Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
04.01.2017 21:33

Fed za stopniowym zacieśnianiem polityki monetarnej USA

Podziel się
Dodaj komentarz
(International Monetary Fund)
Janet Yellen szefowa Fed

Większość członków amerykańskiego banku centralnego opowiedziała się na grudniowym posiedzeniu za stopniowym zacieśnianiem polityki monetarnej - napisano w protokole Fed.

"Niemal wszyscy członkowie FOMC wskazali, iż wzrosło ryzyko rewizji w górę ich prognoz wzrostu gospodarczego z uwagi na perspektywę bardziej ekspansywnej polityki monetarnej w nadchodzących latach" - czytamy w protokole z grudniowego posiedzenia.

Większość członków Fed opowiedziała się za "stopniowym" zacieśnianiem polityki monetarnej USA - wynika z dokumentu. Zgodnie z zapisami protokołu Fed jego członkowie muszą być jednak gotowi do przyspieszenia podwyżek, jeśli okaże się to niezbędne do walki z inflacją.

"Uczestnicy posiedzenia podkreślili, iż istnieje znaczna niepewność względem czasu, zakresu oraz struktury jakichkolwiek inicjatyw fiskalnych lub gospodarczych. Niepewność ta dotyczy również ich ewentualnego wpływu na zagregowany popyt i podaż" - napisano.

Jak podała AP, członkowie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy opowiedzieli się w grudniu za podwyżką głównej stopy procentowej powiedzieli, że może zajść potrzeba przyspieszenia przyszłych podwyżek stóp procentowych, jeśli "szybciej rosnąca gospodarka doprowadzi do szybszego - niż to wynika z obecnych prognoz - spadku bezrobocia".

Jak wynika z protokołu z grudniowego posiedzenia Fed, na które powołuje się AP, członkowie Rezerwy Federalnej dyskutowali podczas spotkania m.in. o wpływie na gospodarkę przygotowywanego przez Donalda Trumpa programu gospodarczego, zakładającego m.in obniżkę podatków i zwiększenie wydatków na infrastrukturę. Według przedstawicieli Fed wzrost cen akcji, wzmożony popyt na obligacje i w efekcie umocnienie się dolara, to następstwo wzrostu entuzjazmu wśród inwestorów, po tym jak Donald Trump zapowiedział działania mające na celu wzmocnienie wzrostu amerykańskiej gospodarki.

Amerykańska Rezerwa Federalna w grudniu podjęła jednogłośną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. Była to pierwsza podwyżka od roku i druga od dekady. Najprawdopodobniej na kolejne nie będziemy musieli już tak długo czekać. Decyzja ma znaczenie nie tylko dla USA. Konsekwencje odczujemy także w Polsce. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Z grudniowej prognozy Fed wynika, iż większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC - odpowiada m.in. za kształt polityki pieniężnej; wyznaczone przez FOMC cele realizuje Fed) spodziewa się trzech podwyżek stóp zarówno w 2017 r., jak i w 2018 r.

Tagi: gospodarka, banki, finanse, stopy, gospodarka, pap, usa, fed, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2017

Etermit needs a lot of cheap KGHM[QUOTE] Fed za stopniowym zacieśnianiem polityki monetarnej USA [/QUOTE] F A N T A S T Y C Z N I E ! ! ! w końcu, ileż można czekać !!!

Rozwiń komentarze (1)