Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

McKinsey: Automatyzacja może zwiększyć wzrost PKB o 1 pkt proc. rocznie w latach 2020-2030

1
Podziel się:

Dzięki automatyzacji i wynikającemu z niej wzrostowi produktywności, średni roczny wzrost gospodarczy może być wyższy o ponad 1 pkt proc. w latach 2020-2030, wynika z raportu McKinsey & Company "Ramię w ramię z robotem. Jak wykorzystać potencjał automatyzacji w Polsce".

McKinsey: Automatyzacja może zwiększyć wzrost PKB o 1 pkt proc. rocznie w latach 2020-2030

"Stoimy u progu czwartej rewolucji przemysłowej, której główną siłą napędową są technologie związane z automatyzacją i robotyzacją. To ważny moment, który odpowiednio wykorzystany przez polskie władze i przedstawicieli biznesu, może przełożyć się na wymierne korzyści gospodarcze. Kluczowe jest jednak, aby już dziś wspierać przygotowanie pracowników do wymagań rynku pracy przyszłości, strategicznie wpływać na proces automatyzacji i robotyzacji oraz przygotować program ochrony dla osób i firm w trakcie zmian" - powiedział partner zarządzający McKinsey w Polsce i jeden z autorów raportu Marcin Purta, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Jak wynika z raportu, ok 49% czasu pracy w Polsce (tj. 7,3 mln miejsc pracy) zajmują czynności, które mają potencjał do tego, by być zautomatyzowane do 2030 r. dzięki zastosowaniu istniejących dziś technologii.

"Zautomatyzowane mogą zostać przede wszystkim zawody oparte na przewidywalnych czynnościach - zarówno fizycznych (np. pakowanie, spawanie, załadunek, przygotowanie posiłków), jak i umysłowych (np. zbieranie i analiza danych, wypełnianie formularzy, generowanie faktur, uzupełnianie i przetwarzanie danych)" - czytamy w raporcie.

Branże o najwyższym potencjale automatyzacji w Polsce, wskazane w raporcie, to transport - 65%, przetwórstwo przemysłowe - 64%, górnictwo - 56%.

"Na rynku pracy przyszłości kluczowymi kompetencjami będą umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, praca w zespole, empatia, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów i wykorzystanie wiedzy technicznej przy pomocy technologii. To umiejętności, które można wykorzystywać w wielu różnych zawodach, niezwiązane z jednym sektorem" - czytamy dalej.

Autorzy raportu zaznaczają, że automatyzacja stworzy nowe miejsca pracy oraz będzie stymulować popyt.

"Nowe technologie zwiększają produktywność, pozwalając przedsiębiorstwom obniżać ceny, podwyższać płace i zwiększać zyski. To stymuluje popyt, tworząc miejsca pracy" - czytamy dalej.

W raporcie wskazano, że głównym wyzwaniem stojącym przed Polską w związku z automatyzacją jest efektywne połączenie rynku pracowników z doświadczeniem w tradycyjnych branżach, którzy posiadają ograniczone umiejętności w nowoczesnych technologiach i rynku pracy opierającym się na specjalistycznych kompetencjach i umiejętnościach wykorzystywania technologii.

Autorzy raportu rekomendują przedsiębiorstwom w Polsce inwestycje w nowe technologie związane z automatyzacją nie tylko poprzez wdrażanie, ale również dostosowanie procesów biznesowych i struktury organizacyjnej firmy.

"Po drugie, powinny inwestować w kapitał ludzki. Chodzi o analizy dotyczące niezbędnych zmian w strukturze kwalifikacji i zatrudnienia, przewidywanie, jakie kwalifikacje będą w przedsiębiorstwie niezbędne w przyszłości, a także tworzenie programów szkoleniowych pozwalających pracownikom dostosować się do zmieniających się warunków" - podano także w raporcie.

W raporcie wykorzystano wyniki analizy McKinsey Global Institute na temat przyszłości pracy. McKinsey & Company to globalna firma doradztwa strategicznego, doradzająca największym firmom świata, w tym 90 z 100 znajdujących się na liście ,,Forbesa", rządom państw i instytucjom publicznym.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
ZK590
4 lata temu
automatyzacja po polsku: wózek widłowy