Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Palenie za sobą mostów, arogancja. 5 największych błędów w karierze, które ludzie popełniają z własnej winy

10
Podziel się:

Czasami to kiepska płaca, mobbingujący szefowie czy niepewność gospodarcza mogą powodować, że nasza kariera nie rozwija się tak, jak byśmy tego chcieli. Nierzadko jednak to my sami ją sabotujemy.

Palenie za sobą mostów, arogancja. 5 największych błędów w karierze, które ludzie popełniają z własnej winy
Często okazuje się, że po zmianie miejsca pracy trawa nie staje się bardziej zielona (Getty Images, Michael Blann)

"Ludzie mają tendencję do strzelania sobie w stopę i nie wiedzą, że to robią", powiedział Eli Joseph, autor książki o budowaniu kariery mimo porażek. Niestety — jak dodaje na łamach serwisu FastCompany Stephanie Vozza — jest to bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać.

Autorka artykułu przytacza pięć błędów w karierze, które wynikają z naszej winy. Warto się zastanowić, czy nie popełniamy jednego z nich.

1. Nieznajomość siebie

Marcus Buckingham, autor książek na temat psychologii biznesu, powiedział, że wielu z nas wpadło na pomysł, że aby awansować, trzeba mieć nastawienie na rozwój, a to, w jego opinii, jest pustosłowiem.

"Myślą, że gdyby wykazali się wystarczającym zapałem lub determinacją, mogliby zdobyć umiejętności. (…) Myślą, że problem z ich obecną pracą polega na tym, że coś jest nie tak z kierownikiem lub z firmą. Skaczą więc z pracy na pracę i nigdy nie poświęcają czasu na zrozumienie, kim są", mówi w jednej ze swoich książek.

Aby skutecznie rozwijać swoją karierę, należy zrozumieć, co lubi się robić. Te "czerwone nitki", jak określa je autor, stanowią trwałą część tego, kim jesteśmy i zmiana pracy ich nie zmieni.

2. Palenie za sobą mostów

Sieć kontaktów jest bardzo ważna, aby skutecznie rozwijać się zawodowo. Eli Joseph mówi, że ludzie z naszej przeszłości są naszymi sprzymierzeńcami, dlatego warto ostrożnie zamykać ostatnie rozdziały swojej kariery.

Jeśli palimy mosty po tym, jak kończymy pracę w danym miejscu, zmniejszamy liczbę swoich sojuszników. Do takiego sabotującego działania można zaliczyć na przykład wykonywanie pracy "po łebkach" w okresie wypowiedzenia.

3. Arogancja

"Bez względu na to, czy jesteś liderem, czy pracownikiem, jesteś częścią zespołu. Jeśli nie potrafisz w pozytywny sposób przyjąć krytycznej informacji zwrotnej i przyjmujesz postawę defensywną, gdy otrzymujesz wskazówki, nie tylko hamujesz swój własny rozwój, ale także prawdopodobnie będziesz postrzegany jako osoba, z którą inni nie chcą współpracować", mówi strateg przywództwa Shadé Zahrai, cytowana przez Stephanie Vozzę.

Egocentryzm tłumi zdolność do okazywania pokory i słuchania, a to z kolei może zaszkodzić w późniejszym rozwoju kariery.

4. Nieumiejętność dostosowania się do zmian

"Ten opór przed uczeniem się, adaptacją i opanowywaniem nowych umiejętności, które pomogłyby im osiągać lepsze i szybsze wyniki, staje się ruchomym piaskiem, który utrzymuje ich w stagnacji i sprawia, że zyskują reputację dinozaurów odpornych na zmiany" - mówi Zahrai.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Telefony od szefa po godzinach. "Należy postawić granice. Skrajnie, udać się do PIP"

I dodaje, że radzenie sobie z niejednoznacznością coraz częściej staje się kluczową kompetencją biznesową, a umiejętność dostosowania się do zmian może wpłynąć na naszą ścieżkę rozwoju.

5. Skupianie się na niewłaściwych rzeczach

Sposobem na sabotowanie własnej kariery może być również skupianie się wyłącznie na takich czynnikach jak pieniądze, świadczenia dodatkowe czy zespół. Okazuje się, że po zmianie miejsca pracy trawa nie staje się bardziej zielona – stwierdza Buckingham.

Kluczem do zaprzestania sabotowania własnej kariery jest skupienie się na tym, co kochamy robić, na wspomnianych już "czerwonych nitkach", które można wpleść w swoją pracę niezależnie od pozostałych czynników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
SKA
6 miesięcy temu
Spoko
Real
12 miesięcy temu
Artykuł brzmi tak jak gdyby jego autor był zupełnie oderwany od rzeczywistości. Mało kto tak naprawdę wybiera pracę zgodną z jego zainteresowaniami i ambicjami. W pracy zawodowej większość ludzi patrzy przede wszystkim na wysokość wynagrodzenia i tak naprawdę na tym kończy się to czym się interesują w pracy. Szef może zażądać wszystkiego pod warunkiem że dobrze zapłaci. Praca to jest coś co dajemy pracodawcy a pracodawca daje nam za to pieniądze. Większość ludzi też kieruje się przede wszystkim tym, jak praca na nich wpływa tu i teraz, jeśli jest zbyt ciężka, oczekują wyższego wynagrodzenia, jeśli zaś są skonfliktowani z pracodawcą raczej pokierują się pragnieniem zrobienia mu na złość niż własną enigmatyczną przyszłością.
zombiefield
12 miesięcy temu
Mam wrażenie że życie zawodowe jest podzielone na 2 kategorie według rekrutacji. Kategoria nr. 1 - składa CV bo szuka pracy, plebiscyt przeżycia, udział w teleturnieju, za wszelką cenę znaleźć pracę. 2 - spore doświadczenie, ekspertyza w swojej dziedzinie, idzie na rozmowę rekrutacyjną, bo head-hunterzy męczą telefonami i z ciekawości sprawdza co mają do powiedzenia na rekrutacji. Kategorii nr 1 dotyczą wszystkie problemy tego świata i wszyscy są winni ich niepowodzeń. Kategoria nr 2 po prostu robi swoje i bierze za to pieniądze
ehh
rok temu
"Aby skutecznie rozwijać swoją karierę, należy zrozumieć, co lubi się robić. Te "czerwone nitki", jak określa je autor, stanowią trwałą część tego, kim jesteśmy i zmiana pracy ich nie zmieni." TAK TO MOZNA SOBIE MYSLEC JAK SIE MA ZA CO ZYC. Jak musisz zarobic na zycie to bierzesz kazda prace ktora da ci szanse przezycia.
svn
rok temu
Wszystkie punkty są bardzo prawdziwe... ale trochę nie dotyczy to Polski (może najwyżej części specjalistów). W Polsce pracodawca jest wciąż nastawiony na wykorzystanie pracownika na max. Taka ciekawostka: w UK szefowa sama dba o to żebym nie pracował więcej niż 40h/tydz. (nawet jak sam chcę coś pokończyć) - żebym się nie wypalił i nie odszedł. Klient też może poczekać...