Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Bańka w IT pękła? Coraz mniej dobrych ofert i ciekawych projektów

10
Podziel się:

Jak mówi w rozmowie z "Forbesem" Kinga Marczak, general manager w firmie rekrutacyjnej HRS-IT, spadła liczba ogłoszeń z pracą hybrydową czy wyłącznie zdalną – a takie oferty są najbardziej poszukiwane przez specjalistów IT. Coraz mniej na rynku jest również ciekawych projektów.

Bańka w IT pękła? Coraz mniej dobrych ofert i ciekawych projektów
Na rynku IT coraz mniej ciekawych projektów (Unsplash)

– Wynagrodzenia wciąż rosną, ale poziom oczekiwań pracowników zaczyna się urealniać. Jeszcze w I kwartale 2022 roku specjaliści IT pracujący na kontrakcie B2B mogli zarobić przeciętnie od 15 do 20 tys. zł netto, a rok później w tym samym okresie już od ponad 16 do prawie 24 tys. zł netto – mówi Marczak w rozmowie z "Forbesem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 24.05 Program Money.pl | Jest praca dla mechaników lotniczych

Ekspertka uzupełnia, że jest coraz mniej ciekawych projektów na rynku, co sprawia, że nawet bardziej doświadczeni specjaliści są w stanie zgodzić się na pracę na mniej dochodowym, ale interesującym projekcie. Mimo wszystko bańka dotycząca wynagrodzeń nie pęka – miejsc pracy również nie brakuje.

Zwolnienia grupowe w IT

Marczak zauważa, że na rynku czuć lekkie ochłodzenie, które jest związane z weryfikacją zapotrzebowania na pracowników po pandemicznym boomie. W Netguru zwolniono 150 osób, jednak nie jest to dużą liczbą, biorąc pod uwagę wszystkich zatrudnionych w sektorze IT – wnioskuje rozmówczyni.

Kolejną kwestią są problemy start-upów, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Ceną za wolność jest ograniczone bezpieczeństwo, czego takie firmy miały okazję doświadczyć na własnej skórze – dodaje general manager z HRS-IT.

Ekspertka mówi, że wciąż obserwowana jest niska podaż ofert na stanowiska juniorskie. Nawet jedna czwarta Polaków myśli o tym, żeby przejść do tego sektora, ponieważ wydaje się on być gwarantem dobrej pracy i wysokich zarobków.

– Najłatwiejszą drogą wejścia do IT jest testowanie i wybierają ją szczególnie osoby, które przebranżawiają się z innych specjalizacji. Tymczasem rynek jest obecnie nasycony początkującymi pracownikami z tego obszaru, co może stwarzać trudności w szybkim znalezieniu pracy i negatywnie wpływać na wysokość zarobków – wyjaśnia Marczuk w rozmowie z "Forbsem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Tonny
4 miesiące temu
15-20k to w Polsce bylo cos w 2006 roku moze. Teraz przy obecnych cenach i tej walucie, to zaden sukces..Lekarze czy handlarze zarabiaja o wiele wiele wiecej..
Jan
7 miesięcy temu
czemu każdy pisze o IT. Lekarze zarabiają po 50/100 tys miesięcznie i o nich nikt nie mówi. To jest dopiero absurd xD Uwzięli się na IT jakby 15/20k miesięcznei to był nie wiadomo jaki sukces życiowy. Zaglądnijcie do portfela chirurgom, stomatologom, urologom i innym lekarzom. te 15k msc w IT to sik dla lekarzy.
Wpropagaandzi...
11 miesięcy temu
Znam kilku..nic poza kompem i lansem na Facebooku nie potrafią...życie rodzinne i osobiste zapuszczone...są rzeczy za które nie zapłacisz kartą MasterCard.
anty POPIS
11 miesięcy temu
Wiekszosc programistow nawet nie zna jezyka w ktorym pracuja i korzystaja z gotowcow, googla albo ai, uwazaja sie za wyzszych inteligencja od np administratorow serwerow czy sieci, a ci 2 ich zjadaja a zarabiaja mniej to jest absurd
Kuku
11 miesięcy temu
"Ciekawe" to pojęcie nieprecyzyjne. Większość IT to rzeczy "nudne" - banki i fintechy, SAPy i produkcja. Co to znaczy w ogóle?