Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Aukcja na 5G jeszcze w tym roku? UKE zapowiada przyspieszenie

8
Podziel się:

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji aukcja na częstotliwości służące do budowy sieci 5G w Polsce miała zostać wznowiona po wakacjach. Urząd Komunikacji Elektronicznej robi, co może, żeby zdążyć. Musi tylko tylko dać czas jej uczestnikom na przygotowanie.

Aukcja na 5G jeszcze w tym roku? UKE zapowiada przyspieszenie
Maszty umożliwiające rozwój technologii 5G już w Polsce powstają. Teraz czas na podział częstotliwości w tym paśmie. (Pixabay)

Duże zamieszanie z aukcją spowodowane jest przez pandemię. W maju trzecia tarcza antykryzysowa dała możliwości ówczesnemu prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcinowi Cichemu unieważnienia aukcji na rezerwacje częstotliwości pod 5G.

Jak przypominają wirtualnemedia.pl, na początku lipca Krzysztof Dyl, następca Cichego, zapowiedział rychły powrót do licytacji. Proces ten miała jednak poprzedzić analiza sytuacji na rynku.

Zobacz także: Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa do końca 2020 roku. WHO śledzi postępy ponad 170 firm

Wszystko za sprawą wirusa, który zmienił w sposób znaczący sytuację gospodarczą w kraju, a to oczywiście odczuwają również telekomy, które o 5G mają walczyć.

W komunikacie, który otrzymał portal wirtualnemedia.pl, MC przekonuje, że do aukcji będzie można wrócić po wakacjach. Prezes UKE jest jednak w swoich zapowiedziach dużo bardziej ostrożny. W odpowiedzi na pytania portalu przekonuje, że decyzja dotycząca daty rozpoczęcia konsultacji publicznych dotyczących nowej dokumentacji aukcyjnej jeszcze nie zapadła.

UKE zaznacza również, że do ogłoszenia aukcji nie dojdzie bez zachowania odpowiednich terminów. Regulator daje w odniesieniu do konsultacji publicznych minimum 30 dni na zgłoszenie stanowisk i około 15 dni na analizę zgłoszonych stanowisk.

Pytanie zatem, czy rzeczywiście uda się zdążyć do końca roku. Urząd podkreśla, że zrobi wszystko, by było to możliwe. Jak jednak zaznacza, dużo tez zależy od uczestników aukcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(8)
Rafał
2 lata temu
Czy sieć plus ma jakieś preferencje bo ilość reklam przytłacza i myśli się dlaczego nic nie słychać o innych sieciach
jon
2 lata temu
5g pod dyktando USA naturalnie. yankesy oświadczyły, że nie umieszczą sprzętu (wojskowego ) w kraju, w którym jest zagrożenie, że Chińczycy będą mogli hakować informacje. nie szantaż ? już przygotowana jest nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie cyfrowym , tez napisana za Oceanem
Adam
2 lata temu
Wcześniej wysłałem 3 komentarze , a po odświeżeniu strony ich nie widać, czyżby cenzura ???
Adam
2 lata temu
Gdzie mój pierwszy i drugi komentarz ?
Adam
2 lata temu
Gdzie mój komentarz ? stosujecie cenzurę ?