Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Bunt przedsiębiorców. Minister Finansów komentuje

15
Podziel się

W lutym obostrzenia mogą zostać poluzowane - mówił na antenie radiowej "Jedynki" minister finansów Tadeusz Kościński i apelował do przedsiębiorców, by nie otwierali lokali nielegalnie.

Bunt przedsiębiorców. Minister Finansów komentuje
Minister finansów Tadeusz Kościński. (Ministerstwo Finansów)
bDJLfrOt

Minister był pytany m.in. o apel przedsiębiorców z branży beauty, który publikowaliśmy na money.pl.

Właściciele zakładów kosmetycznych i fryzjerskich proszą o pomoc. Bo choć nie dotyka ich lockdown, firmy praktycznie nie zarabiają.

"Zaledwie 11 proc. przedsiębiorców deklaruje, że ich firmy przynoszą zysk. 89 proc. deklaruje, że przynoszą straty, bądź balansują na granicy opłacalności. Utrzymywanie firm deficytowych nie może trwać w nieskończoność" - piszą przedsiębiorcy w liście do rządu i apelują, by objąć ich tarczą antykryzysową.

bDJLfrOv
Zobacz także: "Będą zamknięcia". Niektóre galerie nie otworzą się po lockdownie

- Ja rozumiem tę branżę, ale pamiętajmy, że musimy pomóc wszystkim. Recesja wyniosła w zeszłym roku około 3 proc., dotyczy to wszystkich branż - powiedział Kościński.

Ma też radę dla przedsiębiorców.

bDJLfrOB

- Jeśli ktoś ma poważne kłopoty, to można zgłosić się do urzędu skarbowego i poprosić o odroczenie podatków - powiedział minister. - Urzędy są pozytywnie nastawione do przedsiębiorców. Zależy im na tym, żeby płacili podatki. Lepiej więc należności odroczyć, niż doprowadzić do upadłości firmy.

Minister skomentował też bunt części przedsiębiorców z zamkniętych branż, którzy otworzyli np. restauracje mimo zakazu.

- W krótkim terminie to może uratować jakąś restaurację. Rozumiem ten sektor, ale lepiej mieć zdrowych klientów, którzy przyjdą za miesiąc czy dwa - powiedział Kościński.

Minister był też pytany o stan polskiej gospodarki po 2020 roku. Jak mówi, recesja jest mniejsza, niż zakładano.

bDJLfrOC

- Myśmy założyli recesję na poziomie 4,6 proc. w ubiegłym roku, ale myślę, że było bliżej 3 proc. - powiedział Kościński. - Dochody z VAT były o ok. 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej, dochody z CIT o ok. 0,5 proc. wyższe. Niższe były dochody z PIT, ale pamiętajmy, że obniżyliśmy stawkę tego podatku i wprowadziliśmy zerowy PIT dla młodych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJLfrOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Dawid z Bytom...
miesiąc temu
Nikt już nie wierzy w wasze kłamstwa i brednie. To wasze działania są nielegalne co 21 razy uznał już sąd uniewinniając przedsiębiorców. Doprowadzicie nas wszystkich do niewyobrażalnej biedy. W ciągu jednego roku cofnęliśmy się o 10 lat, w imię czego? Grypy?? Covida przeszedłem razem z całą rodziną, jeśli brak smaku i węchu ma nas doprowadzić na skraj bankructwa to ja sie pytam czy wy jesteście normalni?
Real
miesiąc temu
A myślałem że zapowiada kolejny podatek w związku z tym iż firmy mniej odprowadzają a budżet legł w gruzach
Dykta
miesiąc temu
Wincyj podatków! WINCYJ!!
bDJLfrOX
emer
miesiąc temu
Emerytom kapną 50 zł, potem 900 i cieszcie sie biedaki ! Podatki zatrzymają dla swoich
Ciekawski
miesiąc temu
Jeśli ktoś ma poważne kłopoty, to można zgłosić się do urzędu skarbowego i poprosić o odroczenie podatków - powiedział minister. Chyba kłopoty sercowe bo gdy brak jest dochodów to podatek wynosi ZERO. więc o czym może mówić pan Minister?