Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wolą być bezrobotni niż nieszczęśliwi w pracy. Pokolenie Z robi prawdziwą rewolucję

251
Podziel się:

Millenialsi i przedstawiciele pokolenia Z zmieniają dynamikę relacji w miejscu pracy. Czasy, gdy szef miał autorytet tylko ze względu na zajmowaną pozycję, odchodzą do przeszłości. Najmłodsze pokolenie wcale też nie uważa pracy za najwyższą wartość. Wręcz przeciwnie, gdyby przez nią czuli się nieszczęśliwi, to woleliby być bezrobotni - wynika z badania firmy rekrutacyjnej.

Wolą być bezrobotni niż nieszczęśliwi w pracy. Pokolenie Z robi prawdziwą rewolucję
Na rynek pracy nadchodzi pokolenie Z. Najmłodsi pracownicy zmienią relacje w biurach (Getty Images, Westend61)

Z badania "Workmonitor" Randstad, firmy specjalizującej się w zatrudnieniu, na które powołuje się amerykański Business Insider, wynika, że 28 proc. millenialsów i 32 proc. osób z pokolenia Z obecnie szuka pracy. Chętni do zatrudnienia ich pracodawcy muszą jednak przygotować się na zderzenie z inną mentalnością.

Rewolucja w relacjach szefa z podwładnymi

Tradycyjnie pracodawca cieszył się autorytetem wśród podwładnych, choćby ze względu na fakt, że w hierarchii w firmie stał wyżej od nich. Szefowie mieli też większą władzę nad zatrudnionymi.

Wielu z pracowników godziło się na ostre traktowanie, gdyż pracę traktowało jako najwyższą wartość. Sporo osób pamiętało też różnego rodzaju kryzysy i spędzające sen z powiek widmo bezrobocia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejne zmiany w podatkach. "Sytuacja jest kuriozalna"

To się jednak zmienia. W dynamice władzy w miejscu pracy do głosu dochodzą przedstawiciele millenialsów i pokolenia Z. Najmłodsi wolą być szczęśliwi niż mieć zatrudnienie za wszelką cenę. Dlatego też prawie dwóch na czterech przedstawicieli obu pokoleń wolałoby być bezrobotnymi niż utknąć w pracy, której nie lubią.

Najmłodsi nie będą trzymać się pracy za wszelką cenę

Ponad połowa millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z odeszłaby z pracy, gdyby kolidowała ona z ich życiem osobistym. Woleliby też, żeby ich firmie przyświecała misja, która jest zgodna z ich światopoglądem. Niemal połowa z nich od razu odrzuciłaby propozycje z przedsiębiorstw działających niezgodnie z ich poglądami na kwestie społeczne i środowiskowe.

Business Insider zwraca uwagę, że wyniki tego badania tłumaczą, dlaczego pracodawcy mają problemy ze skuszeniem młodych talentów na wakaty w swoich firmach. Sander van 't Noordende, globalny dyrektor generalny Randstad, uważa, że firmy stoją na przegranej pozycji, gdyż najmłodsze pokolenia będą stanowić coraz większy odsetek wszystkich pracowników. Korporacje, jak i małe firmy, będą więc musiały zmienić priorytety, albo przegrają wyścig o pracowników.

Nasze wyniki powinny stanowić sygnał alarmowy dla pracodawców. Następuje wyraźna zmiana charakteru władzy, ponieważ ludzie zmieniają swoje priorytety - powiedział Sander van 't Noordende, cytowany w komunikacie.

Właściciele firmy mogą zachęcić najmłodsze pokolenia do pracy w swoich firmach np. poprzez lepsze pakiety świadczeń. BI.com wymienia tutaj: elastyczny czas pracy, opiekę zdrowotną, perspektywy rozwoju zawodowego oraz możliwość pracy zdalnej.

