Notowania

xtb
14.11.2016 13:37

Gigantyczny spadek zysku XTB

W trzecim kwartale broker rok do roku zarobił o prawie 92 procent mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(© James Thew, Fotolia.pl)

X-Trade Brokers zarobił w trzecim kwartale 4,24 mln złotych. To o prawie 92 procent mniej w stosunku do danych z analogicznego okresu roku poprzedniego. Wynik jest zgodny z październikowymi zapowiedziami zarządu spółki w tej sprawie, a jego spadek odbił się na notowaniach akcji brokera. Wycena firmy jest już o ponad 30 procent niższa w stosunku do notowań z debiutu, który miał miejsce w maju tego roku.

W trzecim kwartale ubiegłego roku XTB zarobił na poziomie netto 50,94 mln złotych. W okresie od lipca do września tego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 42,8 mln złotych wobec 95,7 mln złotych rok wcześniej.

Prowadząca działalność maklerską spółka odnotowała spadek wyników również na przestrzeni trzech ostatnich kwartałów. W sumie w okresie od stycznia do września 2016 roku spółka miała 27,29 mln złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 102,53 mln złotych zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 156,62 mln złotych w porównaniu z 225,19 mln złotych rok wcześniej.

Grupa XTB jest europejskim domem maklerskim, specjalizującym się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i giełdzie.

W raporcie czytamy, że za słabsze wyniki odpowiada m.in. niższa zmienność panująca w tym roku na rynkach finansowych w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Stworzyło to mniej możliwości inwestycyjnych klientom spółki.

"Duża zmienność, której towarzyszyły istotne spadki indeksów giełdowych, utrzymywała się tylko w pierwszych dwóch miesiącach roku, po czym począwszy od marca zmienność panująca na rynkach była ograniczona, bez wyraźnych trendów spadkowych czy wzrostowych. W konsekwencji nastąpił spadek wolumenu na instrumentach finansowych, jak również poziomu przychodów wygenerowanych przez grupę w drugim i trzecim kwartale roku, co w głównej mierze ukształtowało łączny wynik z instrumentów finansowych za 9 miesięcy 2016 roku." - napisano w raporcie XTB.

Głównym wydarzeniem związanym z działalnością spółki był Brexit. Firma podkreśla, że dzięki podjętym działaniom ostrożnościowym, po ogłoszeniu wyników głosowania, nie powtórzył się scenariusz wydarzeń zaobserwowanych w styczniu ubiegłego roku. Wówczas mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną zmiennością na rynkach, związaną z decyzją Narodowego Banku Szwajcarskiego o odejściu od polityki bronienia kursu franka szwajcarskiego. Spółka zwiększyła minimalne depozyty na instrumentach potencjalnie najbardziej narażonych na gwałtowny ruch (pary walutowe z GBP, indeksy europejskie), co przełożyło się na ograniczenie aktywności klientów na wymienionych instrumentach.

Notowania akcji XTB od momentu debiutu na GPW

Spółka chwali się jednak rosnącą liczbą aktywnych rachunków. W trzecim kwartale tego roku liczba nowych rachunków wzrosła o 20 procent rok do roku, a średnia liczba aktywnych rachunków o 10 procent rok do roku.

Po ogłoszeniu wyników kwartalnych, akcje XTB nie odnotowały znaczących zmian. Na półmetku sesji tracił 0,75 procent. Wszystko przez opublikowane wcześniej wstępne wyliczenia dotyczące raportu. W połowie października spółka podała, że trzeci kwartał może być dla niej wyjątkowo słaby. Wówczas odnotowano gigantyczny spadek cen akcji, które dotarły do najniższego poziomu od momentu debiutu w maju tego roku. Rynek wtedy w ciągu jednej sesji przecenił akcje XTB o 22 procent.

Obecnie są one na poziomie o 34 procent niższym w stosunku do ceny z debiutu. Spółka w ramach oferty publicznej zebrała z rynku ponad 188 mln złotych, co jest obecnie drugim co do wielkości tegorocznym debiutem na GPW.

Tagi: xtb, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2016

J23"INSTRUMENTY FINANSOWE" to wielki przewał. Polisolokaty przy nich to pikuś !!!

14-11-2016

Etermit needs a lot of cheap oil[QUOTE] Gigantyczny spadek zysku XTB [/QUOTE] i dobrze! ludzie się pokapowali z kim mają do czynienia i efekty tego widać

14-11-2016

psychiatra AntoniegoTo tylko zapowiedź zmian. Prymitywne łamanie prawa (konstytucji), paraliż TK, upolitycznienie mediów, sądy i prokuratury, populizm, klerykalizm, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)