Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Creotech Instruments inwestuje w centrum badawczo-rozwojowe

0
Podziel się:
Creotech Instruments inwestuje w centrum badawczo-rozwojowe

Creotech Instruments inwestuje w centrum badawczo-rozwojowe, co pozwoli samodzielnie projektować poszczególne podzespoły oraz całe systemy satelitarne, produkować ich prototypy oraz testować je w warunkach zbliżonych do kosmicznych, podała spółka.

"Realizacja tego projektu pozwoli na zwiększenie tempa realizowanych projektów, obniżenie kosztów oraz podwyższenie niezawodności naszych procesów produkcyjnych i produktów. Dzięki tej inwestycji Creotech będzie w stanie zrezygnować z części dotychczasowych zagranicznych podwykonawców i większą część prac realizować własnymi siłami, a to oznacza wzrost rentowności" - powiedział prezes dr Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie.

Spółka otrzyma dofinansowanie na rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego na potrzeby projektów kosmicznych. Inwestycja pochłonie ponad 4 mln zł i obejmie stworzenie zaplecza projektowego, prototypowni i zaplecza testowego na potrzeby projektów kosmicznych. Po zakończeniu inwestycji Creotech stanie się jedyną polską firmą oferującą pełną usługę związaną z projektowaniem i wykonywaniem komponentów systemów satelitarnych. Dofinansowanie na kwotę prawie 1,8 mln zł pochodzi z unijnego programu Inteligentny Rozwój, podano w materiale.

"Projekt zakłada rozwój posiadanego zaplecza produkcyjnego o centrum badawczo-rozwojowe. Inwestycja obejmuje budowę zaplecza projektowego dla układów satelitarnych, w szczególności układów kontroli satelitów, układów dystrybucji zasilania, oraz układów pozycjonowania i kamer stosowanych w przestrzeni kosmicznej. Powstanie także prototypownia układów kosmicznych, pozwalająca na szybkie wytworzenie, przy zachowaniu standardów przemysłu kosmicznego, zaprojektowanych układów przeznaczonych dla misji kosmicznych oraz zaplecze testowego dla zaprojektowanych i wykonanych prototypów. Inwestycja zlokalizowana zostanie w siedzibie firmy w Piasecznie pod Warszawą" - czytamy dalej.

Po zakończeniu inwestycji Creotech stanie się jedyną polską firmą oferującą pełną usługę związaną z projektowaniem i wykonywaniem lotnych komponentów systemów satelitarnych. Da to potencjał do pozyskiwania oraz realizacji nowych projektów, przyczyni się do wzmocnienia pozycji na arenie międzynarodowej oraz zwiększy możliwości wciągania do współpracy przy projektach kosmicznych innych firm, które nie dysponują tak rozbudowanym zapleczem, podano w informacji.

Creotech Instruments (CTI) to polska firma, która od 2008 roku realizuje projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)