Podpisywać aneks, czy nie? Już się zorientowałam, o co mniej więcej chodzi, ale czy to jest korzystne, czy nie, to już inna sprawa - komentuje dla Wyborcza.biz pani Dominika. Podobną historię przybliżył na portalu pan Marcin, który również otrzymał propozycję podpisania aneksu. Mailowo wyjaśniano mu, że jest to związane z nowymi przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi wskaźników referencyjnych, co ma wpływ na oprocentowanie kredytu hipotecznego.
Banki wysyłają klientom propozycje aneksów kredytu
Co się jednak stanie, jeśli klient nie podpisze aneksu? Z informacji udzielonej serwisowi przez bank PKO BP wynika, że oznacza to, iż "oprocentowanie kredytu ustalimy na podstawie ostatniego dostępnego notowania dotychczasowego wskaźnika referencyjnego i marży ustalonej w zawartej z tobą umowie kredytu". Obecnie wskaźnik WIBOR 3M wynosi 5,85 proc., a WIBOR 6M - 5,8 proc. Średnia marża banku od kredytu hipotecznego oscyluje w okolicach 2 proc.
Prawnicy tłumaczą, że wprowadzenie nowych przepisów unijnych, które stanowią część polskiego prawa, nie wymaga aneksu. Rozporządzenie dotyczące wskaźników referencyjnych może jednak dawać bankom okazję do dodania dodatkowych zapisów, jak na przykład wyjaśnień dotyczących ryzyka związanego z kredytami. W ten sposób bank może zabezpieczyć się przed potencjalnymi pozwami związanymi z WIBOR oraz nadrobić zaległości informacyjne względem klienta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwis Prawo.pl już w grudniu 2022 roku informował o takiej praktyce ze strony banków, m.in. ING Banku Śląskiego, który w realiach szybujących w górę stóp procentowych, odstąpił od sprzedaży kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Szykowano się też wówczas na wdrożenie wskaźnika WIRON, mającego być bardziej wiarygodnym współczynnikiem, który decyduje o oprocentowaniu kredytu. Choć funkcjonuje, nie zastąpił on WIBOR-u, co odłożono do końca 2027 roku.
Niezależnie od tego, już zimą 2022 roku adwokaci zalecali, by przed podpisywaniem proponowanego przez bank aneksu wnikliwie go przestudiować go z prawnikiem, "aby nie pozbawić siebie roszczeń". Zaznaczano, że podpis aneksu może zmniejszyć szanse na wygraną, jeśli kredytobiorca doszedłby do wniosku, że w przyszłości pozwie bank o stosowanie wskaźnika WIBOR.