Notowania

paliwa
23.11.2018 09:32

Ropa naftowa tak tania w tym roku jeszcze nie była. Zmienność cen jak w kryzysie

W ostatnich miesiącach ceny ropy gwałtownie się zmieniają. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce przy okazji poważnych kryzysów. Eksperci spodziewają się reakcji OPEC, bo notowania spadły do najniższego poziomu w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Barta IV/CC BY 2.0/Flickr)
Oczy obserwatorów rynkowych zwrócone są w kierunku Arabii Saudyjskiej.

Od początku października ceny ropy naftowej na giełdach idą w dół. W piątek spadły do najniższego poziomu w tym roku. Na giełdzie w Londynie baryłka, a więc około 159 litrów surowca, kosztuje 61,60 dolarów.

Tylko przez ostatnie 4 dni przecena wyniosła około 8 proc. Takich spadków w skali tygodnia nie było od lutego. To już z resztą 7 tydzień z rzędu, gdy notowania idą w dół. Warto przypomnieć, że niecałe dwa miesiące temu ropa kosztowała prawie 87 dolarów.

Tegoroczne notowania ropy na giełdzie w Londynie

Agencja Reuters zwraca uwagę, że zmienność cen ropy w ostatnich miesiącach wzrosła do najwyższego poziomu od czasu kryzysu na rynku w latach 2014-2016, a wcześniej kryzysu finansowego w latach 2008-2009.

Skąd ostatnia przecena? Eksperci tłumaczą, że ceny ropy spadły w związku z nadwyżką podaży ropy naftowej w obliczu ponurej perspektywy gospodarczej, która sugeruje, że zapotrzebowanie na surowiec nie dorówna produkcji.

Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, a więc jednego z najważniejszych eksporterów ropy, w czwartek zapowiedziały możliwość zmniejszenia wydobycia. "Nie będziemy sprzedawać ropy, której klienci nie potrzebują" - powiedział minister energetyki Khalid al-Falih, cytowany przez Reuters.

- Obecnie kluczowym pytaniem jest to, czy Arabia Saudyjska wraz z resztą państw OPEC zdecydują się na cięcie produkcji ropy naftowej w odpowiedzi na ostatnie zniżki cen. Jeśli takie cięcie nastąpi, to będzie ono wspierać scenariusz wzrostowego odreagowania - komentuje Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

- Chociaż Trump wzywa do tego, by ceny ropy były jeszcze niższe, to Saudyjczycy niekoniecznie będą go w tej opinii wspierać, zwłaszcza po tym, jak USA nieoczekiwanie udzieliła wyjątków od irańskich sankcji aż dla 8 państw, przyczyniając się do ostatnich gwałtownych przecen ropy naftowej - wskazuje ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: paliwa, ropa naftowa, opec, giełda, wiadomości, surowce, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-11-2018

jaa na stacjach po 5 40 ropa. ktoś mi to wyjaśni. ? Dolar drepta w miejsci +-. Ropa Tanieje a ceny rosną na stacjach... ??!?!?!?!?!

23-11-2018

felek72Analizują powyższy artykuł to cena za litr ropy wynosi 39 groszy!!! Więc odpowiedzcie sobie sami kto na tym zarabia!!!!

23-11-2018

ropkaWszystko się zgadza tylko na stacjach w Stalowej Woli ON po 5,35 zł , ceny mamy swoje w każdej stacji jednakowo , nie ma mocnych.

Rozwiń komentarze (36)