Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet państwa. Sejm zadecyduje o poprawkach Senatu w jednym głosowaniu

Na najbliższym posiedzeniu posłowie pochylą się nie tylko nad kwestią pakietu pomocowego dla firm (tzw. tarczy antykryzysowej), ale również nad budżetem państwa. Projekt porządku obrad przewiduje jedno głosowanie na wszystkie poprawki Senatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Posłowie mają zdecydować o przyszłości senackich poprawek na najbliższym posiedzeniu.

W trakcie posiedzenia Sejmu przewidzianego na 25 i 26 marca, posłowie mieli skupić się przede wszystkim nad pakietem pomocowym dla firm, który zaproponował rząd Mateusza Morawieckiego.

Okazuje się jednak, że nie będzie to jedyny istotny punkt obrad. Jak bowiem informuje Radomir Wit z TVN24, Sejm głosować ma także nad senackimi poprawkami do ustawy budżetowej. W jednym głosowaniu politycy zdecydują łącznie o przyszłości wszystkich. Nie przewiduje się także możliwości zadawania pytań.

Można zakładać, że posłowie z ugrupowania rządzącego zagłosują zgodnie z zaleceniami sejmowej Komisji Finansów Publicznych. KFP rekomenduje odrzucenie wszystkich poprawek Senatu.

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa większa niż zapowiadano? Decyzja może zapaść w każdej chwili

Senatorowie złożyli szereg poprawek do tegorocznej ustawy budżetowej. Najgłośniejszą z nich jest przyznanie 1,92 mld złotych na leczenie chorób nowotworowych.

Senat zagłosował w sprawie budżetu 2020
Budżet 2020. Senat zagłosował

Oprócz niej, Senat chciał także przyznać 4,605 mld złotych na subwencję oświatową dla samorządów, przekazać 200 mln złotych dla jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których parki narodowe lub rezerwaty przyrody zajmują ponad 30 proc. powierzchni, a także utworzyć rezerwę celową w wysokości 1 mld złotych na walkę ze smogiem.

Komisja, w której większość mają posłowie PiS, zarekomendowała także odrzucenie senackich poprawek, które zakładają przywrócenie Senatowi środków na prowadzenie spraw polonijnych (110,5 mln złotych) oraz odrzucenie zwiększenia budżetu Kancelarii Senatu o 7,44 mln złotych.

KFP nie widzi też potrzeby zwiększenia budżetu Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i Rzecznika Praw Obywatelskich. To samo tyczy się zwiększenia środków na pomoc rozwojową o 50 mln złotych, a także poprawki, zakładającej przekazanie ponad 3 mln złotych dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności.

Posłowie zagłosowali za przyjęciem ustawy budżetowej na 2020 rok
Budżet 2020 przyjęty. Sejm zagłosował

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

nieświadoma konsekwencjiPo co komu poprawki itp jak i tak już wszystko padło . Wystarczyły dwa tygodnie lekkich problemów i po gospodarce a co będzie za dwa trzy miesiące ? … Czytaj całość

24-03-2020

PolakPiS z Dudą nie mają nic do zaproponowania aby ratować gospodarkę i życie Polaków. Walczą o kasę dla TVPiS na kampanię dla Dudy.

24-03-2020

sdfsdJa biję brawo PISowi, bo wiem, że im mniej opozycja im będzie wchodziła w drogę tym prędzej ta komuna upadnie.

Rozwiń komentarze (18)