Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie firm. Nabór rusza w czerwcu

5
Podziel się

Co najmniej 3 miliardy złotych wyniesie wsparcia, na jakie mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte skutkami kryzysu. Pomoc pochodzić będzie z ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. "Takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było" – przekonuje minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiele małych i średnich firm straciło w ostatnich tygodniach płynność.Każda pomoc jest im bardzo potrzebna
Wiele małych i średnich firm straciło w ostatnich tygodniach płynność.Każda pomoc jest im bardzo potrzebna
bEqKcVPF

– Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Środki pochodzą z funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Wsparcie z programu Polska Wschodnia (POPW) wyniesie 500 milionów złotych. Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

bEqKcVPH

Średni przedsiębiorcy z pozostałych regionów będą mogli skorzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój (POIR). W puli są 2 miliardy złotych. To największe wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

Natomiast mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 milionów złotych.

bEqKcVPN

To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa – mówi minister Jarosińska-Jedynak.
Przekonuje, że takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było.

To całkowicie nowy produkt. My dostarczamy regionom wypracowane przez nas know-how, czyli zbiór zasad jak przyznawać i rozliczać te dotacje, ale ostateczne decyzje wsparcia należą do województw– zachwala szefowa MFiPR.

bEqKcVPO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqKcVQi
KOMENTARZE
(5)
pis na wode
rok temu
z unii ? a ja myślałem ,że to Maliniak rozdaje ze swojej kieszeni - jak emerytom na jarmarku .
dada
rok temu
Jak na razie to od 21 kwietnia echo z pomocą 5000 a co tu dają następne? Tylko komu?
Maria
rok temu
Ludzie, polska kapuste łatwo odróżnić od francuskiej, polska kapusta biała jest duża i.lekka, dobra na wszystko, francuska kapusta biała jest ścisła i ciezka i twarda jak kamień, dziwny ma smak, trochę lepsza jest włoska, truskawki fr bez smaku, pomidory bez zapachu, polskie super, to nie jest reklama polskich warzyw a plucie na francuskie, każdy kraj ma dobre i zle rzeczy, jestem już trochę we Francji więc mogę porównywać
bEqKcVQj
RR
rok temu
Polska jest już płatnikiem netto. W ten sposób możemy odebrać swoją składkę.
Sphinx
rok temu
Przepraszam nie rozumiem. Przecież z tego co się ostatnio dzieje wnioskuję, że nasz kraj raczej chce się z tej unii wydostać. To jak to w końcu jest?