Notowania

giełda
15.01.2018 15:51

Akcje Mabionu wystrzeliły w górę. Dobre wieści w sprawie leku na raka

Wzrostom cen akcji towarzyszy dosyć duża aktywność inwestorów. Obroty przekraczają 2 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Canadian Film Centre/Flickr)
W laboratoriach Mabionu twają prace nad lekiem onkologiczny biopodobnym do preparatu MabThera/Rituxan.

Wśród blisko 500 spółek z warszawskiej giełdy wyróżnia się w poniedziałek jedna. Biotechnologiczny Mabion, który pracuje nad lekiem na białaczkę i chłoniaka, poinformował o pozytywnych wynikach testów. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać.

Mabion jest bohaterem poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie. Akcje tej biotechnologicznej spółki idą w górę kilkanaście procent. Jeszcze w piątek jedna kosztowała 119 zł. Po godzinie 15:00 ich wartość sięga już 135 zł.

Wzrostom cen akcji towarzyszy dosyć duża aktywność inwestorów. Szczególnie, że nie jest to największy gracz na rynku. Mimo tego zawarto w ciągu ostatnich kilku godzin transakcje na akcjach o wartości grubo ponad 2 mln zł.

Obserwuj bieżące notowania akcji Mabionu

Skąd tak nagłe zainteresowanie inwestorów Mabionem? Wszystko za sprawą krótkiego komunikatu, w którym spółka pochwaliła się, że testy nowego leku idą pomyślnie. Tym samym polska spółka jest coraz bliżej możliwości złożenia wniosku do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu.

Przeciwciało monoklonalne Mabion CD20 - jak brzmi pełna nazwa - to lek onkologiczny biopodobny do preparatu MabThera/Rituxan, produkowanego przez koncern Roche. MabThera/Rituxan jest szeroko stosowany w leczeniu nowotworów krwi (chłoniaków, białaczek) oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

"Zarząd ocenił uzyskane parametry farmakokinetyczne w grupach leczonych MabionCD20 i MabThera jako równoważne. W zakresie farmakodynamiki w obydwu grupach zaobserwowano wywołanie deplecji usuwania limfocytów B, stopień replecji odtwarzania się limfocytów w obydwu grupach był podobny" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Miała już nie żyć. Teraz walczy o pieniądze na lek wydłużający życie

Obecnie obserwujemy na rynku biofarmaceutycznym zjawisko wygasania wielu patentów chroniących "drugą falę" biofarmaceutyków - przeciwciał opracowywanych i zarejestrowanych w latach 90, które w dużym stopniu kształtują obecny rynek produktów farmaceutycznych.

Lek biopodobny, nad którym pracuje m.in. Mabion, jest lekiem biologicznym, zaprojektowanym w sposób podobny do leku biofarmaceutycznego istniejącego już na rynku. Musi charakteryzować się takim samym efektem terapeutycznym, skutecznością i profilem bezpieczeństwa jak lek referencyjny.

Co ważne, lek biopodobny nigdy nie jest jednak identyczny z jego referencyjnym odpowiednikiem. Wynika to ze złożonego procesu wytwórczego tej kategorii produktów oraz faktu, że oryginalne procesy wytwarzania leków biopodobnych stanowią tajemnicę handlową i nie są podatne na wygasanie patentu.

Tagi: giełda, mabion, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2018

nikoNiech sie idą cmokac w tyłek te wszystkie koncerny farmaceutyczne, produkują szczepionki i leki, których skutki uboczne w końcu i tak powodują choroby … Czytaj całość

15-01-2018

XyzBrawo polski Mobion. Oby tak dalej postępów dla ludzi, którzy walczą z tą smiertelną chorobą. Oby państwo zobaczyło potencjał tego leku i podjeło … Czytaj całość

15-01-2018

m-53[QUOTE] nad lekiem onkologiczny biopodobnym do preparatu MabThera/Rituxan. [/QUOTE] Proszę o przetłumaczenie na język polski

Rozwiń komentarze (7)