Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
02.07.2020 11:57

Bezrobocie w Polsce niższe o połowę od średniej unijnej. Dobre dane Eurostatu

Według unijnych statystyk w maju przybyło w Polsce 9 tys. bezrobotnych w porównaniu z kwietniem. Tym samym stopa bezrobocia wyniosła 3 proc. Po raz kolejny to jeden z najlepszych wyników w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Bezrobocie w Polsce niższe o połowę od średniej unijnej. Dobre dane Eurostatu.

Stopa bezrobocia w Polsce (wyrównana sezonowo) wyniosła w maju 3,0 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu (europejskiego odpowiednika naszego GUS). To oznacza utrzymanie dobrego wyniku z marca oraz kwietnia, kiedy stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc., czyli była minimalnie mniejsza.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, liczba bezrobotnych lekko poszła w górę. Według unijnej instytucji przybyło w tym czasie 9 tys. bezrobotnych, których jest w sumie 505 tys.

Warto podkreślić, że metodologia liczenia bezrobocia według Eurostatu jest inna niż w Polsce. Rząd oraz różne instytucje kierują się raczej statystykami GUS, a zgodnie z nimi stopa bezrobocia wyniosła w maju 6,0 proc. (1 mln 11,7 tys. osób) i jest to najgorszy wynik od lutego 2019 roku.

Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Skąd te duże różnice? Eurostat mierzy stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, ale zdolnych ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukających zatrudnienia. Następnie odnosi tę liczę do wszystkich osób aktywnych zawodowo. Obliczenia dokonuje na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Dane GUS mogą więc uwzględniać osoby, które w najbliższym czasie nie zamierzają szukać pracy, a zarejestrowały się w urzędzie jedynie w celu uzyskania zasiłku lub ubezpieczenia zdrowotnego. Z drugiej strony, wadą metodyki stosowanej przez Eurostat jest fakt, że opiera się na deklaratywnych, a nie "twardych" danych. Szczegółowe różnice między podejściem Eurostatu i GUS opisaliśmy TUTAJ.

Choć ekonomiści podzieleni są w ocenach, które dane lepiej oddają rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. I po raz kolejny wychodzi na to, że wypadamy dużo lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 6,7 proc. Gorzej wyglądają liczby, jeśli ograniczymy grupę krajów tylko do tych, które posługują się wspólną walutą euro. Wśród nich średnia to 7,4 proc., a więc zaledwie o 0,1 pkt proc. więcej niż w kwietniu.

Niższe bezrobocie od nas mają tylko Czesi (2,4 proc.), ale już w Niemczech stopa bezrobocia to 3,9 proc. Dużo gorzej jest np. na Litwie oraz Łotwie, gdzie wskaźnik ten jest wyższy niż 9 proc. czy w Hiszpanii, gdzie wynosi ponad 14 proc.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, bezrobocie, stopa bezrobocia, rynek pracy, praca, eurostat, infogram
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

kodowiecA szambiarz mówił że 3 mln jest bezrobotnych nie ratusz podał 350000000 nie 400000000 nie 5000000000 oczywiście z warszawy

02-07-2020

ekspertWyglądamy lepiej, bo nasi bezrobotni nie są zainteresowani szukaniem pracy? Naprawdę mamy się tym chwalić?

02-07-2020

bez panikiO matko tragedia! Nie bądźcie śmieszni 6%, to ci co nie mają zawodu i nie chcą pracować. Osobiście zaczynałem prace jak było 19 % bezrobotnych, fakt … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)