Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczyt OPEC przesunięty. Zapowiada się burzliwy tydzień na rynku ropy naftowej

Początek tygodnia przynosi spore zmiany cen ropy naftowej. Eksperci spodziewają się, że nerwowo będzie do szczytu OPEC+, który przesunięto na czwartek. O porozumienie ponad podziałami może być trudno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
USA, Arabia Saudyjska i Rosja dojdą do porozumienia? (Fot: YASSER AL-ZAYYAT/AFP/East News)

Dzieje się na rynku ropy naftowej. Jeszcze w piątek na koniec dnia cena baryłka surowca na giełdzie w Nowym Jorku dochodziła do 29 dolarów, a w poniedziałek zaczynaliśmy sesję od 26 dolarów. Kolejne godziny znowu przyniosły wyraźne odbicie, ale na jakim poziomie skończy się dzień nie można przewidzieć.

- To będzie kolejny burzliwy tydzień na rynku surowca - komentuje sytuację Bartosz Sawicki, ekspert TMS Brokers. Zwraca uwagę na niespodziewaną zmianę terminu nadzwyczajnego posiedzenia OPEC+, które odbędzie się dopiero w czwartek 9 kwietnia. Pierwotnie miało dojść do spotkania kartelu w poniedziałek 6 kwietnia.

- Przesunięcie terminu posiedzenia ma pozwolić państwom wydobywającym ropę na wypracowanie stanowiska i pierwsze negocjacje. Dowodzi jednak także napiętym relacjom pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją. Oba państwa obarczają się wzajemnie winą za fiasko negocjacji w marcu, które doprowadziło do wybuchu wojny cenowej - wskazuje Sawicki.

Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska dążyła do kolejnej znacznej redukcji wydobycia (o 1,5 mln baryłek dziennie), a Rosja nie chciała o niej słyszeć.

Jednocześnie - jak sugeruje ekspert - nic nie wskazuje na to, że Trump podczas spotkania z zarządami firm wydobywczych, które miało miejsce w piątek, poruszał kwestię uczestnictwa teksańskich producentów w globalnym porozumieniu. Zamiast zabiegać o koncesje z ich strony, obiecał im możliwość wprowadzenia przez USA i Kanadę ceł importowych na ropę.

- Pamiętać należy jednak, że w ostatnich latach USA, główny konsument surowca, zamienił się w eksportera ropy i produktów ropopochodnych. Udział Stanów w porozumieniu jest dla Rosji warunkiem koniecznym, by partycypować w procesie redukcji - podkreśla Sawicki.

W najbliższych dniach przed szczytem OPEC+ analitycy spodziewają się wysokiej zmienności notowań ropy na giełdach, którą podsycać będą przecieki, plotki, spekulacje i pogłoski. Widać też wiele wątpliwości, czy możliwe będzie ustalenie takiej skali redukcji, która sprosta wysoko postawionej poprzeczce oczekiwań, a przede wszystkim będzie w stanie zrównoważyć gigantyczną zapaść zapotrzebowania na surowiec wywołaną przez epidemią koronawirusa.

Na razie nadpodaż jest pogłębiana trwającą wojną cenową. Arabia Saudyjska w ubiegłym tygodniu wyeksportowała najwięcej ropy w historii. Dostawy na rynki światowe wyniosły 72,8 mln baryłek (10,4 mln dziennie). Dla porównania - przeciętnie w tym roku - eksportowano nieco mniej niż 50 mln baryłek tygodniowo.

Bartosz Sawicki zwraca uwagę na to, że OPEC+ jest mało skuteczny w realizacji zobowiązań. Iran, Libia i Wenezuela były ostatnio zwolnione z cięć, a z pozostałych 20 państw tylko 10 realizowało plan. Szczególnie słabo ustaleń trzymali się producenci spoza OPEC. Z 10 państw tylko mniej istotni gracze, Oman i Azerbejdżan spełniali kryteria. Najwięksi producenci: Meksyk, Kazachstan - i przede wszystkim Rosja - mieli z tym notoryczne problemy.

- W trakcie obowiązywania porozumienia OPEC + produkcja w Rosji wielokrotnie osiągała najwyższe poziomy w erze postsowieckiej i przekraczała 11 mln baryłek dziennie. Od sierpnia w żadnym miesiącu w kraju tym nie osiągnięto zakładanego limitu wydobycia. Pokazuje to, że im ambitniejszy będzie kształt porozumienia i większa liczba jego stron, tym niższa może być skuteczność, a koordynacja trudniejsza - ocenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: ropa naftowa, opec, rosja, usa, arabia saudyjska, surowce, wiadomości, giełda
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2020

prawdaza pis baryłka 26 dol paliwo po 4 za po-psl baryłka 125 dol paliwo po 5 i kto tu jest zlodziejem

06-04-2020

MAtSami zlodzieje czy PiS czy PO SLD PSL bez wiekszej roznicy.

06-04-2020

MARIANNiech Szejkowie piją tą ropę, bo im zawsze mało............

Rozwiń komentarze (13)