Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Brak leków. Szumowski: problem techniczny, już rozwiązany

270
Podziel się:

Pacjent musi mieć poczucie bezpieczeństwa i wiedzę, gdzie się zaopatrzyć, więc w poniedziałek rusza infolinia. Brak leków to problem techniczny i wynik globalnych mechanizmów - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że problem z dostępnością leków jest już rozwiązany
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że problem z dostępnością leków jest już rozwiązany (East News, Piotr Molecki/East News)
bEUrrDCd

- Problem z dostępnością do leków został rozwiązany, był problemem technicznym, związanym z globalnymi mechanizmami rynku farmaceutycznego. Mamy zapewnienia od producentów i wiemy z naszych danych, że te leki są już w Polsce - zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski. To reakcja na panikę w aptekach wywołaną brakiem dostępu do kluczowych lekarstw.

- Leki znajdują się w hurtowniach farmaceutycznych. Mam nadzieje, że niedługo trafią do aptek i sytuacja ulegnie poprawie - potwierdza Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

bEUrrDCf

Z kolei Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewnił, że jest pełna dostępność szczepionek, a program szczepień ochronnych jest realizowany bez przeszkód. - Nie ma zagrożenia dla polskich dzieci. Trwają wakacje, pamiętajmy o szczepieniach przed podróżą - dodał Pinkas.

Zobacz także: Obejrzyj: Warto sprowadzić produkcję leków do Polski

W środę główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski informował, że są problemy z dostępnością do około 95 substancji leczniczych, co przekłada się na ponad 300 leków. Resort zdrowia zapewnia, że problem został rozwiązany. - Wszystkie kraje w Europie mają problem z tymi lekami, bo ich producent po prostu nie miał - uściślił w czwartek Szumowski.

bEUrrDCl

Minister zdrowia podkreślił, że leki wjechały już na teren Polski. Teraz muszą trafić do specjalnego systemu, po tym będą mogły zostać sprzedane do aptek. - Stąd infolinia, wsparcie informacyjne pacjenta, by zbudować u tych osób poczucie bezpieczeństwa - zapewnił.

Szef resortu zdrowia wykorzystał też okazję, by pochwalić działania rządu. - W Polsce od lat nikt nie walczył z mafiami lekowymi, my wprowadziliśmy szereg regulacji penalizujących wywóz leków. Traktujemy to poważnie, to rynek wielomiliardowy. Zajmują się tym odpowiednie służby, wdrażamy szereg działań - powiedział Szumowski.

bEUrrDCm

Wracając do problemu z dostępnością, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku 15 lipca udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem: 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUrrDCG
KOMENTARZE
(270)
stan47.emeryt
2 lata temu
Pytanie podstawowe dla normalnie myślącego człowieka- tzn nie pisowca. Dlaczego taki problem powstał, jeżeli wszystkie struktury państwa podobno działają normalnie? Odpowiedź jest prosta - przez mianowanych przez pis krewnych, pociotków i innej maści nieudaczników i to nie tylko w tym resorcie.
Endriu
2 lata temu
WinaTuska.
Lopez
2 lata temu
NA DZIEŚIĘCIU RUDYCH JEDYNASTU JEST FAŁSZYWYCH A JESZCZE Z PiS SZKODA SŁÓW
bEUrrDCH
Lopez
2 lata temu
NA DZIEŚIĘCIU RUDYCH JEDYNASTU JEST FAŁSZYWYCH A JESZCZE Z PiS SZKODA SŁÓW
vivian
2 lata temu
Niedopuszczalna wtopa, jak może zabraknąć leków, rozumiem gdyby była jakaś wojna lub klęski żywiołowe ale od tak po prostu, gdzie są rezerwy leków w takich przypadkach? Poza tym widać jak jesteśmy uzależnieni od dostaw tak strategicznych produktów, pewnego pięknego dnia Chiny wstrzymają dostawy i będzie po robocie. Cieniutko to wszystko wygląda.
...
Następna strona