Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|
aktualizacja

Budżet państwa. Konieczne będą oszczędności

569
Podziel się:

Ekonomiści mówią wprost: budżet ponosi największe koszty walki z pandemią. A to oznacza, że prędzej czy później niezbędne będzie wprowadzenie oszczędności.

Budżet państwa. Konieczne będą oszczędności
Budżet państwa dziś - wysokie koszty, coraz niższe przychody. (PAP, Radek Pietruszka)

Perspektywy dla budżetu państwa nie wyglądają zbyt korzystnie. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie kilku danych. W 2016 roku deficyt finansów publicznych wynosił 2,4 proc. PKB, w 2018 - 0,8 proc., zaś według planu w tym roku wzrośnie do 12 proc.

Rośnie także dług: podczas, gdy w 2019 roku wyniósł on 45,7 proc., tak w tym roku mz wzrosnąć do 61,9 proc., a w przyszłym roku do 64,1 proc.

Ekonomiści przypominają, że budżet w największym stopniu ponosi koszty pandemii. To z niego finansowane są programy pomocowe dla firm, testy, szczepionki czy utrzymywane są szpitale tymczasowe.

– Dopóki pandemia się nie skończy, dopóty finanse publiczne wciąż będą ponosić ogromne jej koszty - przyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Do tego, mało korzystnie rysują się też perspektywy dochodów zasilających kasę państwa. Co najmniej do połowy stycznia część firm nie będzie działac. To zaś oznacza, że prędzej czy później, konieczne będzie zacieśnienie fiskalne. Wiele wskazuje na to, że nastapi raczej później niż w 2021 roku. Kłopotem dla rządu moga być jednak wybory .

- Mam wrażenie, że rząd znalazł się w pewnej pułapce. Im dłużej będzie zwlekał z ogłoszeniem planów niepopularnych przecież decyzji, tym bliżej będzie do wyborów w 2023 r., a okres przedwyborczy praktycznie uniemożliwia ruchy konsolidacyjne - komentuje Dudek.

Zobacz także: Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Rzecznik Policji o planowanych działaniach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(569)
Dług rośnie
3 lata temu
bo wyprowadzają pieniądze na lewo i prawo, przez Szumowskiego i jego brata, zamówienie po trzy razy wyższej cenie niż normalna respiratorów po 200tys./szt. zamiast po 70tys/szt., dotowanie firmy brata szumowskiego, zakup nic nie wartych maseczek bez atestu, opłacanie ludzi pracujących przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który jak to jeden z polityków PiS powiedział, że będzie bliżej do ciepłych krajów, bo oczywiście szybciej będzie dojechać do CPK samochodem, niż lecieć samolotem, o aferze na Srebrnej już wszyscy zapomnieli. I tak dalej i tak dalej....
lolotobolo
3 lata temu
Teraz mozna zwalic na pandemie!Nie rozdawnictwo ,tylko pandemia....rozumiecie Towarzysze.
JaPolakToJa
3 lata temu
Mam nadzieję że polska będzie jak druga wenezuela lub chociaż argentyna. Jest to kraj którego obywatele się łączą w obliczu tragedi lecz w czasie pokoju wzajemnie się podgryzają. Polak polakowi wilkiem i to się już nie zmieni. Szkoda że polska się odrodziła. Z czasów gdy polska była potęą nie wykorzystano żadnych militarnych wygranych by postawić kropkę nad i tylko po to by pogrążyć się w kłutniach. Przykro mi to pisać ale lepiej bybyło gdyby w dzisiejszej polsce wciąż były prusy/niemcy, austria i rosja. Chciałbym by było tu dobrze ale to niemożliwe.
ulan
3 lata temu
JUZ NIEDLUGO BULKA BEDZIE KOSZTOWAC 100 ZL
ANALITYK
3 lata temu
NADCHODZI UPADEK GIGA RAJU
...
Następna strona