Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Złoty słabnie, a giełda na minusie. Inwestorzy odliczają godziny do decyzji RPP

13
Podziel się:

Wszyscy eksperci spodziewają się po Radzie Polityki Pieniężnej podwyżki stóp procentowych. I to dość wyraźnej. Prezes NBP Adam Glapiński nie kryje jednak, że chce zaskakiwać rynek. Czy i tym razem mu się to uda? Inwestorzy wykazują lekką nerwowość, co widać głównie na kursach walut. Złoty lekko słabnie.

Złoty słabnie, a giełda na minusie. Inwestorzy odliczają godziny do decyzji RPP
Inwestorzy z niecierpliwością czekają na decyzję RPP ws. stóp procentowych (Adobe Stock, REDPIXEL)
bFexWedN

Omikron, pandemia, obostrzenia, dane GUS, polityka zagraniczna - to wszystko dla inwestorów z Polski ma w środę drugorzędne znaczenie. Kluczowa jest jedna decyzja: co zrobi Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ze stopami procentowymi?

Odpowiedź na pierwszy rzut oka wydaje się dość prosta. Praktycznie wszystkie prognozy ekonomistów z ostatnich dni mówiły jasno - RPP podniesie stopy procentowe trzeci miesiąc z rzędu. Jedyną niewiadomą wydaje się skala podwyżki. Najczęściej mówi się o +0,5 lub +0,75 proc.

Taka decyzja powinna sprzyjać umocnieniu polskiej waluty (wyższe stopy to większy koszt pieniądza, który powinien być mocniejszy). Tak też działo się przez ostatni ponad tydzień, gdy np. kurs euro spadł z niemal 4,72 zł poniżej 4,60 zł.

bFexWedP
Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Złoty słabnie przed decyzją RPP

Tymczasem w środę, inwestorzy wyczekujący z niecierpliwością decyzji RPP, złotego lekko osłabiają. Widać więc niepewność i nerwowość.

Jeszcze we wtorek wieczorem euro chodziło po 4,58 zł i nawet ciut niżej było o poranku. Jednak po godzinie 9:00 widać było znaczący, ponad 1-groszowy ruch w górę.

bFexWedV

Analogiczna sytuacja jest w notowaniach dolara i franka. Amerykańska waluta wczesnym rankiem chodziła po 4,06 zł, a przed godziną 11.00 kurs podskoczył do 4,07 zł. Z kolei szwajcarska waluta kosztuje 4,40 zł.

Z jednej strony widać lekkie osłabienie złotego, a z drugiej mamy też warszawską giełdę, gdzie także inwestorzy nie wykazują większego apetytu na ryzyko. Po niecałych dwóch godzinach sesji na GPW indeks WIG20 jest lekko pod kreską. Na minusie są też średniej wielkości spółki i cały WIG. A jeszcze we wtorek obserwowaliśmy blisko 2-procentowe wzrosty notowań.

bFexWedW

NBP może zaskoczyć?

Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że NBP lubi zaskakiwać. Nie kryje się z tym sam prezes Adam Glapiński, który po pierwszej, nieoczekiwanie mocnej podwyżce, przyznał, że chciał zaskoczyć rynek.

- Chcieliśmy, żeby to się w ten sposób odbyło. Rynek spodziewał się ewentualnej podwyżki o 0,15 pkt. proc., a my zrobiliśmy 0,4 pkt. proc. Chcieliśmy, żeby tak się stało - podkreślił szef banku.

Po co zaskakiwać rynek? - Po to, żeby inflacja nie utrwaliła się w średnim okresie - tłumaczył Glapiński. Wskazał, że ryzyko to w ostatnim okresie wzrosło ze względu na "wystąpienie kolejnych szoków podażowych". Tym samym przesunęły w górę skalę oczekiwań inflacyjnych.

bFexWedX

Tym razem wielkim zaskoczeniem byłby przede wszystkim brak podwyżki stóp procentowych. Po takiej decyzji bardzo prawdopodobne byłoby osłabienie złotego. Niespodzianką byłoby też zachowawcze podniesienie głównej stawki oprocentowania w NBP o zaledwie +0,25 pkt proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFexWeeq
giełda
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Noras
miesiąc temu
Kto pisze te durne artykuły? Zawsze na odwrót. Teraz złotówka idzie do góry a uszecie że słabnie. Tak samo z innymi sprawami macie. PS z początkiem roku pisałyście że banka zaraz pęknie na rynku nieruchomości. Ja mówiłem że mieszkania mocno skoczą do góry. Ale jak jeden baran beczy tak inne to robią. Ja jestem Wilkiem na szczęście.
vnbm
miesiąc temu
Podniosą symbolicznie , inflacja będzie dwucyfrowa
oko
miesiąc temu
Morawiecki sprzedał ziemię ... oni już wiedzą co będzie, wysokie stopy koniec z kredytami (nikogo nie będzie stać na kredyt wysoko oprocentowany) załamanie na rynku budowlanym/akcji... w cenie będzie gotówka, odwrotnie do tego co jest teraz
bFexWeer
1grosz?
miesiąc temu
1 grosz ma znaczenie dla tych, co obracają miliardami a nie czytają money.
A teraz
miesiąc temu
Teraz będą płakać mądrale, którzy niedawno kupili mieszkania na kredyt, jako najlepszą lokatę kapitału : )