Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo pokazało zupełnie nowe dane
Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w kwietniu 2025 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,2 proc. Jest to wartość o 0,1 punktu procentowego niższa niż w marcu tego samego roku, ale jednocześnie o 0,1 punktu procentowego wyższa w porównaniu do kwietnia 2024 roku.
Z danych ministerialnych wynika, że spadek bezrobocia odnotowano we wszystkich 16 województwach w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Zjawisko to wystąpiło również w 85 proc. powiatów w całym kraju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że poprawa sytuacji na rynku pracy dotyczyła także 88 proc. powiatów, które w 2024 roku zostały dotknięte powodzią.
Wstępne dane wskazują, że na koniec kwietnia 2025 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 804,5 tys. osób bezrobotnych. Oznacza to spadek o ponad 25 tys. osób w porównaniu z marcem 2025 roku. Jednocześnie w ujęciu rocznym liczba bezrobocia wzrosła o ponad 7 tys. osób w stosunku do kwietnia 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Polska na drugim miejscu w UE pod względem niskiego bezrobocia
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przytacza również najnowsze dane Eurostatu, według których w marcu 2025 roku Polska zajęła drugie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem najniższej stopy bezrobocia. Według metodologii europejskiej stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,7 proc., co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu z lutym 2025 roku, kiedy to wynosiła 2,6 proc.
Zgodnie z danymi Eurostatu, w marcu 2025 roku liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 473 tys. osób, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 469 tys. osób. Niższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej odnotowały jedynie Czechy, gdzie wskaźnik ten wyniósł 2,6 proc. Ministerstwo zwraca uwagę, że różnice w danych dotyczących bezrobocia publikowanych przez MRPiPS i Eurostat wynikają z odmiennych metodologii stosowanych przy obliczaniu tego wskaźnika.
Analiza przedstawionych danych pokazuje, że mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia w ujęciu rocznym, polski rynek pracy pozostaje jednym z najbardziej stabilnych w Unii Europejskiej. Spadek bezrobocia w kwietniu 2025 roku w porównaniu do marca tego samego roku może świadczyć o sezonowym ożywieniu na rynku pracy, charakterystycznym dla okresu wiosennego.