Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Brak chętnych na szczepionki na COVID-19. W perspektywie dostawa nowych za 6 mld zł

Podziel się:

Polski rząd domaga się renegocjacji umowy z Pfizerem na dostawę kolejnych szczepionek na koronawirusa — informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Problem w kontekście wojny w Ukrainie oraz przyjmowanych przez Polskę uchodźców jest palący. W magazynach już teraz zalegają preparaty przeciw COVID-19, a w perspektywie jest dostawa kolejnych za 6 mld zł od Pfizera.

Brak chętnych na szczepionki na COVID-19. W perspektywie dostawa nowych za 6 mld zł
Polska ma zamówionych 67 mln dawek szczepionki Pfizera na COVID-19 (Materiały WP, Adobe)

Na szczepionki na COVID-19 wielu czekało jak na zbawienie. Od nich miało zależeć, czy i kiedy uda się "wrócić do normalności", jak często powtarzał premier Mateusz Morawiecki na konferencjach prasowych. Liczba zakażeń zaczęła ostatecznie spadać. Obostrzenia zostały zniesione. Przynajmniej do kolejnej fali.

Przytaczane przez "Dziennik Gazeta Prawna" danych kancelarii premiera wynika, że wykorzystaliśmy dopiero 54 mln dawek szczepionek na koronawirusa. 25 mln, których nie udało się nikomu podać, leży w magazynach. Tymczasem Polska ma zamówionych kolejnych 67 mln za 6 mld zł od Pfizera. Podobny problem mają też inne kraje UE.

Mateusz Morawiecki, jak informuje "DGP", napisał w tej sprawie do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Proponuje kilka rozwiązań: przesunięcie dostaw szczepionek lub rozłożenie ich na 10 lat. W zeszłym tygodniu miało dojść do spotkania przedstawicieli KE, firmy Pfizer oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Kolejne ma odbyć się we wtorek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec piątej fali COVID-19? "To nie jest w Polsce jeszcze ten moment"

Szczepionki na COVID-19 zalegają w magazynach

Renegocjacja umowy z Pfizerem jest przez premiera Morawieckiego postulowane w kontekście wydatków, które Polska ponosi na leczenie uchodźców z Ukrainy. "Z wyliczeń NFZ wynika, że miesięcznie na leczenie 1 mln uchodźców potrzebujemy 200 mln zł" - informuje "DGP". I dlatego Warszawa apeluje do KE, żeby w pilnym trybie zmieniła umowy na dostawy szczepionek.

Chętnych na preparaty przeciw COVID-19, które zapewniają łagodniejszy przebieg chorowania na koronawirusa, brakuje nie tylko w kraju. Polska nadwyżkę szczepionek oddawała w formie darowizny lub odsprzedawała do innych państw. Teraz jednak, jak mówi "DGP" Michał Kuczmierowski, szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, zainteresowanie się kończy.

"Jednak rozmowy na temat zmian z Pfizerem i Komisją na razie nie wskazują – jak wynika z naszych informacji – żeby firma chciała ustąpić i zrezygnować z możliwych zarobków" - podaje "DGP". Firma Pfizer dotąd nie odpowiedziała na pytania dziennika w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl