Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Stopa bezrobocia tkwi w stagnacji". Ekonomiści komentują ostatnie dane z rynku pracy

264
Podziel się:

Stopa bezrobocia w maju 2023 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy spadła ogółem o prawie 20 tys. w ciągu miesiąca. Ekonomiści mówią o faktycznej stagnacji bezrobocia.

"Stopa bezrobocia tkwi w stagnacji". Ekonomiści komentują ostatnie dane z rynku pracy
Stopa bezrobocia tkwi w stagnacji - mówią ekonomiści - i zwracają uwagę na efekt sezonowy spadku liczby bezrobotnych w ewidencji urzędów pracy (money.pl, Rafał Parczewski)

To dane zgodne z wcześniejszymi szacunkami ministerstwa. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 802,3 tys. wobec 821,9 tys. osób miesiąc wcześniej. Mimo że saldo zarejestrowanych w urzędach pracy spadło, to w ciągu miesiąca zarejestrowało się w nich 93,6 tys. nowych osób, czyli o 6,6 proc. więcej niż w kwietniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Praca dyspozytora kolejowego od kulis. "Największym problemem są opóźnienia pociągów"

Odzwierciedlenie słabszej koniunktury? Ekonomiści pytają

W końcu maja 162 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 18,9 tys. pracowników, w tym 2,9 tys. osób z sektora publicznego.

"Patrząc na szczegóły obserwujemy - po raz pierwszy od pewnego czasu - pogorszenie skali wyrejestrowań netto. Albo to odzwierciedlenie słabszej koniunktury (wreszcie), albo nikogo (z faktyczną zdolnością do pracy) już tam nie ma" - skomentowali ekonomiści mBanku na Twitterze.

"Stopa bezrobocia tkwi w stagnacji"

Ekonomiści Banku Pekao zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt, który sprawia, że spadek bezrobocia nie daje jeszcze powodów do optymizmu. Zwracają uwagę na wynik niemal 20 tys. mniej osób w ewidencji urzędów pracy.

To głównie wynik wahań sezonowych. W ostatnich miesiącach odsezonowana liczba bezrobotnych nieznacznie rosła. A więc de facto stopa bezrobocia tkwi w stagnacji - podkreślili.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(264)
Kuba
rok temu
UP działaj tak ..Zlecają Ci prace której z góry wiedzą że nie przyjmiesz...raz , drugi odrzucisz to wypad z listy bezrobotnych ...a celowość tego działania jest w 100% prawdziwa ...Sam miałem taką sytuację i serio wiem co pisze pozdrawiam Panią Magdę z Aleksandrowa Łódzkiego która kieruje Cie przymusowo do pracy do której nie masz kwalifikacji żeby tylko skreślić Cie z listy bezrobotnych ..tak tak ..tak to działa ..
Sebastian
rok temu
Bezrobocie jest ogromne !!a to że w urzędzie pracy nie ma ludzi zarejestrowanych to tylko dlatego że rzucają delikwenta do roboty za stawkę głodową on odmawia i bezrobotny nie widnieje ...taka jest prawda...ale wystarczy zobaczyć na portalach ludzi szukających zatrudnienia...jest masa!!!
123...
rok temu
Bezrobocie mamy niskie bo taki mamy trend od lat 90-tych ponieważ jesteśmy krajem rozwijającym się podobnie jak Chiny. Bez względu na to kto by nie rządził taki trend utrzyma się jeszcze przez kolejne kilka lat dlatego będziemy mieć coraz więcej pracowników z innych państw. Tak samo było w Niemczech, Anglii czy Francji... ale powoli dochodzimy do takiego momentu że przestaniemy się rozwijać i doganiać zachód bo aby rozwijać się w trybie ciągłym (choć w wolniejszym tempie) to trzeba postawić na gospodarkę i produkcję własną, Niemcy, Francuzi, Anglicy produkują auta, samoloty, broń, a my jesteśmy tylko montownią i jeśli sami nie przestawimy gospodarki na produkcję własnych innowacyjnych produktów i technologii to któregoś dnia skończy się to eldorado a krajów zachodnich nigdy nie dogonimy bo oni zawsze będą kilka kroków przed nami. Politycy już teraz powinni myśleć o tym co będzie za 10-15 lat i powinni robić wszystko aby wspomóc polski przemysł i polskich przedsiębiorców, a nie chwalić się zagranicznymi inwestycjami.
Kaka pipi
rok temu
Za Tuska to nie było o czym pisać bo było 20% bezrobocia i głodowe pensje dla szczęśliwców któży pracę mieli.
Adam
rok temu
Po pierwsze niskie bezrobocie to efekt koniunktury światowej a nie polityków, bo to nie oni zatrudniają tylko prywatne firmy. Po drugie kiedyś można było być zarejestrowanym jako bezrobotny przez lata, dziś po kilku miesiącach cię wykreslają. Mam znajomą która pracuje w UP i otwarcie mówi że mają polecenie z góry aby było jak najmniej rejestracji bezrobotnych, potrafią ludziom oferować pracę kilkaset km od miejsca zamieszkania i to za stawkę poniżej minimalnej, a jak nie przyjmiesz 3 takich absurdalnych ofert to cię wykreślają.
...
Następna strona