Notowania

Brexit. Negocjacje w sprawie granicy z Irlandią będą intensyfikowane

Wielka Brytania przedstawiła UE nową propozycję w sprawie rozwiązania problemu granicy irlandzkiej, dlatego negocjacje dotyczące brexitu mają być zintensyfikowane w weekend - poinformowało w piątek w Brukseli unijne źródło dyplomatyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii (Fot: Twitter)

Negocjacje w sprawie umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej utykają w na przeszkodzie jak dotychczas nie do przeskoczenia: na ustaleniu granicy między pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Irlandią. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił 2 października propozycje zastąpienia tzw. irlandzkiego backstopu, na który nie zgadza się jego rząd. Zgodnie z tymi propozycjami po zakończeniu w 2020 roku okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier przekazał ambasadorom państw UE ogólną informację w tej sprawie po przedpołudniowym spotkaniu z brytyjskim sekretarzem stanu ds. brexitu Stevem Barclayem – informuje PAP.

Rozmowy brexitowe przerwane.
Brexit. Rozmowy miedzy Londynem a Brukselą przerwane

- W propozycji są elementy, które pozwolą zespołom negocjacyjnym na pracę ukierunkowaną na pozytywne zakończenie. Sytuacja pozwala na zintensyfikowanie dyskusji w najbliższych dniach - powiedziało dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło dyplomatyczne.

Obejrzyj: Brexit. "Brytyjska gospodarka jest w szoku"

Po weekendzie przeglądem ustaleń mają się ponownie zając unijni ambasadorzy.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października. Aby odbyło się to w uporządkowany sposób, porozumienie między Londynem a Brukselą powinno zostać osiągnięte najpóźniej podczas szczytu UE w dniach 17-18 października.

Oznaczałoby to powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). UE odrzuciła te pomysły. W piątek - według źródeł - Barclay miał przyznać, że rozwiązaniem dotyczącym ceł nie może być granica na wyspie irlandzkiej.

Strona unijna konsekwentnie powtarza, że nowe rozwiązania muszą zapobiegać powstaniu twardej granicy między Irlandią, a Irlandią Północną.

Brexit wpłynie pozytywnie na polską gospodarkę?
Brexit martwi inwestorów coraz bardziej. Kurs funta zalicza spory spadek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wielka brytania, unia europejska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2019

wsedrftgyhjniech spadają na bambus. Wolna Szkocja !!!!!!! Walczcie o niepodległość !!!

11-10-2019

AntyBREXITAngole to typowe cfaniaczki , chcą mieć ciastko i zjeść ciastko. Jak wychodzą to wypad z unii celnej , nie ma wyjątków!

13-10-2019

yesA dlaczego maja się poddawać kontroli Niemcom i Francji? Przecież w II wojnie walczyli o wolność , a teraz mają się poddać dyktatowi? Bez Unii dadzą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)