Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Autostrada A2 wśród najdroższych w Europie. Przynajmniej jeśli chodzi o "prywatne" odcinki

267
Podziel się:

Autostrada A2 będzie jeszcze droższa. Od marca pójdą w górę opłaty na odcinku Konin-Nowy Tomyśl. Droga bywa nawet nazywana "najdroższą autostradą Europy". I rzeczywiście - biorąc pod uwagę ten fragment, jest w ścisłej czołówce.

Przejazd na wielkopolskim odcinku A2 będzie nas kosztował jeszcze więcej
Przejazd na wielkopolskim odcinku A2 będzie nas kosztował jeszcze więcej (Forum/WP, Agencja Forum)

Na A2 zawsze było drogo, ale od marca będzie jeszcze drożej. Ceny trzech płatnych 50-kilometrowych odcinków podskoczą jeszcze o 2 złote.

Autostradą możemy dojechać spod niemieckiej granicy aż za Warszawę. Część trasy jest zarządzana przez GDDKiA, a część przez spółkę Autostrada Wielkopolska. I to ta druga firma wprowadza podwyżki.

Efekt? Za pokonanie odcinka Konin-Nowy Tomyśl zapłacimy od marca 66 złotych. To 158 kilometrów. Wychodzi 41 groszy za kilometr. To dużo, ale czy A2 zasłużyła na miano najdroższej autostrady Europy? Sprawdziliśmy.

Zobacz także: Radom nie do końca czuje skalę inwestycji. "Lotnisko to nie jest obce ciało". Obejrzyj wideo:

W niektórych krajach poruszanie się po autostradach jest bezpłatne - tak jest na przykład w Niemczech, choć to ma się zmienić. W Austrii potrzebna jest już winieta, na szczęście jednak zbyt droga nie jest. 10-dniowa kosztuje 9,4 euro, czyli 40 zł.

Nieco drożej jest w Czechach - tam 10-dniowa winieta kosztuje równowartość 12,50 euro, a to ok. 53 zł.

Droga Francja i Włochy, jeszcze droższe mosty

Które autostrady są więc droższe niż odcinek A2 Konin-Nowy Tomyśl?

Więcej zapłacimy na przykład za pokonanie popularnej włoskiej autostrady A10, która łączy Genuę z miastem Ventimiglia na północy kraju. Opłata za przejechanie 157 kilometrów to 18,30 euro, a zatem ponad 78 zł. Wychodzi niemal 50 groszy za kilometr. To zdecydowanie więcej niż A2 - nawet gdyby brać pod uwagę tylko te odcinki, które są zarządzane przez Autostradę Wielkopolską.

Są jednak we Włoszech i tańsze autostrady - na przykład A1 - ona biegnie przez niemal cały kraj, łącząc Mediolan z Neapolem. Taka trasa to aż 776 kilometrów i 57,10 euro opłat drogowych. Wychodzi w przeliczeniu 31 groszy za kilometr.

Płatne są też niemal wszystkie autostrady we Francji. Jeśli chce się pojechać z Paryża do północnego Lille lub "autostradą słońca" do Lyonu - to wyjdą opłaty rzędu 32 groszy za kilometr.

Główna droga Portugalii, łącząca stołeczną Lizbonę z Porto, też do tanich nie należy. Za pokonanie kilometra zapłacimy tam w przeliczeniu ok. 30 groszy. To ciągle jednak sporo mniej niż zarządzany przez Autostradę Wielkopolską odcinek A2.

Pamiętajmy jednak, że nie cała A2 jest taka droga. Za pokonanie odcinka Konin-Świecko zapłacimy 78 zł za 244 kilometry. Wychodzi 31 groszy za kilometr. Czyli mniej więcej tyle, co we Francji czy Portugalii. Ale część A2 - np. przejazd spod Łodzi do Warszawy - pozostaje bezpłatna.

To nie autostrady są jednak najdroższymi drogami Europy. Najwięcej trzeba wydać na przejazd niektórymi mostami czy tunelami - zwłaszcza, jeśli ich budowa była wielkim wyzwaniem konstrukcyjnym i finansowym.

Na przykład przejazd tunelem pod największym szczytem Europy, czyli Mont Blanc, kosztuje 46,50 euro. W przeliczeniu na złotówki, za każdy kilometr zapłacimy ponad 17 zł.

Jeszcze droższa będzie samochodowa podróż słynnym Mostem nad Sundem. Powstała w 1999 roku konstrukcja łączy Kopenhagę z Malmö. Cała trasa ma ledwie 7,8 km, ale pojedynczy przejazd kosztuje w przeliczeniu ponad 230 zł. Wychodzi zatem niemal 30 zł za każdy kilometr.

W Danii również zapłacimy za przejazd mostem Storebæltsforbindelsen, łączącym wyspy Zelandię oraz Fyn. Przejazd siedmiokilometrową trasą został tu wyceniony na 19 euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(267)
nicknick
7 miesięcy temu
Przecież biedne kulczyki muszą z czegoś żyć, już kupują chleb na zapas, dzielą i zamrażają!
Bob
2 lata temu
Nie karmy złodziei , dlaczego mamy płacić 5 razy więcej.
krakus
2 lata temu
prywatna autostrada w Polsce...ciekawe kogo jeszcze by sprzedali...............gdyby tego nie zatrzymano
życzliwy
2 lata temu
Witam. Piszę aby nieco sprostować informację. Autostrada A2 na odcinku Konin-Nowy Tomyśl kosztuje 66zł, dokładnie to powinno się brać pod uwagę faktyczny płatny odcinek autostrady czyli od węzła Sługocin do węzła Nowy Tomyśl - odcinek 136km, Odliczając jeszcze bezpłatny odcinek A2 autostradowej obwodnicy Poznania o odcinku 24km (od węzła Nagradowice do węzła Poznań Zachód) daje nam 136km-24km=112km. Obliczając cenę km daje nam 66zł/112km=0,59zł/km. Mam jeszcze jedną ciekawostkę, bardziej smutną i przerażającą informację. Weźmy pod uwagę odcinek Konin-Poznań, a dokładnie to faktycznie płatny odcinek autostrady czyli od węzła Sługocin do węzła Nagradowice, o długości 64km. Odcinek ten kosztuje kierowcę samochodu osobowego 44zł (Punkt Poboru Opłat „Lądek” i Punkt Poboru Opłat „Nagradowice”). Obliczając cenę km tego odcinka daje nam 44zł/64km=0,6875zł/km!!! Dla ciekawskich proszę sobie obliczyć odcinek od węzła Sługocin do węzła Słupca, jeszcze bardziej powalająca cena za km. Życzę miłej podróży autostradą Wielkopolską A2 zwaną Autostradą Wolności ☹. Pozdrawiam.
komunistyczni
2 lata temu
złodzieje czerpią profity z układów zawarty przez polityków SLD i PO z PSLem, a ty Polaku płacz i płać, a jak się ma prawo kiedy płacę za przejazd a jadę z ograniczeniem przez remontowane co i rusz odcinki, co na to rzecznik praw obywatelskich i PIH
...
Następna strona