Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Automaty zamiast kurierów. Rewolucja na rynku pocztowym

39
Podziel się:

Firmy pocztowe coraz mocniej opierają się na dostawach do automatów. Szczególnie w dużych miastach, gdzie tempo wzrostu ich liczby bije rekordy - pisze "Rzeczpospolita".

Automaty zamiast kurierów. Rewolucja na rynku pocztowym
Paczkomaty wypierają kurierów. (money.pl, Rafał Parczewski)

Gazeta podaje, że jeśli w 2014 r. automatów paczkowych było zaledwie 1,1 tys., to w połowie tego roku tylko InPost miał ich już 13 tys., a tygodniowo uruchamiał 100. Do końca 2022 r. 2 tys. automatów paczkowych chce postawić Poczta Polska, własną sieć uruchamia Orlen. Pojawiają się już pierwsze automaty do odbierania paczek AliExpress.

Eksperci dowodzą, że rozpowszechnienie automatów paczkowych pomaga w rozwoju zrównoważonego transportu i ogranicza wpływ emisji na środowisko.

"Rzeczpospolita" zauważa, że o ile pandemia radykalnie zwiększyła popyt na usługi kurierskie, o tyle wzrost obrotów nie rozwiązał problemów branży. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wśród firm kurierskich zaległości ma 1242 aktywnych zawieszonych i zamkniętych firm na łączną kwotę niemal 63 mln zł.

Zobacz także: BGK: nowa strategia biznesowa na lata 21-25

Wojna na paczki

Na razie niekwestionowanym liderem paczkowych automatów jest w Polsce InPost. Pozostali gracze jednak nie śpią.

Od kwietnia w Warszawie pojawia się coraz więcej "alimatów" - automatów na przesyłki ustawianych przez chińskiego operatora. Za maszyny odpowiada chińska firma logistyczna Cainiao Network, założona przez właściciela Aliexpress - Alibaba Group.

Firmy kurierskie walczą między sobą o najbardziej atrakcyjne lokalizacje dla swoich urządzeń. Zwykle stawiają je na osiedlach, ale ostatnio zaczęły rywalizować o współpracę z kościołem, który umożliwiłby stawianie automatów na terenach parafii.

Firmy zyskują na pandemii

Jak wynika z danych ExpertSender - aż 71 proc. Polaków deklaruje, że w związku z pandemią zastąpiło zakupy tradycyjne zakupami online.

Dostawcy zaczęli mieć tak dużo zleceń, że przestali się wyrabiać. Wiosną zeszłego roku aż 71 proc. nowych ofert pracy tymczasowej dotyczyło branży kurierskiej.

Dla firm kurierskich ostatni rok był z tego powodu rekordowy. Niektórzy globalni operatorzy, jak np. DHL, zanotowali wzrost zysków nawet o 200 proc. w porównaniu do czasu sprzed pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
sms
3 lata temu
ogólnie to głupota. Kurier dostarcza przesyłkę do drzwi, nawet, jeżeli klient jeszcze o tym nie wie. można też odebrać później na poczcie. Lub są punkty odbioru, w sklepach, w Ruchu, na stacjach Orlen. Podstawa to Pocztex 48 i jestem zadowolony. Gorzej pewnie z kalkulacją. Niestety, problem jest z przesyłkami nierejestrowanymi i listonoszem. Przesyłki NIERAZ idą miesiąc przez Polskę i listonosz ich nie wręcza.
Kurier
3 lata temu
Wzrost zysków a stawki kurierom w dół
WiR
3 lata temu
InPost paczkomaty to rewelacja, lecz InPost dostawa do domu przez kuriera to pełna porażka.
Beata
3 lata temu
Kurierzy że ostatnio robią taką łachę, że wybieram paczkomaty. Jak nie otworzę w ciągu trzech sekund, ...bo jestem w kiblu, to wielkie fochy robią, dosłownie!
I-T
3 lata temu
to kler zarobi
...
Następna strona