Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy straszą inwestorów. Możliwe przymusowe przewalutowanie kredytów

0
Podziel się:

Analitycy uważają, że niskie stopy procentowe już nie są największym zmartwieniem dla banków działających w Polsce.

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP (Michal Dyjuk/REPORTER)

Nawet 60 procent wynosi prawdopodobieństwo, że banki zostaną zmuszone do przewalutowania kredytów we frankach - uważają analitycy DM Investors. Ich zdaniem będzie to miało wpływ na wycenę akcji instytucji finansowych notowanych na GPW.

Analitycy Domu Maklerskiego Investors obniżyli rekomendacje dla trzech banków - PKO BP do "akumuluj", Millennium do "neutralnie" i Getin Noble Bank do "redukuj". Jednocześnie podtrzymali oni zalecenie "kupuj" dla ING BSK, "akumuluj" dla Banku Handlowego oraz rekomendacje "neutralnie" dla Pekao, BZ WBK, mBanku i Alior Banku - wynika z raportu datowanego na 11 czerwca.

"O ile na początku roku wydawało się, że największym zagrożeniem dla sektora bankowego w Polsce są niskie stopy procentowe, to ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne polityka jawi się jako najbardziej znaczący czynnik ryzyka dla banków w najbliższych kwartałach. Tak więc kredyty hipoteczne w CHF i groźba nowego podatku bankowego będą ważyć na cenie akcji banków. Zwiększamy prawdopodobieństwo przymusowego przewalutowania kredytów w CHF do 60 proc. z 10 proc. i uwzględniamy je w naszych cenach docelowych" - czytamy w raporcie.

Biorąc to pod uwagę, analitycy obniżyli rekomendację dla PKO BP do "akumuluj" z "kupuj" wcześniej, z ceną docelową w wysokości 36 zł, dla Banku Millennium do "neutralnie" z "akumuluj", z ceną docelową 7,1 zł i dla Getin Noble Banku do "redukuj" z "neutralnie", z ceną docelową 1,4 zł za akcję.

Analitycy podtrzymali rekomendację "kupuj" dla ING BSK, z ceną docelową 166 zł, "akumuluj" dla Banku Handlowego (cena 113 zł) oraz rekomendacje "neutralnie" dla Pekao (cena 188 zł), BZ WBK (cena 350 zł),mBanku (cena 465 zł) i Alior Banku (cena 94 zł).

Kurs indeksu WIG Banki na GPW w ostatnich trzech miesiącach

Przypomnijmy, że przewalutowanie kredytów we frankach do złotego po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania było jedną z obietnic Andrzeja Dudy w trakcie kampanii prezydenckiej. Tymczasem, jak podawała Komisja Nadzoru Finansowego, przewalutowanie kredytów w ten sposób oznaczałoby dla banków koszt ponad 40 mld zł, i zagroziłoby stabilności sektora bankowego w Polsce. Przed pomysłami dotyczącymi przewalutowania kredytów we frankach ostrzegał też prezes NBP, prof. Marek Belka.

DI Investors obniżył także 12-miesięczne ceny docelowe banków - dla PKO BP do 36 zł wobec 39 zł, dla BZ WBK do 350 zł wobec 405 zł, dla mBanku do 465 zł wobec 495 zł, dla Banku Handlowego do 113 zł wobec 116 zł, dla Banku Millennium do 7,1 zł wobec 8,2 zł i dla Getin Noble Banku do 1,5 zł wobec 2,1 zł wcześniej.

Dla pozostałych 3 banków wyceny wzrosły - dla Pekao do 188 zł wobec 187 zł, dla ING BSK do 166 zł wobec 155 zł, dla Alior Banku do 94 zł wobec 85 zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)