Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Abonament RTV pozwolił na podwyżki. W TVP zarabia się już średnio 10 tys. zł na rękę

405
Podziel się

Telewizja Polska dostała w ubiegłym roku ponad pół miliarda złotych rekompensaty za "utracony abonament". Duża część poszła na podwyżki i zatrudnienie nowych ludzi. Zarabia się tam teraz tyle, ile w TVN i tylko nieco mniej niż płaci Polsat. Dyrektorzy dostali prawie 2 tys. zł podwyżki miesięcznie.

Tylko dzięki jednorazowym pieniądzom od rządu TVP wyszła w ubiegłym roku na plus.
Tylko dzięki jednorazowym pieniądzom od rządu TVP wyszła w ubiegłym roku na plus. (East News, Andrzej Iwańczuk)
bDXNsWuZ

Przychody TVP poszły ostro w górę w ubiegłym roku - wynika z raportu finansowego zamieszczonego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Reklamodawcy walą drzwiami i oknami, bo oglądalność wzrosła? Nie do końca.

Z ponad 2,2 mld zł przychodów Telewizji Polskiej (+24 proc. rok do roku) aż 979 mln zł to wpływy z abonamentu. A te "podrasowane" zostały w ubiegłym roku jednorazową kwotą 593,5 mln zł od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

To rekompensata uchwalona specjalną ustawą w 2017 roku za utracone wpływy w latach 2010-2017. Państwo zwolniło przed laty część osób z konieczności płacenia abonamentu i niedawno to wyrównało. Media publiczne dostały łącznie 980 mln zł i większość trafiła do TVP. Władza "zrozumiała trudną sytuację przychodową Telewizji Polskiej S.A. i spółek radiowych" - napisała spółka w raporcie.

bDXNsWvb

Zobacz też: PiS ma pomysł na nową TV. Balcerowicz: mogą się uczyć od Putina

W lutym Sejm przegłosował zresztą kolejne rekompensaty za ubytki w abonamencie w latach 2018-2019 i TVP dostanie jeszcze ponad miliard złotych.

Tylko dzięki jednorazowym pieniądzom od rządu TVP wyszła w ubiegłym roku na plus. Niewielki ten plus, bo firma zarobiła w ubiegłym roku na czysto zaledwie 3,5 mln zł. Tyle pieniędzy ekstra wpłynęło, a zysk ledwie powyżej zera?

bDXNsWvh

Z abonamentu na podwyżki

Okazuje się, że tak samo szybko jak przychody rosły też koszty działalności operacyjnej państwowej telewizji. Z 1,69 mld zł doszły do aż 2,07 mld zł. Oprócz wyższych o jedną trzecią wydatków na zużycie materiałów i energii oraz wyższych o połowę podatków i opłat uwagę zwraca wzrost wynagrodzeń.

Na pracowników poszło łącznie 530 mln zł, czyli o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Średnia podwyżka wyniosła 16,5 proc. Teraz w TVP zarabia się przeciętnie około 9,6 tys. zł netto. Przy siedmioprocentowej dynamice płac w całej gospodarce takie podwyżki robią wrażenie.

bDXNsWvi

Według wyliczeń money.pl w TVN zarabia się 10,3 tys. zł netto, więc można powiedzieć, że zarząd TVP zasypał różnicę. Tymczasem w ubiegłym toku TVN zamroził płace.

Danych za 2018 rok nie ma jeszcze z Polsatu, ale w 2017 roku płacono tam średnio 11,9 tys. zł na rękę. Wiadomo tylko tyle, że w ubiegłym roku zatrudnienie spadło o 21 pracowników.

W Polsacie pracuje się jednak intensywniej. Zbliżoną oglądalność co TVP telewizja Solorza-Żaka osiąga za pomocą zaledwie 689 pracowników. TVP zatrudnia ich aż 2,7 tys., a TVN 1,2 tys.

bDXNsWvj

Oglądalność kanałów TVP w pierwszym półroczu 2019 r. wynosiła około 26 proc., TVN - 20 proc., a Polsatu - 17 proc. Jak widać, zbliżone efekty osiąga się w przypadku tych trzech telewizji skrajnie różnymi zasobami ludzkimi. W TVP zwolniono w ubiegłym roku 192 osób, ale zatrudniono 301 nowych.

Tylko korespondenci mają mniej

Kto zarabia w TVP najwięcej? Poza prezesem (zatrudniony na umowie cywilnoprawnej z pensją około 26 tys. zł brutto - to dane za 2017, nowszych w raporcie nie podano) i zarządem to oczywiście dyrektorzy, którzy co miesiąc odbierają z kasy spółki 21,8 tys. zł brutto, czyli około 15,3 tys. zł na rękę.

W 2018 roku dostali podwyżkę 1,9 tys. zł brutto, czyli 8,6 proc. Nominalnie była to najwyższa podwyżka w TVP. Procentowo najbardziej uhonorowani jednak zostali ci mniej uposażeni.

bDXNsWvk

Wynagrodzenia pomocników przy realizacji telewizyjnej i filmowej zwiększyły się o 21 proc. - do 10,4 tys. zł brutto, a pracowników realizacji technicznej o 15 proc. - do 10,9 tys. zł brutto. Spadły tylko pobory korespondentów zagranicznych, którzy w hierarchii spółki są i tak trzecią najlepiej wynagradzaną grupą po dyrektorach i doradcach zarządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNsWvC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(405)
piotr
12 miesięcy temu
co za ohydna, zawzięta morda, i ten uśmiech złośliwy , i te oczka podłe, okropny typ człowieka i z wyglądu i z charakteru
Berli
2 lata temu
Panie Kurski...wszystko super ale Marcelina Zawadzka jako prowadzaca to porazka...ciagle przerywa gosciom choc sama nic madrego nie ma do powiedzenia
Bolek
2 lata temu
Ja za 300 godzin pracy w miesiącu zarabiam 3200 zł do ręki a wam 10 mało ??
bDXNsWvD
naro
2 lata temu
nigdy nie zaplace abonamentu patrzac na ta twarz mam odruch wymiotny kiedys was tez rozlicza przyjdzie ten czas a teraz zaplaszam na podwórko moj piesek biega 7 s do detki moze jakis listonoz jest szybszy zobaczymy
Lady Zgaga
2 lata temu
Zwolnili przeciwnikow dobrej zmiany dobierajac wlasnych wyznawcow.
...
Następna strona