Notowania

leki
11.07.2019 11:46

Brak leków. Szumowski: problem techniczny, już rozwiązany

Pacjent musi mieć poczucie bezpieczeństwa i wiedzę, gdzie się zaopatrzyć, więc w poniedziałek rusza infolinia. Brak leków to problem techniczny i wynik globalnych mechanizmów - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że problem z dostępnością leków jest już rozwiązany (Fot: Piotr Molecki/East News)

- Problem z dostępnością do leków został rozwiązany, był problemem technicznym, związanym z globalnymi mechanizmami rynku farmaceutycznego. Mamy zapewnienia od producentów i wiemy z naszych danych, że te leki są już w Polsce - zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski. To reakcja na panikę w aptekach wywołaną brakiem dostępu do kluczowych lekarstw.

- Leki znajdują się w hurtowniach farmaceutycznych. Mam nadzieje, że niedługo trafią do aptek i sytuacja ulegnie poprawie - potwierdza Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Z kolei Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewnił, że jest pełna dostępność szczepionek, a program szczepień ochronnych jest realizowany bez przeszkód. - Nie ma zagrożenia dla polskich dzieci. Trwają wakacje, pamiętajmy o szczepieniach przed podróżą - dodał Pinkas.

Obejrzyj: Warto sprowadzić produkcję leków do Polski

W środę główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski informował, że są problemy z dostępnością do około 95 substancji leczniczych, co przekłada się na ponad 300 leków. Resort zdrowia zapewnia, że problem został rozwiązany. - Wszystkie kraje w Europie mają problem z tymi lekami, bo ich producent po prostu nie miał - uściślił w czwartek Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił, że leki wjechały już na teren Polski. Teraz muszą trafić do specjalnego systemu, po tym będą mogły zostać sprzedane do aptek. - Stąd infolinia, wsparcie informacyjne pacjenta, by zbudować u tych osób poczucie bezpieczeństwa - zapewnił.

Szef resortu zdrowia wykorzystał też okazję, by pochwalić działania rządu. - W Polsce od lat nikt nie walczył z mafiami lekowymi, my wprowadziliśmy szereg regulacji penalizujących wywóz leków. Traktujemy to poważnie, to rynek wielomiliardowy. Zajmują się tym odpowiednie służby, wdrażamy szereg działań - powiedział Szumowski.

Wracając do problemu z dostępnością, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku 15 lipca udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem: 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: leki, Łukasz Szumowski, ministerstwo zdrowia, farmacja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2019

CZYLIjeśli dziś i za tydzień pacjent pójdzie do apteki i odejdzie z kwitkiem, to znaczy, że nowy Pinocchio się nam objawił.

11-07-2019

rumcjasLeki są ale za granicą.

11-07-2019

NadciśnieniowiecZadzwonię na infolinię i...od razu poczuję się bezpiecznie ! Bo leki będą np. za miesiąc a do tego czasu infolinia utrzyma mnie przy życiu.

Rozwiń komentarze (270)