Notowania

Afera mięsna. KE zapowiada kolejne kontrole w Polsce

Między 25 marca a 4 kwietnia Komisja Europejska ponownie zajmie się produkcją mięsa w Polsce. Będzie audyt systemu kontroli - informuje PAP powołując się na źródła w Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Będzie kolejna kontrola polskiego mięsa. Pod koniec marca unijni kontrolerzy przyjadą do Polski

Komisja Europejska ponownie zajmie się polskim mięsem. Po wybuchu tzw. afery mięsnej będzie to już druga kontrola Brukseli w Polsce. Jak podaje PAP, powołując się na źródła w KE, będzie to "generalny, szeroki audyt systemu kontroli mięsa, prowadzony nie tylko w rzeźniach".

Nie podano szczegółowego harmonogramu prac, ani liczby kontrolerów, którzy przyjadą do Polski. Wiadomo jedynie, że do kontoli dojdzie na przełomie marca i kwietnia - dokładnie między 25 marca a 4 kwietnia.

Potwierdzają się tym samym wcześniejsze zapowiedzi Komisji Europejskiej, ta wskazywała na konieczność przeprowadzenia dodatkowego audytu.

Obejrzyj: Sawicki o aferze mięsnej. "Nie ma co się dziwić"

Ostatnia afera mięsna w Polsce wybuchła po emisji reportażu "Superwizjera" w TVN24. Sprawa dotyczy procederu nielegalnego uboju chorych, a nawet padłych krów w jednej z mazowieckich ubojni. Wiele wskazuje, że nie była to praktyka jedynie tej ubojni, a szerzej stosowana w innych miejscach w Polsce.

Komisja Europejska już po pierwszej kontroli produkcji mięsa w Polsce stwierdziła m.in. niedociągnięcia w systemie kontroli uboju bydła. Ocena była jedynie wstępna, a całościowy raport ma być gotowy do końca marca.

Ekolodzy zarzucają ministrowi, że nie robi nic; rolnicy, że lekceważy problem.
Afera mięsna. Ekolodzy i rolnicy jednym głosem przeciw ministrowi Ardanowskiemu

Komisja przekazała też stronie polskiej odpowiednie zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju. Znalazły się w nich kwestie dotyczące m.in. identyfikacji i rejestracji zwierząt, kar za nielegalny ubój oraz uszczelnienia systemu nadzoru.

Wcześniej źródła unijne poinformowały PAP, że Komisja Europejska chce od Polski comiesięcznych raportów w sprawie kontroli prowadzonych w rzeźniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera mięsna, polskie mięso, komisja europejska, decyzja ke, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2019

rod soltPolskie cwaniaczki sprzedaja padline , jedzenie okraszone sola drogowa , ciasteczka z suszu jajecznego ze zbukow .... A Polacy nie widza w tym nic … Czytaj całość

11-03-2019

belt matWysiłki na rzecz poprawy jakości mięsa sprowadzają się do tego, że trzeba wyłożyć dodatkowe pieniądze i nie po to żeby duża ilość była dobrej jakości … Czytaj całość

12-03-2019

konradA czy jest chociaż jeden przypadek udokumentowany że jakiś rolnik został ukarany że dostarczył do rzeźni sztukę przed upływem karencji na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)