Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ARP i Polregio tworzą akcelerator poszukujący innowacji dla kolejnictwa

0
Podziel się:

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Przewozy Regionalne, właściciel marki Polregio, zainaugurowały wspólny projekt akceleracyjny dedykowany branży kolejowej. W ramach projektu spółki poszukują firm i instytucji zainteresowanych przygotowaniem innowacyjnych rozwiązań dla kolejnictwa, poinformowali przedstawiciele obu podmiotów.

ARP i Polregio tworzą akcelerator poszukujący innowacji dla kolejnictwa

"Z naszego doświadczenia wynika, że duże przedsiębiorstwa są zainteresowane wyszukiwaniem ciekawych rozwiązań technologicznych nie tylko wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba. Firmy interesuje przede wszystkim stałe prowadzenie takich procesów, inkubacja biznesowa i akceleracja. W innowacyjnym wyścigu kluczowe są nie tylko bieżące rozwiązania, ale i te jeszcze nieodkryte, bo ich zdefiniowanie pozwoli zdobyć konkurencyjną przewagę. Takim wyzwaniom dedykowany jest projekt akceleracyjny ARP i Polregio" - powiedział wiceprezes ARP Michał Szaniawski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że choć kolejnictwo nie jest obszarem szczególnie kojarzonym z innowacjami, to ma na nie ogromne zapotrzebowanie i potencjał, by je wdrażać.

"Restrukturyzacja Przewozów Regionalnych to również otwarcie na innowacje i wspieranie rozwiązań, które pozwolą sprawnie zarządzać spółką i poprawiać jakość usług Polregio. Wdrażanie innowacyjnych produktów podniesie poziom bezpieczeństwa pasażerów i usprawni procesy zarządzania. Są to czynniki kluczowe w trwającym procesie restrukturyzacji, ale też fundamentalne ze względu na strategiczną pozycję spółki na rynku" - podkreśliła członek zarządu, dyrektor handlowy Przewozów Regionalnych Anna Lenarczyk, obecna podczas inauguracji.

Akcelerator skierowany jest do startupów oraz sektora małych i średnich firm. Bardzo ważną role w projekcie odgrywają warsztaty, których celem jest poszukiwanie technologicznych rozwiązań na określone przez firmy potrzeby i oczekiwania, wyjaśnili przedstawiciele spółek.

"ARP z sukcesem zrealizowała już kilkanaście edycji ARP Innovation Pitch. Doświadczenie zdobyte w tej współpracy pozwoliło zdiagnozować najczęstsze problemy związane z rozwojem innowacji w firmach" - przypomniał Szaniawski.

ARP i PR planują kolejne wydarzenia promujące rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości. Spółki w formie działań informacyjnych, seminariów i warsztatów będą zachęcać do wspólnych projektów. Celem jest integrowanie i budowania kultury innowacyjności wśród firm z sektora MŚP i w samej branży kolejowej. Jest to szczególnie ważne ze względu na hermetyczność branży kolejowej, która wymaga dużych nakładów finansowych przeznaczanych na samo pozyskanie wiedzy. Małe firmy nie mają łatwego dostępu do informacji na temat potrzeb przewoźników kolejowych. Natomiast problem przewoźników polega na braku szerokiego wyboru dostawców na tym specyficznym rynku.

"Program przygotowany przez ARP i Polregio odpowiada na oba te wyzwania" - podsumował wiceprezes ARP.

ARP Innovation Pitch to cykliczne spotkania, których celem jest stworzenie warunków do współpracy dużych spółek z sektorem MŚP. Oprócz spółek z Grupy PGNiG brały w nich udział m.in. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, URSUS, Grupa Azoty, Synthos. Efektem dotychczasowych XV edycji było niemal 300 zgłoszeń, z których ponad 100 miało okazję zaprezentować się bezpośrednio przed organizatorami. Z każdego konkursu wyłoniono po 3 laureatów (w sumie 40 firm). Już wkrótce rozpocznie się finał XVI edycji dla Lubelli.

Przewozy Regionalne, właściciel marki Polregio, powstały w 2001 r. Są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce - miały 79,8 mln pasażerów w 2017 r., o ok. 0,4 mln więcej niż w poprzednim.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)