Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
31.01.2017 13:14

Sat Revolution chce stworzyć fabrykę satelitów i docelowo orbitalną flotę

Podziel się
Dodaj komentarz

Sat Revolution chce zbudować fabrykę małych satelitów, jak również docelowo stworzyć ich orbitalną flotę do obrazowania Ziemi wraz z oprogramowaniem i platformą online do analizy danych, poinformował prezes Grzegorz Zwoliński. W pierwszej fazie chce zainwestować ok. 40 mln zł.

"Chcemy być ważnym graczem w budowaniu satelitów. Zrealizowaliśmy wcześniej finansowanie seed na 3 mln zł na skonstruowanie naszych satelitów. Kolejny krok to program inwestycyjny i realizacja projektu hiperspektrometru, budowa fabryki satelitów rojowych i wyniesienie na orbitę. Szacujemy pierwszą fazę na ok. 40 mln zł" - powiedział Zwoliński podczas spotkania z dziennikarzami.

Sat Revolution korzysta też z finansowania publicznego w ramach projektów NCBiR, regionalnych programów operacyjnych oraz programu UE Horyzont 2020. Z kolei, według słów prezesa, spółka będzie starała się o pozyskanie kwoty do 40 mln zł poprzez emisje akcji do polskich prywatnych inwestorów. Ewentualne wejście na giełdę rozważane byłoby "dopiero, gdy Sat Revolution będzie przynosiła pieniądze".

"Od czerwca planujemy mocne testy satelitów pod wystrzelenie na orbitę, co zakładamy z kolei na I kw. 2018 r. Mamy uzgodnienia z firmami wynoszącymi satelity na orbitę. Liczymy, że za ok. 3 lata cały system będzie w pełni funkcjonalny i zarabiał pieniądze" - dodał prezes.

Jak wskazał Zwoliński, celem jest stworzenie firmy która jednocześnie produkuje satelity, posiada ich flotę (pokrywającą całą Ziemię niemalże w czasie rzeczywistym, do czego konieczne jest nawet do kilkudziesięciu tysięcy satelitów) i oferuje oprogramowanie do analizy danych.

Sat Revolution opracował małe satelity: Światowid do obrazowania ziemi, testów systemów telekomunikacyjnych oraz Rusałka do modelowania pola magnetycznego ziemi, testów systemów telekomunikacyjnych, badania wytrzymałości na promieniowanie. Kolejnym projektem jest Hiperspektometr, czyli zaawansowana kamera rejestrująca ponad 100 długości fal elektromagnetycznych. Ma służyć do monitorowania upraw, kontroli lasów, identyfikacji minerałów i gleb, mapowania niedostępnych terenów, klasyfikacji jakości wód przybrzeżnych. Spółka zrealizuje także platformę online z oprogramowaniem do analizy danych. Ponadto współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną w zakresie rozwoju protokołu usprawniającego transmisję w grupach satelitów.

SatRevolution S.A. jako pierwsza polska firma będzie zajmowała się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Jej założyciele stoją m.in. za T-Bull S.A., czołowym polskim producentem gier mobilnych, notowanym na NewConnect.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz