Notowania

pkn
20.10.2016 09:20

Orlen podał wyniki. Zarobili więcej niż rok wcześniej

Wyniki spodobały się inwestorom. Akcje spółki po kilku minutach sesji drożały o około 2 procent, w stosunku do środowego zamknięcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

W trzecim kwartale tego roku PKN Orlen zarobił 1,569 mld złotych, wobec 885 mln złotych w tym samym okresie rok wcześniej. Spółka wypracowała lepsze wyniki dzięki wyższej sprzedaż detalicznej paliw, osłabieniu polskiej waluty na rynku finansowym oraz otrzymania odszkodowania z tytułu pożaru w należącym do spółki zakładzie w czeskim Lityinowie.

Łączne przychody PKN Orlen były jednak niższe rok do roku. Ich wartość w okresie od lipca do września tego roku wyniosła nieco ponad 21 mld złotych, tymczasem w tym samym okresie rok wcześniej spółka wypracowała przychody wynoszące prawie 23,5 mld złotych.

Wyniki spodobały się inwestorom. Akcje spółki po kilku minutach sesji drożały o około 2 procent, w stosunku do środowego zamknięcia.

Paliwowa spółka chwali się dobrymi wynikami sprzedaży na swoich stacjach. Łącznie na wszystkich rynkach, na których obecny jest Orlen, wzrosła ona o 2 procent rok do roku. W Polsce firma sprzedała o 6 procent więcej, w Czechach o 11 procent więcej. Sprzedaż na stacjach Orlen to również oferta poza paliwowa. Na koniec trzeciego kwartału Orlen miał 1652 punkty Stop Cafe i Stop Cafe Bistro. Składało się na nie m.in. 1479 punktów w Polsce, 150 w Czechach i 23 na Litwie.

Spółka zwraca również uwagę, że korzystnie na wynik wpłynęły nowe regulacje dotyczące ograniczenia szarej strefy. Jak podaje PKN Orlen, korzystne były również ruchy polskiej waluty, która w trzecim kwartale osłabiła się oraz otrzymanie odszkodowania w za pożar w czeskim zakładzie spółki w Litvinowie.

- Stabilny wynik koncernu to zasługa przede wszystkim naszej konsekwencji w umacnianiu przewag konkurencyjnych. Z jednej strony nie zapominamy o realizacji strategicznych z punktu widzenia rozwoju produkcji inwestycji, jak instalacja Metatezy. Z drugiej strony dbamy o bezpieczeństwo dostaw surowców, niezbędnych do funkcjonowania naszych zakładów produkcyjnych w Europie - powiedział Wojciech Jasiński, prezes zarządu PKN Orlen, cytowany w komunikacie prasowym.

W komunikacie spółki czytamy, że do kluczowych wydarzeń w trzecim kwartale należy zaliczyć rozpoczęcie przez koncern realizacji instalacji Metatezy w Płocku, a także podpisanie kontraktu gazowego z PGNiG, który zapewni PKN ORLEN stabilność dostępu do tego surowca w perspektywie najbliższych 5 lat.

Notowania akcji PKN Orlen w czwartek

W obszarze energetyki kontynuowano projekty kogeneracji przemysłowej we Włocławku i w Płocku. W trzecim kwartale przeprowadzono dwumiesięczny ruch regulacyjny bloku we Włocławku. Wyprodukowana energia wykorzystana została na potrzeby PKN Orlen, a nadwyżka sprzedana do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Równolegle, wykonawcy inwestycji kompletowali części zamienne oraz organizowali niezbędne zasoby do naprawy bloku. Po okresie ruchu regulacyjnego, rozpoczęto postój bloku w celu przeprowadzenia napraw. Ponowne pomiary gwarancyjne, ruch próbny oraz przekazanie bloku do eksploatacji zaplanowano na pierwszy kwartał 2017 roku. Z kolei w Płocku, w minionym kwartale, rozpoczęto intensywne prace montażowe, w tym turbozespołu, kotła, rurociągów ekstrakcji pary, chłodni wentylatorowej, stacji gazu oraz stacji uzdatniania wody. W tym czasie dostarczono również większość modułów technologicznych bloku oraz rozpoczęto budowę linii blokowej 400 kV, podano
również.

W segmencie "wydobycie" spółka wykonała 1 zabieg szczelinowania w ramach aktywów kanadyjskich. Kontynuowano także prace budowlano-montażowe instalacji wydobywczej w rejonie Ferrier.

W Polsce kontynuowano przetwarzanie danych sejsmicznych 3D z obszaru Mazowsza i Lubelszczyzny oraz rozpoczęto wspólnie z partnerem akwizycję danych sejsmicznych 3D na obszarze projektu Bieszczady. Pozyskano też nową koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie węglowodorów w Karpatach (koncesja Skołyszyn). Średnie wydobycie w raportowanym okresie z aktywów Orlenu wynosiło 14,2 tys. baryłek na dzień.

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-10-2016

arewChyba glownie ze wzgledu na wyzsza marze !

20-10-2016

rico2008kachane rubliczki,lubimyje rubliczki - jak macioprta emerytura bedzie w rej waluccie ! Od kiedy zawladnal kasa wbk wbz juz zasmakowal w tych … Czytaj całość

20-10-2016

psOrlen w zasadzie "reguluje" ceny paliw w Polsce. Inni muszą (choć i tak im to na rękę) się dopasować. Jasiński dostał zadanie wypracowania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)