Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Budowa mieszkań. Eksperci mówią, co będzie z cenami działek

49
Podziel się:

Wzrosty cen działek pod zabudowę mieszkaniową oraz nieruchomości magazynowych w kluczowych lokalizacjach będą kontynuowane w 2025 r. - wynika z raportu firmy Colliers. Rok 2024 zakończył się rekordową liczbą wydanych pozwoleń na budowę nieruchomości mieszkaniowych. Rośnie popyt na grunty przeznaczone pod inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe.

Budowa mieszkań. Eksperci mówią, co będzie z cenami działek
Rosną ceny działek pod zabudowę mieszkaniową oraz nieruchomości magazynowych (East News, Bartlomiej Magierowski)

Według autorów raportu tempo wzrostu cen gruntów w 2025 r. utrzyma się na dotychczasowym poziomie, pod warunkiem, że aktywność deweloperów pozostanie wysoka, a wsparcie państwa dla nabywców mieszkań będzie kontynuowane. Jak dodano, w pozostałych segmentach rynku nieruchomości liczba transakcji pozostanie na niskim poziomie ze względu na ograniczony popyt, jednak nie należy oczekiwać spadku cen.

Spodziewamy się, że odczuwalny w 2024 roku niedobór działek pod inwestycje oraz dominująca rola rynku mieszkaniowego utrzymają się także w 2025 roku. To pochodna podpisanej w styczniu nowelizacji ustawy odblokowującej wydawanie decyzji WZ (o warunkach zabudowy) w obszarach położonych blisko lotnisk w całym kraju, postępującego wdrażania reformy planistycznej oraz oczekiwań rynku względem programów rządowych i wysokości stóp procentowych - ocenił dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers Dariusz Forysiak.

W raporcie przekazano również, że w 2024 r. najbardziej aktywną grupą na rynku gruntów inwestycyjnych byli deweloperzy mieszkaniowi, a ich zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi utrzymywało się pomimo spadku sprzedaży mieszkań w porównaniu do 2023 r. i spowolnienia dynamiki wzrostów cen. Jak wyjaśniono, wynika to m.in. z niskiej podaży działek, zwłaszcza w ośrodkach wielkomiejskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NetZero Energy w Poznaniu. Rozmowa z Hanną Bogucką

- Mimo to rok 2024 zakończył się rekordową liczbą wydanych pozwoleń na budowę nowych nieruchomości mieszkaniowych i usług zamieszkania zbiorowego. Dlatego też deweloperzy odczuwają wciąż niedobór działek pod inwestycje - stwierdził Forysiak.

W informacji wyliczono, że ceny gruntów mieszkaniowych w 2024 r. wynosiły w Warszawie poza centrum miasta od 350 do 950 euro za metr kwadratowy oraz do 3,5 tys. euro za mkw. w centrum. W innych dużych miastach w Polsce było to między 200 a 1050 euro za mkw.

W przypadku gruntów biurowych w Warszawie ceny wahały się między 210 a 410 euro za mkw. poza centrum, a w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach wynosiły 380-1400 euro za mkw. W innych dużych miastach były niższe - od 110 do 310 euro. Jak stwierdził Forysiak, aktywność inwestycyjna jest w segmencie gruntów biurowych "ograniczona" szczególnie w miastach regionalnych, co przekłada się na stabilizację cen gruntów przeznaczonych pod te funkcje.

Z kolei rynek gruntów handlowo-usługowych w dużych aglomeracjach podlega "przedłużającej się stagnacji" z wyjątkiem dynamicznie rozwijających się parków handlowych. Zwrócono uwagę, że sektor handlowy "wciąż dostosowuje się do zmieniających się preferencji konsumentów i rosnącej roli e-commerce". Dodali, że zwłaszcza w miastach regionalnych mała liczba transakcji gruntowych w tym segmencie przekłada się na stabilizację cen. Te wahały się w 2024 r. od 410 do 1170 euro za mkw. w centrum Warszawy i od 115 do 525 euro za mkw. poza centrum. W innych dużych miastach w Polsce ceny wynosiły od 80 do 400 euro za mkw.

