Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Fundusz pokazał prognozy. Na akcjach można zarobić 12 procent

3
Podziel się:

Wiceprezes Union Investment TFI zakłada, że 2017 r. będzie dobry dla rynku akcji.

Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI
Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI (UI TFI)

Najbliższych dwanaście miesięcy przyniesie zyski posiadaczom akcji spółek notowanych na warszawskiej giełdzie - takiego zdania jest Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI, które zaprezentowało swoje prognozy na 2017 r.

Zarządzający w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych Union Investment stawiają w tym roku na rynek akcji. Według nich inwestorzy mają szanse zarobić 10-12 proc., dzięki ożywieniu na polskiej giełdzie. Zbigniew Jakubowski uważa, że rozpoczęte w grudniu ubiegłego roku wzrosty będą kontynuowane.

- W grudniu minionego roku wzrosty przyspieszyły. Przyczynił się do tego transfer kapitału z obligacji do funduszy ETF inwestujących w Polsce. W 2017 roku warszawski parkiet powinien odzyskać siły i przełamać słabość, którą wykazywał w stosunku do zagranicznych indeksów - przekonuje wiceprezes UI TFI.

WIG20 wobec zagranicznych indeksów od początku 2016 r.

Zbigniew Jakubowski dodaje: - Naszym zdaniem w 2017 roku kapitał inwestycyjny przesunie się ze spółek wzrostowych do spółek, które oferują stabilne zyski i dywidendy. Najbardziej skorzystają na tym sektory: infrastrukturalny, bankowy i wydobywczy.

Zarządzający dość ostrożnie podchodzą za to do rynku akcji tureckich. Według nich cel na ten rok to w tym przypadku wzrost o 5 proc. Taki wynik i tak byłby niezły, zważywszy na sytuację polityczną w tym kraju. Warto zauważyć, że w 2016 r. fundusze akcji tureckich na polskim rynku straciły średnio ponad 2 proc. Dodatkowo zauważalny był odpływ klientów, którzy w ciągu całego roku wypłacili z tych funduszy o 90 mln zł więcej niż do nich wpłacili.

Prognoza stóp zwrotu dla poszczególnych funduszy na 2017 r.
Fundusze Prognoza (w proc.)
Gotówkowe i pieniężne 2-2,6
Obligacyjne 3-4
Obligacji Nowej Europy 4,5
Stabilnego wzrostu i zrównoważone 5-7
Akcji polskich (w tym MiŚ) 10-12
Akcji tureckich 5
Akcji Nowej Europy 12

Źródło: WP money na podstawie Union Investment TFI.

Wiceprezes Union Investment TFI zaznacza, że rynkowi akcji powinna sprzyjać polityka prowadzona przez Donalda Trumpa. - Od czasu listopadowych wyborów prezydenckich trwa przepływ kapitału z obligacji rządowych do akcji. Jeśli Donald Trump przeforsuje swoje postulaty dotyczące polityki fiskalnej w USA, obecny cykl koniunkturalny może się wydłużyć o kolejne dwa lata - ocenia Zbigniew Jakubowski.

Jeżeli chodzi o prognozy makroekonomiczne dla Polski, to UI TFI zakłada, że wzrost PKB w tym roku sięgnie maksymalnie 3 proc. Inflacja ma z kolei dojść do poziomu 1,5 proc. jeszcze w pierwszym półroczu. Zarządzający zakładają, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na obecnym poziomie (referencyjna 1,5 proc.).

UI TFI jest więc kolejną instytucją finansową, która w swojej prognozie gospodarczej jest mniej optymistyczna od rządu. W budżecie na 2017 r. rząd założył bowiem wzrost PKB o 3,6 proc. Tymczasem np. BZ WBK prognozuje wzrost o 2,7 proc.

O tym, że akcje spółek notowanych na GPW dają inwestorom szanse na zyski w 2017 r., są również przekonani analitycy, których poprosiliśmy o "typy" spółek z potencjałem wzrostowym. Można o nich przeczytać w WP money.

Bez względu na to, czy jako inwestor kupujesz akcje bezpośrednio na giełdzie, czy też lokujesz oszczędności w funduszach akcji, powinieneś pamiętać o wysokim ryzyku związanym z taką inwestycją. Szansa na wyższe zyski zawsze wiąże się bowiem z większym ryzykiem strat, jeżeli np. prognozy się nie sprawdzą.

fundusze
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Byly klient
6 lat temu
Służalczy typ co ma kompleks niższości wobec Niemców. Merytorycznie bardzo słaby.
poiu
6 lat temu
a ile można stracić ?
szyderca
6 lat temu
Zyski powiadasz ? Tylko nieliczne akcje przyniosą zyski. Reszta inwestorów w ciągu 12 miesięcy padnie finansowo na pysk. Sytuacja w kraju jest taka, że za 12 miesięcy to tylko patrzeć co zostanie znacjonalizowane buhahahahahaha