Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Bitcoinowe oszustwo. Co najmniej 200 osób uwierzyło w fałszywe reklamy z aktorami

112
Podziel się:

Ponad 200 osób dało się nabrać na reklamy, w których znani aktorzy i sportowcy polecali inwestycje na platformie oferującej bitcoinami. Pieniądze utracili bezpowrotnie. Niektórzy do tego stopnia dali się omotać dzwoniącym do nich "konsultantom", że wzięli kredyty, by inwestować jeszcze więcej pieniędzy.

Bitcoinowe oszustwo. Co najmniej 200 osób uwierzyło w fałszywe reklamy z aktorami
Nie ma czegoś takiego jak "szybki zarobek bez wyrzeczeń". Nie należy wierzyć w zapewnienia telemarketerów, którzy zachęcają do podejrzanych "inwestycji"(Pixabay) (Pixabay)

Czy kojarzycie reklamy internetowe – najczęściej w formie wywiadów lub rozbudowanych artykułów - w których znani ludzie przekonują, że wzbogacili się dzięki kryptowalutom lub jakimś mechanizmom finansowym, które gwarantują szybki wzrost stanu na koncie? To sfingowane materiały – żadna z osób jakoby reklamujących te cudowne i dostępne dla wybranych narzędzia nie wyraziła zgody na wykorzystanie wizerunku.

Stojące za tym firmy z siedziba gdzieś poza Unią Europejską nic sobie jednak z tego nie robią, bo wiedzą, że są nietykalne. Liczy się tylko zysk, a ten jest nagrodą za wyciągnięcie pieniędzy od jak największej liczby nieświadomych "inwestorów".

A tych niestety nie brakuje, bo ludzie nadal wierzą, że jest coś takiego jak "łatwy pieniądz".

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Podkarpackiego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie prowadzą śledztwo w sprawie doprowadzenia szeregu obywateli Polski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy dokonywaniu inwestycji finansowych w drodze zakupu kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych za pośrednictwem serwisu internetowego aspenholding. com.

Zobacz także: Prezes kolejnego banku ostrzega przed kryptowalutami. "To niebezpieczne"

Aktywna działalność platformy inwestycyjnej Aspen Holding, identyfikowanej w Internecie m. in. pod adresami aspenholding. com lub aspenholding. co, miała miejsce w latach 2019 - 2020. W chwili obecnej liczba pokrzywdzonych z terenu całego kraju, przekracza ponad 200 osób.

Znani polecają inwestowanie. Czy aby na pewno?

Proceder rozpoczynał się poprzez wyszukanie bądź podstawienie w sieci Internet, osobom zainteresowanym zainwestowaniem swoich środków, artykułu z wykorzystaniem wizerunku znanych osób ze świata mediów. Artykuł najczęściej przyjmował charakter wywiadu, w którym wyżej wymienione osoby publiczne, miały zachęcać do inwestycji m.in. w kryptowaluty za pośrednictwem podmiotu Aspen Holding. Artykuł ten za każdym razem był fingowany. Linki do artykułów podstawiane były m.in. na popularnych portalach społecznościowych.

W celu wywołania presji na pokrzywdzonych, w artykule umieszczany był zegar odliczający czas do podjęcia decyzji, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc do rejestracji. Rejestracja odbywała się za pomocą formularza kontaktowego, do którego odnośnik umieszczany był w tekście. W celu rejestracji niezbędne było podanie danych osobowych, numeru telefonu oraz adresu e-mail.

W niedługim czasie "konsultant" oddzwaniał na podany numer do osoby zainteresowanej inwestycją. W rozmowie zapewniał o legalnej działalności podmiotu Aspen Holding oraz możliwości uzyskania szybkiego zysku inwestycyjnego. Do podjęcia współpracy niezbędne było wpłacanie opłaty wpisowej w wysokości 250 $, która umożliwiała założenie "indywidualnego konta inwestycyjnego".

Kontakt odbywał się wyłącznie telefonicznie, bowiem Aspen Holding nie posiada siedziby na terenie Polski. Jako oficjalna siedziba firmy wskazany jest adres na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym. Przedstawiciele Aspen Holding telefonowali z telefonów zarejestrowanych w kilku krajach. Kontakt był jednostronny, oddzwonienie na numery, z których telefonowali sprawcy, nie było możliwe.

Osoby zainteresowane inwestowaniem, wskutek namowy sprawców, dokonywali instalacji na swoich urządzeniach oprogramowania o nazwie AnyDesk lub TeamViewer umożliwiającego zdalną obsługę komputera. Jest to oprogramowanie ogólnodostępne na rynku. Link do instalacji programu był udostępniany przez sprawców w drodze korespondencji e-mail.

Niektórych namówiono na kredyty

W konsekwencji, na skutek instalacji tego oprogramowania, pokrzywdzeni udostępniali zawartość pamięci swojego komputera oraz umożliwiali dostęp do bankowości on-line. W ten sposób, sprawcy dokonywali licznych operacji finansowych przy wykorzystaniu kantorów lub giełd umożliwiających zakup kryptowaluty Bitcoin, której jednostki następnie wyprowadzane były na specjalnie wygenerowane portfele kryptowalutowe.

Zmanipulowani "inwestorzy" sami autoryzowali transakcje na rachunkach. Same transakcje wykonywane były w trakcie trwającego połączenia telefonicznego z konsultantem, który zapewniał ich, że cały proces inwestycyjny przebiega pomyślnie. W wielu przypadkach zaciągane były również kredyty obciążające pokrzywdzonych, którzy byli przekonani, że zaciągnięty kredyt zostanie im niezwłocznie zwrócony z wielokrotnym zyskiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
Dorota1
3 miesiące temu
Mam podobny problem proszę o pomoc
MarekBogusz19...
rok temu
Szanowni Państwo, tego typu firmami brokerskimi kierują ludzie z ościeżnych krajów ze Wschodu. Ja zainwestowałem ponad 100 tys. zł, miałem dość długo problem z ich odzyskaniem, ale finalnie się udało. Wprawdzie na pieniądze czekałem koło 3 miesięcy, ale po kontakcie pod +48 790 203 424 udało się na szczęście odzyskać całość. Część osób zarządzających takimi brokerami siedzi w Polsce, w Warszawie, a część w UK i na Cyprze. Ważne, że jest szansa na odzyskanie pieniędzy, mi się na szczęście udało, ale wyleczylem sie na przyszlosc juz z inwestowania w kryptowaluty.
lex
3 lata temu
"Niektórzy do tego stopnia dali się omotać dzwoniącym do nich "konsultantom", że wzięli kredyty, by inwestować jeszcze więcej pieniędzy" .... chciwość i głupota ludzka nie mają granic :)
Tadfek
3 lata temu
I dobrze. Takie wiadomości tylko cieszą. Też chcieli się szybko wzbogacić, a później wyśmiewaliby innych jakie to oni mondre byli z tym inwestowaniem.
obajtek bez m...
3 lata temu
a konsultanci z zagranicy w jakim języku się kontaktowali, polskim?
...
Następna strona