Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
04.07.2016 06:58

Dobre nastroje w USA sprzyjają Wall Street

Sprawdź, jaki przebieg miała w piątek sesja na nowojorskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Giełda na Wall Street w piątek, tak samo jak na innych zachodnich giełdach zamknęła się na plusie. To efekt nadziei na luźną politykę monetarną największych banków centralnych.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 17.949,37 pkt. S&P 500 zyskał 0,19 proc. i wyniósł 2.102,95 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 4.862,57 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy pozytywny wpływ na jego notowania mają Home Depot, Goldman Sachs i Visa. W ujęciu sektorowym najlepiej na Wall Street radzi sobie branża użyteczności publicznej.

Dobre były piątkowe dane z amerykańskiej gospodarki. Pomimo niepewności związanej z Brexitem w czerwcu lepszy od oczekiwań okazał się odczyt indeksu aktywności w amerykańskim przemyśle ISM. Wzrósł on do poziomu 53,2 pkt, co jest jego najlepszym wynikiem od 16 miesięcy.

Inwestorzy zakładają, że wobec Brexitu i wzrostu niepewności na rynkach, Fed w najbliższym czasie powstrzyma się od podwyżek stóp procentowych. Rynek terminowy zaczął nawet większe prawdopodobieństwo przypisywać obniżkom niż podwyżkom stóp procentowych w USA na nadchodzących posiedzeniach.

Oczekiwania na luźną politykę banków centralnych sprawiają, że mocno spadają rentowności obligacji. Do swoich najniższych poziomów w historii spadły w piątek w trakcie sesji rentowności obligacji USA. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich spadła w trakcie sesji do 1,3784 proc. Rekordowo niska jest również rentowność 30-letnich papierów, która sięgnęła rano 2,1873 proc.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w czerwcu do 53,2 pkt. z 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Jest to najlepszy wynik tego wskaźnika od 16 miesięcy. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 51,3 pkt.

Jest zbyt wcześnie aby oceniać czy wyniki referendum w Wielkiej Brytanii wpłyną na perspektywy gospodarki USA. Do czasu posiedzenia pod koniec lipca Fed będzie miał bardziej "kompletny obraz" na ten temat - powiedział wiceprzewodniczący Fed Stanley Fisher. Stwierdził on również, że jest mało prawdopodobne aby Fed wprowadził negatywne stopy procentowe w ślad niektórych innych banków centralnych.

Tagi: gospodarka, finanse, pap, usa, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2016

MgChcą odzyskać wszystkie dawne państwowe spółki z giełdy

04-07-2016

MgChcą odzyskać wszystkie dawne państwowe spółki z giełdy. Zabiorą 100 mld zł z giełdy, wartość spółek spadnie, a oni je wykupią. Spekulanci

Rozwiń komentarze (2)