Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
31.03.2020 10:50

Właściciel Vistuli straci 80 proc. przychodów. Czeka już na jesienną kolekcję

Zamknięcie sklepów w galeriach handlowych ma fatalne konsekwencji dla właściciela Vistuli. Grupa VRG spodziewa się ponad 80-procentowego spadku sprzedaży. Powrót do normalności przewiduje dopiero wraz z wejściem jesiennej kolekcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Vistula mocno traci w związku z epidemią koronawirusa. (Fot: Michal Wozniak/East News)

"W związku z rozwijającą się epidemią koronawirusa w Polsce w ostatnich tygodniach doszło do sytuacji absolutnie nadzwyczajnej, która jeszcze nigdy nie wystąpiła w trakcie długoletniego funkcjonowania naszych marek na rynku" - pisze prezes VRG Grzegorz Pilch w liście do akcjonariuszy.

Wskazuje, że wszystkie sklepy stacjonarne grupy znajdujące się w centrach handlowych zostały zamknięte, a perspektywa ich otwarcia w najbliższym czasie jest niepewna. "Oznacza to, iż w okresie ich zamknięcia stracimy ponad 80 proc. naszych przychodów" - przyznaje prezes.

Grupa VRG jest właścicielem kilku znanych marek odzieżowych. Do nich należy: Vistula, Wólczanka, Bytom, W.Kruk i Dani Cler.

Prezes VRG spodziewa się, że sprzedaż do normy nie wróci szybko i na pewno nie nastąpi to wraz z otwarciem sklepów.

"Szacujemy, że perspektywa powrotu do poziomów sprzedaży zbliżonych do poprzedniego roku pojawi się dopiero wraz ze startem kolekcji jesiennej. Utrata przychodów, która nastąpi w pierwszej połowie roku nie będzie możliwa do zrekompensowania w pozostałej części roku" - ocenia.

Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Według Grzegorza Pilcha oznacza to również, że w bieżącym roku po raz pierwszy od 7 lat grupa VRG nie będzie mogła osiągnąć dwucyfrowej dynamiki przychodów i zysków, do której przyzwyczaiła akcjonariuszy.

Przyznał, że obecna sytuacja wymaga przedefiniowania celów, które spółka stawia sobie w roku 2020.

"Będziemy się teraz koncentrować przede wszystkim na zachowaniu płynności finansowej i poprawie zarządzania kapitałem obrotowym. W ramach podjętych działań będziemy dążyć do ograniczenia kosztów działalności, ograniczymy inwestycje z planowanych 25 mln zł do około 15 mln zł, przystąpimy do renegocjacji stawek czynszowych i przyspieszymy zamknięcia nierentownych sklepów" - zapowiada prezes.

Dodaje, że będzie jeszcze mocniej skupiać swoje działania na intensyfikacji sprzedaży w sklepach internetowych poprzez optymalizację procesu zakupowego w zakresie maksymalnego skrócenia czasu dostawy, ułatwienia zwrotów oraz rozwijania systemu rekomendacji kolejnych zakupów.

VRG przewiduje, że udział sklepów internetowych w przychodach przekroczy wyraźnie 20 proc. Dokona również znaczącej optymalizacji wolumenu zamówień na drugą połowę bieżącego roku, dostosowując ją do spodziewanego popytu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, vrg, vistula, moda, ubrania, sklepy, koronawirus, handel
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2020

KegelGarnitur od Hugo Bossa można było kupić taniej niż u Was. Po co ten lament przecież przy cenach które mieliście powinno być sporo odłożone w … Czytaj całość

31-03-2020

aaaaatyle lat zarabiali jak raz nie zarobia to sie nic nie stanie... Zwkly polak miesiac w miesiac zostaje mu po 300 zl i zyje a sie bede leserai z … Czytaj całość

31-03-2020

HGWKiedyś handlowałem ciuchami. Przebicie większe niż na warzywach.

Rozwiń komentarze (31)