Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wydzielenie aktywów węglowych. Jest kilka scenariuszy

12
Podziel się

Notowania PGE i Tauronu rosną w czwartek o ponad 10 proc. po tym, jak wicepremier Jacek Sasin poinformował o rozpoczęciu prac nad wydzieleniem ze spółek energetycznych aktywów węglowych. Szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Nie wiadomo na przykład, co stanie się z długiem, którym obciążone są aktywa węglowe.

Wydzielenie aktywów węglowych. Jest kilka scenariuszy.
Wydzielenie aktywów węglowych. Jest kilka scenariuszy.
bErufBud

W czwartek akcje PGE rosną o 11 proc. a Tauronu o 12 proc, a Enei o 7 proc. Natomiast WIG20, skupiający największe spółki na warszawskiej giełdzie, znajduje się minimalnie nad kreską.

W ciągu ostatniego miesiąca wyceny PGE i Tauronu poszły w górę o odpowiednio 80 proc. i 120 proc. Za dynamicznymi wzrostami stoi kwestia wydzielenia ze spółek energetycznych aktywów węglowych, o której dyskutuje się od kilku tygodni. W czwartek wicepremier Jacek Sasin poinformował, że rząd rozpoczął prace nad wydzieleniem aktywów węglowych do osobnego podmiotu.

Inwestorzy zareagowali entuzjazmem. Spółki, które mają większy udział w odnawialnych źródeł energii są bowiem postrzegane przez inwestorów lepiej niż te, których aktywa są oparte o węgiel. - W politykach inwestycyjnych niektórych funduszy jest zapisane, że nie wolno im inwestować w aktywa węglowe - zauważa Marcin Górnik, analityk Erste Securities.

bErufBuf
Zobacz także: Górnictwo węgla kamiennego czeka kryzys. "Fatalne zarządzanie branżą, festiwal populizmu"

W porównaniu z zagranicznymi spółkami energetycznymi, które są "bardziej zielone", wyceny polskich spółek notowanych na giełdzie są niższe. - Jeśli aktywa węglowe zostałyby usunięte, można liczyć na wzrost wskaźników wyceny - wyjaśnia Górnik.

Szczegóły planowanych zmian nie są jeszcze znane. Jest kilka możliwych scenariuszy i wiele pytań: m. in. o to, czy zostaną wydzielone same kopalnie, czy też elektrownie oraz czy byłyby to tylko elektrownie na węgiel brunatny, czy też kamienny.

bErufBul

- Jeżeli aktywa węglowe zostaną skupione w jednej spółce kontrolowanej przez Skarb Państwa, a mówi się raczej o takim scenariuszu, to pytanie, co stanie się z długiem aktywów węglowych. Akcjonariusze mniejszościowi mogą być pokrzywdzeni, jeżeli ten dług zostałby w spółkach energetycznych - zauważa analityk.

Zwraca też uwagę, że innym scenariuszem byłby podział każdej spółki na dwa niezależne podmioty, jak miało to miejsce w Niemczech, gdzie wszyscy akcjonariusze dostali proporcjonalny udział w drugiej, nowej spółce.

bErufBum

W czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że prace są na etapie tworzenia koncepcji i potrwają "raczej miesiące, niż tygodnie". – Pracujemy faktycznie nad takim projektem. Wydaje się, że to dobry pomysł, aby budować dwie nogi energetyki - z jednej strony, opartej o odnawialne źródła energii, a z drugiej strony - o aktywa węglowe, które będą jeszcze funkcjonować przez co najmniej 2-3 dekady. Dobrze by było, aby te aktywa funkcjonowały w jednym podmiocie – powiedział Sasin dziennikarzom.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErufBuG
wiadomości
wiadomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Fair play
rok temu
Przed 12 lipca wszystko się obieca , a co sie nie da wszystko sie da !!
Gość
rok temu
A Morawiecki mówi , że kopalnie to nasz skarb narodowy. Może niech go zgłosi do Unesco, ten relikt przeszłości , a górnicy się wreszcie przebranżowią tak jak pozostała część społeczeństwa, dosyć życia na koszt pozostałych obywateli tego Państwa
Stop hejt!
rok temu
To PiS przestanie kupowac wegiel? Ta ich Rassija sie zaplacze, lol.
bErufBuH
Brawo
rok temu
Czyli wreszcie jest refleksja i zmierzamybw kierunku zamknięcia nierentownych kopalń.
zenek
rok temu
Duda z ameryki przywiezie atom i nasza energetyka zmieni kierunek na pikowanie, ale do środy ostro w górę.