Rośnie popyt na działki pod zielone inwestycje

W publikacji poinformowano również, że popyt na grunty przeznaczone pod inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe rośnie i jest to efekt "rekordowego udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Polsce". Zaznaczono, że w maju 2024 r. udział ten sięgnął 35,9 proc., a w ujęciu rocznym - 29,6 proc. Oceniono, że zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego, które mogą ułatwić realizację takich projektów, będą dodatkowym impulsem do rozwoju tego segmentu.

- Choć inwestorzy i eksperci w znacznym stopniu pozytywnie oceniają reformę przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, rosną obawy w zakresie terminowego wprowadzenia w życie jej przepisów, w szczególności ustanowienia Planów Ogólnych. Również zastąpienie procedury lex developer Zintegrowanymi Planami Inwestycyjnymi budzi obawy wzrostu kosztów przedsięwzięcia - stwierdził Forysiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Hun
4 tyg. temu
Jest coraz mniej działek w miastach więc ceny będą rosnąc na wsiach jak będzie wiatrak to w najbliższym sąsiedztwie będzie zakaz budowy,a troche dalej pewnie nie będzie chętnych na budowe najwięcej stracą właściciele ziemi którą chcieli sprzedaż na działki, lecz gmina będzie miała więcej kasy za którą wybuduje nowe stadion czy plac zabaw lub stary będzie ciągle unowocześniać
dziadek
4 tyg. temu
Problem jest inny i znacznie poważniejszy; Ludzie, którzy kupili bloki z wielkiej płyty na własność za kilkanaście lat będą musieli na własny koszt dokonać rozbiórki walących się budynków, a dogadać się w kilkadziesiąt rodzin będzie bardzo trudno; A potem odkupić działkę od kilkudziesięciu właścicieli to dopiero będzie zabawa; życzę powodzenia
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
PiS, KO jedno...
4 tyg. temu
Ja kupiłem w tym roku działkę nad jeziorem z linią brzegową zamiast za 300k to za 200k. Jest pełno działek a rynek już się nasycił. Ludzi ubywa, ktoś musi utrzymać i mieszkania i te działki, płacić za to.
#STOP
4 tyg. temu
Stop programowi pierwsze klucze. Nie dla pompowania cen na rynku nieruchomości.
Artbi
4 tyg. temu
Ja tego nie kumam gminy posiadają grunty gdzie mogłyby budować domy wielorodzinne i sprzedawać jak w niemczech cena wynajmu wliczana na poczet kupna czyli rodzina wprowadza się do mieszkania płaci wynajem po paru latach te pieniądze z najmu są zaliczenie jako wklad własny i gotowe w czym problem deweloperzy budują i im się opłaca zarabiając przy tym nieźle pieniądze a gminom się nie opłaca mając grunty masakra jakas
NAJNOWSZE KOMENTARZE (49)
Jacek
1 tyg. temu
Polecam dewelopera Home Group Black za ich zaangażowanie i dbałość o klienta – od pierwszego spotkania do odbioru kluczy czuliśmy pełne wsparcie
Michał
3 tyg. temu
Ukończenie kierunku Technik optyk w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych pozwoliło mi zdobyć solidną wiedzę i umiejętności, które teraz przekładają się na świetną pracę. Popyt na ten zawód na rynku jest ogromny!
Adam
3 tyg. temu
Drodzy eksperci. Ceny działek od dwóch lat stoją w miejscu, lub jest delikatna korektą w dół.
bezdomny.
3 tyg. temu
Żebym miał spać pod mostem, to nigdy nie kupiłbym mieszkania od dewelopera, gdzie 30% to czysty zysk dewelopera. Nigdy nie stawiałbyn nowego domu, bo jak podają wyliczenia, to 100m2 kosztuje aż 450 tyś. Ludziska toż to normalny bandytyzm. Pewnie bym zakupił domek kanadyjski czy holenderski całoroczny. A jak już by było ciężko, to polazłbym do marketu, załadował cały wózek i bez płacenia na parking, i poczekał aż przyjedzie policja i złapie złodzieja. I wtedy w sądzie prośba o dożywocie. A w pace i wikt i opierunek i opieka zdrowotna na koszt państwa.
afrt
3 tyg. temu
Jak eksperci mówią jedno to z reguły jest dokładnie odwrotnie
...
Następna strona