Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Kryptowaluty na celowniku oszustów. Podszywają się pod KNF i chcą dostępu do komputera

0
Podziel się:

Oszuści dzwonią z ofertą kupna lub sprzedaży kryptowalut i podają się za Komisję Nadzoru Finansowego. Domagają się dostępu do pulpitu komputera podczas transakcji, w celu nadzoru.

Przestępcy wzięli na cel osoby które handlują kryptowalutami.
Przestępcy wzięli na cel osoby które handlują kryptowalutami. (Flickr)

Przestępcy wzięli na cel osoby które handlują kryptowalutami. Dzwonią z ofertą i podają się za pracowników Komisji Nadzoru Finansowego. Zaznaczają jednak, że muszą zostać spełnione "wymagania KNF dotyczące nagrywania procesu transakcji", co ma polegać m.in. na udostępnieniu pulpitu komputera. Oszuści informują również, że w operacji wymiany będzie uczestniczył pracownik UKNF w celu monitorowania przebiegu transakcji.

Jak ostrzega policja, tego typu telefony to próba oszustwa i zdobycia kontroli nad komputerem ofiary. Zaznacza jednak, że podszywanie się pod KNF jest bardzo perfidnym działaniem ponieważ rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym ani nadzorowanym. Trzeba wiedzieć, że KNF nie licencjonuje, ani nie nadzoruje przy obrocie kryptowalutami. Nadzór KNF nigdy też polega na bezpośrednim udziałem urzędników w relacjach z klientami czy w poszczególnych transakcjach finansowych.

Zobacz także: Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

"Powoływanie się na jakikolwiek udział KNF, pracowników UKNF lub osób upoważnionych przez organ nadzoru w transakcji nabycia lub zbycia kryptowalut nie ma zatem żadnych podstaw i z bardzo dużym prawdopodobieństwem świadczy o próbie oszustwa. Zwracamy uwagę, że dane pozyskane podczas takiej operacji mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych" - ostrzega policja.

Zwraca też uwagę, aby zachować ostrożność, zebrać jak najwięcej szczegółów dotyczących takich telefonów i powiadomić policję. "Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Jeżeli nie uzyskasz wiarygodnych informacji, powstrzymaj się od dalszych kontaktów" - ostrzega KNF.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)