Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie firm. Nabór rusza w czerwcu

Co najmniej 3 miliardy złotych wyniesie wsparcia, na jakie mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte skutkami kryzysu. Pomoc pochodzić będzie z ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. "Takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było" – przekonuje minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podziel się
Dodaj komentarz
Wiele małych i średnich firm straciło w ostatnich tygodniach płynność.Każda pomoc jest im bardzo potrzebna

– Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Środki pochodzą z funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Wsparcie z programu Polska Wschodnia (POPW) wyniesie 500 milionów złotych. Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Tarcza antykryzysowa jest niezrozumiała? Eksperci pomogą przez nią przebrnąć
Masz pytania o tarczę antykryzysową? Eksperci rozwieją wątpliwości

Średni przedsiębiorcy z pozostałych regionów będą mogli skorzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój (POIR). W puli są 2 miliardy złotych. To największe wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

Obejrzyj: Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

Natomiast mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 milionów złotych.

To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa – mówi minister Jarosińska-Jedynak.
Przekonuje, że takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było.

To całkowicie nowy produkt. My dostarczamy regionom wypracowane przez nas know-how, czyli zbiór zasad jak przyznawać i rozliczać te dotacje, ale ostateczne decyzje wsparcia należą do województw– zachwala szefowa MFiPR.

Rodzice dzieci do lat 8 muszą poczekać na tarczę 4.0, która przywróci im prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Problem z zasiłkami na dzieci. Dotyczy 30 proc. rodziców, rząd pracuje nad rozwiązaniem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-05-2020

SphinxPrzepraszam nie rozumiem. Przecież z tego co się ostatnio dzieje wnioskuję, że nasz kraj raczej chce się z tej unii wydostać. To jak to w końcu jest?

25-05-2020

pis na wodez unii ? a ja myślałem ,że to Maliniak rozdaje ze swojej kieszeni - jak emerytom na jarmarku .

25-05-2020

MariaLudzie, polska kapuste łatwo odróżnić od francuskiej, polska kapusta biała jest duża i.lekka, dobra na wszystko, francuska kapusta biała jest ścisła i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)