Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce niższe o połowę od średniej unijnej. Dobre dane Eurostatu

10
Podziel się:

Według unijnych statystyk w maju przybyło w Polsce 9 tys. bezrobotnych w porównaniu z kwietniem. Tym samym stopa bezrobocia wyniosła 3 proc. Po raz kolejny to jeden z najlepszych wyników w UE.

Bezrobocie w Polsce niższe o połowę od średniej unijnej. Dobre dane Eurostatu.
Bezrobocie w Polsce niższe o połowę od średniej unijnej. Dobre dane Eurostatu. (Pixabay)

Stopa bezrobocia w Polsce (wyrównana sezonowo) wyniosła w maju 3,0 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu (europejskiego odpowiednika naszego GUS). To oznacza utrzymanie dobrego wyniku z marca oraz kwietnia, kiedy stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc., czyli była minimalnie mniejsza.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, liczba bezrobotnych lekko poszła w górę. Według unijnej instytucji przybyło w tym czasie 9 tys. bezrobotnych, których jest w sumie 505 tys.

Warto podkreślić, że metodologia liczenia bezrobocia według Eurostatu jest inna niż w Polsce. Rząd oraz różne instytucje kierują się raczej statystykami GUS, a zgodnie z nimi stopa bezrobocia wyniosła w maju 6,0 proc. (1 mln 11,7 tys. osób) i jest to najgorszy wynik od lutego 2019 roku.

Zobacz także: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Skąd te duże różnice? Eurostat mierzy stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, ale zdolnych ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukających zatrudnienia. Następnie odnosi tę liczę do wszystkich osób aktywnych zawodowo. Obliczenia dokonuje na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Dane GUS mogą więc uwzględniać osoby, które w najbliższym czasie nie zamierzają szukać pracy, a zarejestrowały się w urzędzie jedynie w celu uzyskania zasiłku lub ubezpieczenia zdrowotnego. Z drugiej strony, wadą metodyki stosowanej przez Eurostat jest fakt, że opiera się na deklaratywnych, a nie "twardych" danych. Szczegółowe różnice między podejściem Eurostatu i GUS opisaliśmy TUTAJ.

Choć ekonomiści podzieleni są w ocenach, które dane lepiej oddają rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. I po raz kolejny wychodzi na to, że wypadamy dużo lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 6,7 proc. Gorzej wyglądają liczby, jeśli ograniczymy grupę krajów tylko do tych, które posługują się wspólną walutą euro. Wśród nich średnia to 7,4 proc., a więc zaledwie o 0,1 pkt proc. więcej niż w kwietniu.

Niższe bezrobocie od nas mają tylko Czesi (2,4 proc.), ale już w Niemczech stopa bezrobocia to 3,9 proc. Dużo gorzej jest np. na Litwie oraz Łotwie, gdzie wskaźnik ten jest wyższy niż 9 proc. czy w Hiszpanii, gdzie wynosi ponad 14 proc.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
POL
3 lata temu
Przestańcie kłamać ! bezrobocie niskie z powodu wyjazdu ludzi na zachód za pracą, a nie dzięki pis
Propaganda su...
3 lata temu
To jest tak jak z zawodami w biegach między Breżniewem a Carterem. Wygrał Carter, Breżniew był drugi. Agencja TASS podaje: "Towarzysz Breżniew zajął zaszczytne drugie miejsce, a Carter był przedostatni." Tak samo brzmi porównanie ze stanem bezrobocia u nas w stosunku do innych państw Unii.
OBSERVER
3 lata temu
W Austrii 5,4 %. Dobre sobie. A w Polsce mniej. Propaganda. A ile jest osób nie zarejestrowanych bez prawa do zasiłku? Ich też należy uwzględnić w statystykach. Nie wszyscy chcą być na bezrobociu ale nie wszyscy bezrobotni chcą być pracującą biedotą. Zwłaszcza jeśli przez X lat pracowali i podnosili swoje kwalifikacje a teraz trafili na przysłowiowy "mur", chociażby z racji wieku (50 lat).
Big
3 lata temu
No tak. Artykuły pisane po to, żeby ludzie zrozumieli po co nam jeszcze więcej ukraincow. W głowie się nie mieści
Tomasz
3 lata temu
Może dlatego że szkoda czasu na to by się rejestrować. Co może zdać UP?