Notowania

Abonament RTV pozwolił na podwyżki. W TVP zarabia się już średnio 10 tys. zł na rękę

Telewizja Polska dostała w ubiegłym roku ponad pół miliarda złotych rekompensaty za "utracony abonament". Duża część poszła na podwyżki i zatrudnienie nowych ludzi. Zarabia się tam teraz tyle, ile w TVN i tylko nieco mniej niż płaci Polsat. Dyrektorzy dostali prawie 2 tys. zł podwyżki miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tylko dzięki jednorazowym pieniądzom od rządu TVP wyszła w ubiegłym roku na plus. (Fot: Andrzej Iwańczuk)

Przychody TVP poszły ostro w górę w ubiegłym roku - wynika z raportu finansowego zamieszczonego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Reklamodawcy walą drzwiami i oknami, bo oglądalność wzrosła? Nie do końca.

Z ponad 2,2 mld zł przychodów Telewizji Polskiej (+24 proc. rok do roku) aż 979 mln zł to wpływy z abonamentu. A te "podrasowane" zostały w ubiegłym roku jednorazową kwotą 593,5 mln zł od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

To rekompensata uchwalona specjalną ustawą w 2017 roku za utracone wpływy w latach 2010-2017. Państwo zwolniło przed laty część osób z konieczności płacenia abonamentu i niedawno to wyrównało. Media publiczne dostały łącznie 980 mln zł i większość trafiła do TVP. Władza "zrozumiała trudną sytuację przychodową Telewizji Polskiej S.A. i spółek radiowych" - napisała spółka w raporcie.

Zobacz też: PiS ma pomysł na nową TV. Balcerowicz: mogą się uczyć od Putina

W lutym Sejm przegłosował zresztą kolejne rekompensaty za ubytki w abonamencie w latach 2018-2019 i TVP dostanie jeszcze ponad miliard złotych.

Tylko dzięki jednorazowym pieniądzom od rządu TVP wyszła w ubiegłym roku na plus. Niewielki ten plus, bo firma zarobiła w ubiegłym roku na czysto zaledwie 3,5 mln zł. Tyle pieniędzy ekstra wpłynęło, a zysk ledwie powyżej zera?

Z abonamentu na podwyżki

Okazuje się, że tak samo szybko jak przychody rosły też koszty działalności operacyjnej państwowej telewizji. Z 1,69 mld zł doszły do aż 2,07 mld zł. Oprócz wyższych o jedną trzecią wydatków na zużycie materiałów i energii oraz wyższych o połowę podatków i opłat uwagę zwraca wzrost wynagrodzeń.

Kierowana przez Jacka Kurskiego spółka zapowiada, że "plan inwestycyjny będzie podjęty w najbliższym czasie".
TVP rusza z wielkimi inwestycjami. Jacek Kurski czekał na pieniądze od rządu

Na pracowników poszło łącznie 530 mln zł, czyli o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Średnia podwyżka wyniosła 16,5 proc. Teraz w TVP zarabia się przeciętnie około 9,6 tys. zł netto. Przy siedmioprocentowej dynamice płac w całej gospodarce takie podwyżki robią wrażenie.

Według wyliczeń money.pl w TVN zarabia się 10,3 tys. zł netto, więc można powiedzieć, że zarząd TVP zasypał różnicę. Tymczasem w ubiegłym toku TVN zamroził płace.

Danych za 2018 rok nie ma jeszcze z Polsatu, ale w 2017 roku płacono tam średnio 11,9 tys. zł na rękę. Wiadomo tylko tyle, że w ubiegłym roku zatrudnienie spadło o 21 pracowników.

W Polsacie pracuje się jednak intensywniej. Zbliżoną oglądalność co TVP telewizja Solorza-Żaka osiąga za pomocą zaledwie 689 pracowników. TVP zatrudnia ich aż 2,7 tys., a TVN 1,2 tys.

PO chce dogłębnych zmian w działaniu mediów publicznych
Abonament do likwidacji, media publiczne po nowemu. PO szykuje projekt

Oglądalność kanałów TVP w pierwszym półroczu 2019 r. wynosiła około 26 proc., TVN - 20 proc., a Polsatu - 17 proc. Jak widać, zbliżone efekty osiąga się w przypadku tych trzech telewizji skrajnie różnymi zasobami ludzkimi. W TVP zwolniono w ubiegłym roku 192 osób, ale zatrudniono 301 nowych.

Tylko korespondenci mają mniej

Kto zarabia w TVP najwięcej? Poza prezesem (zatrudniony na umowie cywilnoprawnej z pensją około 26 tys. zł brutto - to dane za 2017, nowszych w raporcie nie podano) i zarządem to oczywiście dyrektorzy, którzy co miesiąc odbierają z kasy spółki 21,8 tys. zł brutto, czyli około 15,3 tys. zł na rękę.

W 2018 roku dostali podwyżkę 1,9 tys. zł brutto, czyli 8,6 proc. Nominalnie była to najwyższa podwyżka w TVP. Procentowo najbardziej uhonorowani jednak zostali ci mniej uposażeni.

(tvp)

Wynagrodzenia pomocników przy realizacji telewizyjnej i filmowej zwiększyły się o 21 proc. - do 10,4 tys. zł brutto, a pracowników realizacji technicznej o 15 proc. - do 10,9 tys. zł brutto. Spadły tylko pobory korespondentów zagranicznych, którzy w hierarchii spółki są i tak trzecią najlepiej wynagradzaną grupą po dyrektorach i doradcach zarządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: abonament rtv, telewizja polska, tvp, media, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

nbebeKolejny przykład dojnej zmiany. Jeśli tak ma wyglądać IV RP, to ja wysiadam na najbliższym przystanku, poplątanie z pomieszaniem.

23-07-2019

AsiaA po co ten jazgot ? Zapomnieli wszyscy ile brał Lis za swoją propagandę zwaną dla nie poznali programem ? Każdy kraj dba o swoją telewizję publiczną … Czytaj całość

23-07-2019

PolakTylko ciemnota ogląda tą propagandę...

Rozwiń komentarze (404)