Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TDJ Equity przejął 83% udziałów Teamtechnik PT od niemieckiego właściciela

0
Podziel się:

TDJ Equity, wchodzący w skład firmy inwestycyjnej TDJ, przejął 83% udziałów polskiej spółki Teamtechnik Production Technology (Teamtechnik PT), lidera w produkcji zautomatyzowanych linii montażowych dla branży motoryzacyjnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, należącej dotychczas do niemieckiej firmy rodzinnej Teamtechnik Maschinen und Anlagen (Teamtechnik MA). Wartość transakcji nie została ujawniona.

TDJ Equity przejął 83% udziałów Teamtechnik PT od niemieckiego właściciela

"To pierwszy krok w realizacji nowej strategii inwestycyjnej TDJ na lata 2018-2022, inwestycja w obszarze automatyzacji, czyli jednym z siedmiu sektorów, które zidentyfikowaliśmy" - powiedział właściciel i przewodniczący rady nadzorczej TDJ Tomasz Domogała podczas konferencji prasowej.

17% udziałów przejmowanej spółki pozostało w rękach dotychczasowego właściciela Stefana Rosskopfa, który jednocześnie wszedł w skład rady nadzorczej spółki, a także członków zarządu firmy, którzy pozostali na swoich stanowiskach.

"Dotychczasowy, trzyosobowy zarząd, poszerzyliśmy o dyrektora finansowego" - zaznaczył Domogała.

Teamtechnik PT to działający w skali globalnej producent częściowo lub w pełni zautomatyzowanych linii montujących i testujących części i podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego. Systemy wyprodukowane w Polsce używane są m.in. dla takich marek, jak BMW i Ferrari.

Polski oddział grupy powstał w 2005 roku, przy współudziale obecnych członków zarządu - prezesa Jacka Przysady, Ullricha Kästnera i Grzegorza Szydełko. Polski Teamtechnik prowadzi działalność w oparciu o zakłady w Skawinie i Ostrowie Wielkopolskim, zatrudniając ponad 250 pracowników. Spółka odpowiada za projektowanie, produkcję i montaż u klienta inteligentnych linii produkcyjnych wytwarzających części i podzespoły w obszarze motoryzacji. Produkty wytwarzane i testowane na liniach produkowanych przez Teamtechnik PT to m.in: czujniki,

jednostki napędowe silników elektrycznych, elementy skrzyni biegów i systemów chłodzących do samochodów elektrycznych, poduszki powietrzne, elementy zawieszenia, układu hamulcowego i układu kierowniczego.Blisko połowa przychodów pochodzi z obszaru e-mobility i pojazdów autonomicznych, 39% z obszaru komponentów niezależnych od rodzaju napędu, a jedynie 12% z obszaru komponentów do samochodów konwencjonalnych.

Domogała zapewnił, że dotychczasowy właściciel spółki, niemiecka firma Teamtechnik MA, nie będzie już zajmować się sektorem motoryzacji, a skupi na dwóch pozostałych obszarach działalności (urządzenia z dziedziny medycyny i nowej energii), dzięki czemu obie spółki nie będą konkurować.

W latach 2013-2018 przychody polskiej spółki rosły przeciętnie o 20% rocznie, z 37 mln zł w roku 2013 do 104 mln zł w roku 2018.

"Jeszcze nie zamknęliśmy roku finansowego 2019, ale spodziewam się, że przychody za miniony rok wyniosły 110-115 mln zł" - powiedział ISBnews Przysada.

Blisko 80% produkcji trafia na eksport, głównie do Niemiec, Chin, USA i Włoch.

Zgodnie z nową strategią, przygotowaną już we współpracy z nowym właścicielem, Teamtechnik PT planuje zdobycie pozycji lidera w obszarze e-mobility w Europie i w tym celu chce konsolidować rynek automatyzacji poprzez kolejne akwizycje.

"Liczymy tu na wsparcie nowego właściciela. Nie ograniczamy się do Polski, ale w naszym kraju również można tego rodzaju podmioty znaleźć" - powiedział prezes.

"Będziemy teraz poszukiwać kolejnych potencjalnych spółek, które Teamtechnik mógłby konsolidować, czyli tzw. add-onów" - potwierdził Domogała.

Zastrzegł, że TDJ nie wyklucza także kolejnych inwestycji w pozostałych z siedmiu wytypowanych branż, w skład których wchodzą: kosmetyki, opakowania, recykling, suplementy, systemy zabezpieczeń i aparatura kontrolno-pomiarowa oraz żywność i napoje.

"Absolutnie nie planujemy sprzedaży dalszych udziałów Famuru, ani pozostałych spółek znajdujących się w portfelu TDJ Equity. Sprzedaż 10% udziałów Famuru z początku tego roku była konieczna w celu pozyskania środków na nową strategię inwestycyjną" - zapewnił dziennikarzy Domogała.

TDJ to firma rodzinna aktywnie inwestująca w pięciu obszarach: Equity, Estate, Finance, Venture i Foundation. Celem TDJ Equity jest budowanie długoterminowej wartości poprzez inwestowanie w dojrzałe spółki; portfel TDJ Equity składa się ze spółek notowanych na GPW - Famur, PGO, Zamet oraz spółek niepublicznych FPM i NIUW Glinik.

Piotr Apanowicz

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)