W badaniu firmy Randstad udział wzięło 35 tys. pracowników z 34 rynków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(251)
pracodawca
3 tyg. temu
Problemem młodych jest to że nie mają wystarczających kwalifikacji a wydaje im się że je mają .Niestety edukacja jest bardzo teoretyczna a i tej teorii nie pamiętają ale mając 'Papier' w ręku myślą że są wykształceni .Wszystko jest winą czynników zewnętrznych : nauczyciel miał nauczyć a nie nauczył, państwo miało dać a nie daje..pracodawca ma ich prowadzić za rękę poprawiać ich błędy jednocześnie wykonując swoją pracę itp Zarówno w procesie edukacji w domach gdzie podstawia się wszystko 'pod nos" kupuje dzieciom mieszkania i tłumaczy aby korzystały z życia bo są młodzi jak i w szkołach nie szanuje się nauczycieli, olewa wymagania, brakuje od najmłodszych lat wymagań dotyczących odpowiedzialności własnej za jakość swojego zawodowego czy prywatnego życia...wyspa "kiedyś" góruje nad logiką i realiami stąd oczekiwania że wszyscy dookoła mają im stworzyć cudowne życie a nie oni sami... będą tylko przebierać i narzekać że kolejny wstrętny pracodawca ich źle traktuje ..nie widzą że przyczyna leży w nich samych .Młody człowieku pokaż co potrafisz naprawdę ,realnie, bądź gotowy do pracy, szukaj swojego miejsca i nie pozwól się źle traktować ale daj realną wartościową pracę którą należy godziwie opłacić a nie siedź na komunikatorach, nie oglądaj głupawych filmików w trakcie pracy....zaangażuj się nią...miej zdrowy krytycyzm do do swojej "wielkości' ...pracodawcy widzą więcej niż młodym się wydaje ...pokaż swoją merytoryczną wartość a zostaniesz doceniony...a jeśli tak nie będzie to szukaj swojego miejsca gdzie indziej ..to droga normalnego logicznego rozwoju i zaręczam ci że znajdziesz to czego szukasz, powodzenia :)
Marek 97
3 tyg. temu
Bardzo dobrze! W końcu się coś zmieni. Do wszystkich co narzekają na młodych: Ja też zmieniam pracę jeśli coś mi nie odpowiada i wcale nikt mnie nie utrzymuje. W dodatku pomagam rodzicom finansowo. Zarabiam od 6 000 do 7 000 zł więc nie gadajcie że po rzuceniu pracy młodzi siedzą u rodziców. Wystarczy użyć tego, co jest pod czaszką i pomyśleć, zamiast zasuwać za najniższa krajowa.
Boss
3 tyg. temu
Pracownika trzeba szanować i traktować tak, jak samemu chciałoby się być traktowanym. Jeśli pracodawca to cham, to należy się zwolnić. Jeśli pracownik nadużywa zaufania, to należy zwolnić jego. Pracowałem w kilku miejscach i obiecałem sobie, że nigdy nie będę tak traktował ludzi. Teraz zatrudniam 20 osób i niektórych pracowników ochrzaniam jedynie za to, że po podwyżkę nie mają odwagi przyjść. Jasne - ograniczają mnie koszty i rynek, ale więcej zarabiam doceniając pracę, niż szukając niewolników.
Warzywo
3 tyg. temu
Pytam się jak długo będziemy płaszczyć się przed szefami firm aby pracować za marny grosz który nie wystarcza na godne życie w 21 wieku ?? Myślę że jeszcze conajmnjej jedno pokolenie. Tak trzymać pokolenie z . Znać swoje szczęście , znać swoją wartość i nie dać się wykorzystać . Brawo młodzi .. po co pracować w tym systemie który zabiera około 70% wypracowanych uczciwie pieniędzy
Krawat
3 tyg. temu
Brawo młodzi za pracę należy się należną wypłata ... Jak może być że pracodawca jeździ fura za kilka ładnych set tys zł a jego ludzie pracują za wynagrodzenie które nie wystarczy na spokojnie od 1do 1 !! Jak tak może być że polityk nie robiąc nic zarządzając czyimiś pieniędzmi zarabiaja takie duze pieniądze a większa część społeczeństwa driapie się po głowie jak wykarmić rodzinę . Do tego dochodzi nieudolność polityków w zarządzaniu krajem który spi na węglu a społeczeństwu brakuje węgla aby ogrzać domy . Kabaret.
...
Następna strona