Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Amnestia dla oszustów: zamiast 75 zapłacą 8 proc. podatku

47
Podziel się:

Wśród wielu zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie znalazła się także amnestia dla tych, którzy ukrywali przed skarbówką swoje dochody. Nie obejmie jednak wszystkich.

Amnestia dla oszustów: zamiast 75 zapłacą 8 proc. podatku
Od ujawnionych dochodów trzeba będzie zapłacić specjalny, jednorazowy 8-proc. podatek (Adobe Stock)

Jak przypomina "Rzeczpospolita", gdy fiskus wykryje dochody z nieujawnionych źródeł, obciąża oszusta 75 proc. podatkiem. Ci, którzy dobrowolnie zgłoszą ukryte dochody, sankcja ominie.

Fiskus zarobi

Jak czytamy w dzienniku, przewidziana w ustawie procedura pozwala zgłosić naruszenia prawa podatkowego, które jeszcze się nie przedawniły (z ostatnich pięciu lat). Nie będzie można zgłaszać nieprawidłowości w VAT ani przestępstw skarbowych (tj. zawinionych i umyślnych działań na szkodę Skarbu Państwa). Wnioski w tych sprawach można składać od 1 października 2022 r. do 31 marca 2023 r.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Fiskus na zmianach zarobi. Od ujawnionych dochodów trzeba będzie zapłacić specjalny, jednorazowy 8-proc. podatek. Jak informuje "Rzeczpospolita" do tego trzeba będzie doliczyć opłatę od stosownego wniosku do urzędu skarbowego. Ma wynieść 1 proc. ujawnianego dochodu, nie mniej niż 1000 zł i nie więcej niż 30 tys. zł.

50 tys. zł za opinię

Minister finansów powoła także Radę ds. Repatriacji Kapitału, która będzie wydawać opinie w przypadku gdy podatnik nie będzie pewny, czy naruszył prawo podatkowe czy nie. Za opinię trzeba będzie zapłacić 50 tys. zł.

Jak informuje dziennik, Senackie Biuro Legislacyjne uznało, ze wysokość "ryczałtu" może naruszać konstytucyjną zasadę równości podatników. Z kolei Konfederacja Lewiatan obawia się sytuacji, gdy wniosek podatnika o zastosowanie amnestii zostanie odrzucony i wnioskuje o zagwarantowanie podatnikom możliwości składania tzw. czynnego żalu. Tej propozycji jednak nie wzięto pod uwagę.

W ustawie znalazła się jednak opcja zachowania anonimowości przez podatnika, ale tylko przy wnoszeniu o opinię Rady ds. Repatriacji Kapitału. W takich przypadkach podatnik będzie mógł ustanowić pełnomocnika – informuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Renia
2 lata temu
zagłosuję na każdego kto w kolejnych wyborach zobowiąże się do ogłoszenia PiS zorganizowaną grupą przestępczą i ścigania, bez wyjątku, wszystkich beneficjentów PiS układów do końca ich żywota. Wszystkich. Do końca.
Minister
2 lata temu
Dla siebie tą ustawę piszą
Pus
2 lata temu
Amnestię podatkowa
grtf
2 lata temu
Polski bezład czy bezwład… Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
Wniosek
2 lata temu
Jako pierwsza ujawni się władza, bo dla siebie wprowadza taki przepis i swoich dworaków. Uczciwy człowiek zapłaci za nich te 60+ procenta różnicy, a właściwie już zapłacił, a jeszcze mu zabiorą w polskim b-małpa-urdelu kropka pl.
...
Następna strona