Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Akcje Mabionu wystrzeliły w górę. Dobre wieści w sprawie leku na raka

7
Podziel się

Wzrostom cen akcji towarzyszy dosyć duża aktywność inwestorów. Obroty przekraczają 2 mln zł.

W laboratoriach Mabionu twają prace nad lekiem onkologiczny biopodobnym do preparatu MabThera/Rituxan.
W laboratoriach Mabionu twają prace nad lekiem onkologiczny biopodobnym do preparatu MabThera/Rituxan. (Canadian Film Centre/Flickr)
bErrlUVx

Wśród blisko 500 spółek z warszawskiej giełdy wyróżnia się w poniedziałek jedna. Biotechnologiczny Mabion, który pracuje nad lekiem na białaczkę i chłoniaka, poinformował o pozytywnych wynikach testów. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać.

Mabion jest bohaterem poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie. Akcje tej biotechnologicznej spółki idą w górę kilkanaście procent. Jeszcze w piątek jedna kosztowała 119 zł. Po godzinie 15:00 ich wartość sięga już 135 zł.

Wzrostom cen akcji towarzyszy dosyć duża aktywność inwestorów. Szczególnie, że nie jest to największy gracz na rynku. Mimo tego zawarto w ciągu ostatnich kilku godzin transakcje na akcjach o wartości grubo ponad 2 mln zł.

bErrlUVz

Obserwuj bieżące notowania akcji Mabionu

Skąd tak nagłe zainteresowanie inwestorów Mabionem? Wszystko za sprawą krótkiego komunikatu, w którym spółka pochwaliła się, że testy nowego leku idą pomyślnie. Tym samym polska spółka jest coraz bliżej możliwości złożenia wniosku do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu.

Przeciwciało monoklonalne Mabion CD20 - jak brzmi pełna nazwa - to lek onkologiczny biopodobny do preparatu MabThera/Rituxan, produkowanego przez koncern Roche. MabThera/Rituxan jest szeroko stosowany w leczeniu nowotworów krwi (chłoniaków, białaczek) oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

"Zarząd ocenił uzyskane parametry farmakokinetyczne w grupach leczonych MabionCD20 i MabThera jako równoważne. W zakresie farmakodynamiki w obydwu grupach zaobserwowano wywołanie deplecji usuwania limfocytów B, stopień replecji odtwarzania się limfocytów w obydwu grupach był podobny" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

bErrlUVF
Zobacz także: Miała już nie żyć. Teraz walczy o pieniądze na lek wydłużający życie

Obecnie obserwujemy na rynku biofarmaceutycznym zjawisko wygasania wielu patentów chroniących "drugą falę" biofarmaceutyków - przeciwciał opracowywanych i zarejestrowanych w latach 90, które w dużym stopniu kształtują obecny rynek produktów farmaceutycznych.

Lek biopodobny, nad którym pracuje m.in. Mabion, jest lekiem biologicznym, zaprojektowanym w sposób podobny do leku biofarmaceutycznego istniejącego już na rynku. Musi charakteryzować się takim samym efektem terapeutycznym, skutecznością i profilem bezpieczeństwa jak lek referencyjny.

bErrlUVG

Co ważne, lek biopodobny nigdy nie jest jednak identyczny z jego referencyjnym odpowiednikiem. Wynika to ze złożonego procesu wytwórczego tej kategorii produktów oraz faktu, że oryginalne procesy wytwarzania leków biopodobnych stanowią tajemnicę handlową i nie są podatne na wygasanie patentu.

bErrlUWa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
prazykwantel ...
3 lata temu
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek – glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek – przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Disulfiram tabletki 100mg 2zł, ważny 11.2020, listki po 10 tabletek i 500mg 3.5zł, ważny 04.2021, listki po 4 tabletki – Giardia Lamblia. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
Gcmd
4 lata temu
Lekarstwo na raka bylo juz dawno, na poczatku roku 2000nego opisywali jakas pania doktor z polskiego miasta i jej odkryciu na bialaczke i chlonniaka, nastepie jakas polka wynalazla lek na cukrzyce, na calym swiecie maja niby wynalezione technologie do walki z roznego rodzaju chorubskami, ale...ale pojawia sie pozniej firma farmaceutyczna wykupuje patent, a dla bardziej opornych w porozumieniu , pojawia sie zabojca-samobojca😊, ktos zarabiac musi a koncerny nie chca nas wyleczyc , lecz leczyc.....czysty pieniadz i selekcja naturalna, w ich mniemaniu oraz porzadku swiata.
m-53
4 lata temu
[QUOTE] nad lekiem onkologiczny biopodobnym do preparatu MabThera/Rituxan. [/QUOTE] Proszę o przetłumaczenie na język polski
bErrlUWb
123
4 lata temu
Bardzo dobrze, choć szkoda że nie robimy innowacji, tylko odtwarzamy rzeczy, na które wygasły patenty.
Xyz
4 lata temu
Brawo polski Mobion. Oby tak dalej postępów dla ludzi, którzy walczą z tą smiertelną chorobą. Oby państwo zobaczyło potencjał tego leku i podjeło współprace z tą firmą