cynku. Są to jednak bardzo ryzykowane inwestycje przez zastosowanie dźwigni finansowej, która sprawia, że z postawionego np. 1 tys. zł obraca się kwotą rzędu 100 tys. zł. Przy nawet niewielkich ruchach cen rzędu 1 proc. można w takiej sytuacji stracić wszystkie wpłacone pieniądze.

Prostsze i bezpieczniejsze jest wykorzystanie funduszy inwestycyjnych działających na rynku surowców lub zakup akcji spółek produkujących metal. Na świecie największą firmą produkującą cynk jest spółka Nyrstar. Kopalnie cynku i ołowiu posiada także szwajcarska spółka Xstrata, kanadyjska Donner Metals, Teck Resources czy szwedzka New Boliden.

Kopalnie cynku i ołowiu posiada także szwajcarska spółka Xstrata

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/cynk-filar-budownictwa-i-przemyslu-samochodowego,1472244,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Kopalnie cynku i ołowiu posiada także szwajcarska spółka Xstrata

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/cynk-filar-budownictwa-i-przemyslu-samochodowego,1472244,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-07-2016

TBMOŻNA BYŁO JAK PÓJDZIE Z 1000% TO WTEDY PISZECIE JAK ZAWSZE MOŻNA INWESTOWAĆ , WTEDY TO TRZEBA WYCHODZIĆ ,CWANIAKI KAŻDY TAKI MĄDRY MOŻE BYĆ,NAPISZCIE … Czytaj całość

26-07-2016

Karol 1952Wystarczy, że w odpowiednim momencie dostaniesz CYNK ...

27-07-2016

tomahawkSkoro jest na górce, to znaczy że za chwilę wartość zacznie spadać. Główni gracze się już obłowili, nie mają gdzie sprzedać, więc w takich żydowskich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)