Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Ceny materiałów budowlanych w górę. Ale tanieje drewno

Podziel się:

17 proc. - o tyle średnio wzrosły ceny materiałów budowlanych w styczniu 2023 roku w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. To dalej wzrost, ale dwa razy mniejszy niż ten, który notowaliśmy niedługo po agresji Rosji na Ukrainę. Pocieszeniem jest fakt, że pojawiają się materiały, które są dziś tańsze niż przed rokiem.

Ceny materiałów budowlanych w górę. Ale tanieje drewno
17 proc. - o tyle średnio wzrosły ceny materiałów budowlanych w styczniu 2023 roku w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem (Unsplash.com, Brett Jordan)

Początek 2023 roku przyniósł optymistyczne dane o kosztach materiałów budowlanych. Tempo wzrostu ich cen maleje już od dziewięciu miesięcy. Wtedy za materiały płaciliśmy średnio o 34 proc. w ujęciu rok do roku. Teraz roczna dynamika stopniała do 17 proc. - wynika z danych PSB (Polskie Składy Budowlane).

Wciąż materiały drożeją, ale coraz wolniej - zwracają uwagę analitycy HRE Investments.

Ceny oszalały. Trzeba było szukać nowych dostawców

Jak podkreślają eksperci, niższa dynamika cen w styczniu 2023 roku nie oznacza, że materiały budowlane są tańsze niż przed rokiem. Przeciętnie rzecz ujmując, musimy za nie płacić więcej, ale pewnym pocieszeniem może być fakt, że wzrosty cen wyhamowują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy stawiają domy, mają problem z ekipami. Nie ma komu budować?

Coraz więcej materiałów jest dziś tańszych niż w kwietniu czy maju, czyli niedługo po zerwaniu łańcuchów dostaw związanych z agresją Rosji. Wtedy jednak niektóre ceny po prostu oszalały, bo na rynku części rzeczy brakowało i trzeba było szybko znaleźć nowych dostawców - przypominają eksperci.

Najwyższe wzrosty cen na początku 2023 roku dotyczą cementu i wapna, za które obecnie trzeba zapłacić 55 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu minionego roku – wynika z danych PSB.

Przez rok o ponad jedną czwartą wzrosły też ceny suchej zabudowy. Więcej o 20 proc. musimy również płacić za materiały z kategorii: płytki, łazienki, kuchnie, izolacje wodochronne czy ściany i kominy.

Tanieją drewno i pręty zbrojeniowe

Na drugim biegunie znajdziemy natomiast płyty OSB i drewno. Te według danych PSB są dziś przeciętnie o 6 proc. tańsze niż na początku 2022 r. Mniej niż przed rokiem musimy też płacić za stal potrzebną przy budowie.

Z danych PUDS (Polska Unia Dystrybutorów Stali) wynika na przykład, że 12-milimetrowe pręty zbrojeniowe kosztowały w szóstym tygodniu 2023 roku o 12 proc. mniej niż przed rokiem, ale też aż o 45 proc. mniej niż w szczytowym momencie – po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP