Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MIB: Polska i państwa regionu zabiegają o środki na budowę Via Carpatia

0
Podziel się:
MIB: Polska i państwa regionu zabiegają o środki na budowę Via Carpatia

Przedstawiciele Polski i pozostałych krajów, przez które przebiega tzw. Via Carpatia podpisali deklarację w sprawie dalszej współpracy w rozwoju tego korytarza transportowego oraz aktualizacji jego przebiegu, podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB). Wzmocnienie współpracy pomoże w ubieganiu się o środki europejskie.

"Jej [deklaracji] celem jest potwierdzenie wysokiej rangi korytarza, w związku z koniecznością zapewnienia środków europejskich w obecnej perspektywie oraz wpisaniem korytarza do sieci bazowej TEN-T na całym przebiegu, przy kolejnej aktualizacji sieci. Deklaracja jest także potwierdzeniem priorytetu realizacji inwestycji wchodzących w skład Via Carpatia w krajowych programach inwestycyjnych. Wzmocnienie współpracy pomiędzy krajami, przez które przebiega korytarz, pomoże w ubieganiu się o środki europejskie, w tym o środki w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility)" - czytamy w komunikacie.

Ważnym elementem dzisiejszej deklaracji jest, według resortu, przystąpienie Ukrainy i Turcji do współpracy w zakresie Via Carpatia oraz otwarcie inicjatywy na inne kraje, w tym spoza UE. Pozwoli to na wzmocnienie współpracy w ramach partnerstwa wschodniego i wymiany gospodarczej z państwami bliskiego wschodu.

Polska wraz z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowana jest w rozwijanie międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia, który w ramach negocjacji wytycznych UE dla sieci TEN-T z Komisją Europejską w 2013 r. został uwzględniony jako element tej sieci. W konferencji w sprawie dalszej współpracy w rozwoju korytarza oraz aktualizacji jego przebiegu, zorganizowanej z inicjatywy ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, wzięli udział ministrowie transportu oraz przedstawiciele państw, przez które przebiega szlak Via Carpatia - Węgier, Ukrainy, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Litwy i Turcji.

"Korytarz transportowy Via Carpatia to szansa na pomyślny rozwój z poszanowaniem interesów poszczególnych państw uczestniczących w projekcie. Jestem przekonany, że szlak Via Carpatia będzie stanowił dźwignię rozwoju gospodarczego regionu i Unii Europejskiej" - skomentował Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Na terenie Polski, w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg: S61, DK8, S19 pomiędzy Budziskiem (granica z Litwą) a Barwinkiem (granica ze Słowacją). Szlak przebiega m.in. przez Suwałki, Białystok, Lublin i Rzeszów. Szlak drogowy Via Carpatia w Polsce w większości został włączony do sieci kompleksowej TEN-T. Odcinek Lublin - Rzeszów, ze względu na wysoki poziom ruchu, został zakwalifikowany do drogowej sieci bazowej TEN-T. Wyjątkiem jest odcinek drogi krajowej nr 8: Augustów - Korycin, który nie został włączony przez Komisję Europejską do sieci TEN-T z uwagi na uwarunkowania środowiskowe.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)