Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem Sejmu. Funkcja tymczasowa, ale prestiżowa

26
Podziel się:

Antoniemu Macierewiczowi przypadnie przywilej poprowadzenia pierwszych obrad Sejmu. We wtorek prezydent zadecydował, że będzie marszałkiem seniorem. Czy dodatkowe obowiązki wiążą się z wynagrodzeniem?

W swoim okręgu (Piotrków Trybunalski) Antoni Macierewicz zdobył bardzo dobry wynik
W swoim okręgu (Piotrków Trybunalski) Antoni Macierewicz zdobył bardzo dobry wynik (East News, ADAM JANKOWSKI/REPORTER)

– Prezydent podjął dzisiaj decyzję o tym, że 12 listopada zostało zwołane pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. Na marszałka seniora Senatu została wyznaczona Barbara Borys-Damięcka, na marszałka seniora Sejmu prezydent wyznaczył Antoni Macierewicza – poinformował Błażej Spychalski na briefingu prasowym.

Wcześniej wymieniano kilku kandydatów. Wysoko oceniano szanse Janusza Korwina Mikke i Jarosława Kaczyńskiego. Konstytucja daje prezydentowi prawo do wskazania marszałka seniora Sejmu spośród najstarszych wiekiem posłów. Nie musi więc wybrać osoby z najniższymi dwiema pierwszymi cyframi peselu, bo za kryterium może obrać np. dotychczasowe zasługi czy własne sympatie. Ocena może być więc czysto subiektywna.

I rzeczywiście, prezydent Andrzej Duda nie kierował się wiekiem. Antoni Macierewicz urodził się 3 sierpnia 1948 r. Jest o rok starszy od Jarosława Kaczyńskiego, ale Janusz Korwin Mikke urodził się w 1942 r.

Zobacz także: Obejrzyj: Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem? Michał Dworczyk komentuje

Takiej dowolności nie ma w przypadku wyboru marszałka seniora Senatu, bo tę funkcję pełni najstarszy senator i nie ma tu dowolności.

Marszałek senior to funkcja tymczasowa. Do zadań marszałka seniora należy poprowadzenie pierwszych po wyborach posiedzeń Sejmu i Senatu – które zaplanowane są na 12 listopada - do czasu wybrania marszałka Sejmu i marszałka Senatu. Z chwilą wybrania marszałka, marszałek senior zwolniony jest ze swojej funkcji.

Powołanie marszałka seniora musi nastąpić przed pierwszym posiedzeniem nowo wybranego parlamentu.

Z faktem pełnienia tej funkcji nie wiąże się żadna dodatkowa gratyfikacja finansowa. A "przywileje pozapłacowe"? jest nim niewątpliwie możliwość poprowadzenia pierwszego posiedzenia, które jest szczególnie ważne, bo stanowi inaugurację nowej kadencji. Marszałek senior wygłasza przemówienie, ale najważniejsze jest przeprowadzenie przez niego ślubowania poselskiego oraz poprowadzenie wyboru marszałka odpowiednio Sejmu lub Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
gaska Balbink...
3 lata temu
Drogi, jak cholera PATRIOT a Polacy placa ❗
Kdih
3 lata temu
Kaczyński pokazał gdzie ma Polskę- Pawłowicz, Piotrowicz Macierewicz...
Gfu
3 lata temu
A w sumie to może nawet dobrze. PiS jasno pokazał kto jest twarzą tej formacji. Chorujacy na urojenia nieudacznik, której cze się tknie to zniszczy. Do tego kłamca (sprawa katastrofy Smoleńskiej) i cynik (gdy już było wiadomo że kłamał). Twarz PiSu pasująca jak ulał!
To
3 lata temu
Dnooo
Basia
3 lata temu
Za darmo napewno nie będzie " pracował " jesli nie wynagrodzenie to drogie przywileje, gigsntyczna odprawa itd.. a honor ?....tzw politycy go nie mają.
...
Następna strona