Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Abonament RTV. TVP dostanie 330 mln złotych

213
Podziel się:

Na początku przyszłego roku wejdzie w życie uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o podziale wpływów z abonamentu. Telewizja Polska dostanie połowę kwoty.

Abonament RTV. TVP dostanie 330 mln złotych
TVP dostanie pieniądze z abonamentu. (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Według prognoz KRRiT wpływy z abonamentu wyniosą w przyszłym roku 650 mln złotych.

Około połowy, czyli 330,13 mln zł, ma dostać Telewizja Polska. Pozostała część zostanie podzielona po równo między Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji co roku dzieli wpływy z opłaty abonamentowej pomiędzy spółki mediów publicznych.

Zobacz także: Usługi cyfrowe zdrożeją? "Konsument końcowy nie zapłaci więcej za abonament"

Podział odbywa się na podstawie prognozy. Rada zaznacza, że w przypadku nadwyżki dodatkowe pieniądze będą dzielone w oparciu o analizę kosztów poniesionych na działania misyjne.

Od przyszłego roku obowiązkowa opłata abonamentowa będzie wyższa.

Od stycznia 2021 roku radio trzeba będzie zapłacić 50 groszy więcej niż do tej pory - 7,50 zł zamiast 7 zł. Z kolei wysokość abonamentu za telewizor wzrosła z 22,70 do 24,50 zł. Podwyżka więc to 1,80 zł miesięcznie.

Wyższy abonament RTV zapłacą też ci, którzy zdecydują się uregulować opłatę za rok z góry.

Wraz z cennikiem wzrosną też kary za niepłacenie abonamentu RTV.

Zgodnie z art. 5 ustawy o opłatach abonamentowych "w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika".

A to oznacza, że wysokość kary za niepłacenie abonamentu również znacząco się zmieni. Do tej pory było to 681 złotych (22,70 zł pomnożone razy 30), ale od przyszłego roku wzrośnie do 735 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(213)
babcia
2 lata temu
Przed 60 byłam rencistą w KRUS, mając tyle już lat ZUS naliczył mi emeryturę o 40 zł mniej więc zostałam rencistką.Ponieważ moje świadczenie jest małe chciałam skorzystać z tego przywileju i nie płacić a mam 63 lat. Co się okazało , ze mi jako rencistce się nie należy.Pracownik poczty ma z tym problem, bo przepisy nie są jednoznaczne. Nie poddam się !Uczciwość nie popłaca. Wiem.
Ramazes
2 lata temu
Dziś prawie każde urządzenie elektroniczne, jest w stanie odtwarzać filmy. Sam mam w domu z 6 telefonów, 3 laptopy, telewizor, 3 tablety i radio w aucie. Oczywiście większość z nich to stary, nieużywany dawno złom, z którym nie mam co zrobić, ale formalnie należy ze niego zapłacić.
teresa
2 lata temu
Place abonament do POLSATU czemu mam placic jeszcze raz, niech oni sie rozlicza z telewizja.
tak pytam
2 lata temu
Płacę abonament dla cyfrowego polsatu dużo większy. To polsat powinien się rozliczyć z tego a nie ja. Abonament zapłaciłem a podwójnie nie mam zamiaru płacić za to samo. I tak już wileokrotnie płacimy podatek od podatku i to wystarczy. Kupiłem telewizor więc zapłaciłem podatek, płacę za prąd. co wy jeszcze chcecie?
zsr
2 lata temu
czy obowiązuje abonament za media partyjne?
...
Następna strona