Notowania

Giełda wyróżniła Orlen, CCC i Amrest. Ogłosiła nowy skład indeksu Respect

31 spółek z warszawskiej giełdy znalazło się na nowej liście firm odpowiedzialnych społecznie. Pierwszy raz pojawiły się na niej największy producent obuwia i operator sieci znanych restauracji. Po roku przerwy do indeksu wrócił PKN Orlen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Cynka/ East News)
Nowe spółki na liście firm odpowiedzialnych społecznie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła nowy skład indeksu "Respect". "Z roku na rok rośnie liczba spółek, które prowadzą działalności zgodnie z zasadami CSR oraz tych, które doceniają znaczenie uwzględniania czynników pozafinansowych w komunikacji z inwestorami" - wskazuje GPW.

W dwunastej edycji Respect Index znalazło się 31 firm. Dodatkowo, w tegorocznej edycji po raz pierwszy wprowadzono certyfikat Respect przyznawany spółkom, które nie mogą wejść do indeksu, ale są zainteresowane potwierdzeniem spełniania najwyższych standardów biznesu odpowiedzialnego społecznie. Pierwszą spółką, która go otrzymała, jest Provident Polska.

- Jednocześnie we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla spółek dbających o jakość relacji z kontrahentami - mówi Izabela Olszewska z zarządu GPW.

Nowy skład Respect Index
Agora Budimex Inter Cars PGNiG
Amrest Elektrobudowa JSW PKN Orlen
Apator Energa KGHM PZU
Bank Handlowy Forte Bogdanka Santander
Bank Millennium GPW mBank Tauron
BOŚ Grupa Azoty Orange Trakcja
Pekao Lotos PCC Rokita Kogeneracja
CCC ING PGE

źródło: GPW

Nowy skład Respect Index będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 roku.

Spółki do indeksu są kwalifikowane na podstawie liczby uzyskanych w badaniu punktów. Średnia liczba punktów wszystkich spółek wynosiła 63,7 - nieznacznie więcej niż rok temu. W indeksie 18 spółek reprezentuje przemysł, 9 finanse i 4 usługi. W podziale na sektory średni wynik spółek reprezentujących przemysł wyniósł 65,2 pkt., finanse 64,2 pkt. oraz usługi 55,5 pkt.

"Wyniki notowań indeksu Respect pokazują, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż przeciętna rynkowa wyrażona indeksem WIG. Od listopada 2009 roku do grudnia 2018, w ciągu dziewięciu lat istnienia indeksu, zwiększył on swoją wartość o 70 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 47 proc., a WIG20 spadł o 4 proc." - czytamy w komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Respect Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Projekt został wprowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 roku. Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Trafiają do niego firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, prowadzące w nienaganny sposób komunikację z rynkiem poprzez raporty bieżące i okresowe oraz swoje strony internetowe.

Trzecim warunkiem jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników, które jest analizowane na podstawie ankiety weryfikowanej przez audytora projektu. Zgodnie z obecną formułą, badanie spółek i rewizja składu indeksu jest przeprowadzana raz w roku, w jego drugiej połowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gpw, giełda, respect, indeks, orlen, ccc, amrest, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2018

cześćAmrest KFC MC Donalds itp

13-12-2018

cześćAmrest KFC MC Donalds itp

Rozwiń komentarze (2)