Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Jędrzyński
|

Ceny mieszkań w Polsce na tle Europy. Czy faktycznie jest u nas aż tak drogo?

58
Podziel się:

Ceny mieszkań w Polsce systematycznie rosną. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak odczuwalna drożyzna w rodzimej mieszkaniówce ma się do sytuacji znaczących rynków nieruchomości UE.

Ceny mieszkań w Polsce na tle Europy. Czy faktycznie jest u nas aż tak drogo?
Ceny mieszkań w Polsce na tle Europy. Czy faktycznie jest u nas aż tak drogo? (Pixabay, pixabay)

Ostatnie dane Deloitte dotyczące średnich cen transakcyjnych nowych mieszkań w wybranych krajach UE, pochodzą z końca 2019 roku, kolejne pojawią się zapewne tradycyjnie w okresie letnim. Przez niespełna półtora roku zaszły zapewne zmiany wartościowe, z pewnością jednak nieistotne statystycznie z punktu widzenia ogólnej sytuacji na europejskich rynkach nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem prezentowanych proporcji.

W zestawieniu ze średnią płacą netto z analogicznego okresu wg. statystyk Eurostatu otrzymujemy ciekawy obraz cenowej dostępności mieszkaniowej w najważniejszych unijnych gospodarkach. Jak w tej klasyfikacji wypada krajowa mieszkaniówka?

Jak się okazuje rodzimi deweloperzy mieszkaniowi sprzedawali w 2019 roku wybudowane przez siebie lokale średnio po 1520 Euro za mkw., co jest jednym z najniższych wyników w UE. W prezentowanym zestawieniu taniej było tylko w Bułgarii, Portugalii i na Węgrzech. Uwzględniając nawet absencję w tabeli takich krajów jak np. Rumunia, Litwa czy Estonia, średnia krajowa cen transakcyjnych nowych mieszkań zalicza się do absolutnej czołówki najniższych notowań w krajach unijnych.

Zobacz także: Rewolucja w nieruchomościach. Powstają osiedla z prefabrykatów

By uzmysłowić sobie, w jakim miejscu znajduje się krajowy rynek nieruchomości mieszkaniowych, wystarczy porównać polskie ceny z trzykrotnie wyższymi stawkami we Francji, blisko trzykrotnie w Austrii i Norwegii, czy dwuipółkrotnie w Niemczech i Danii.

Co ciekawe, sporo drożej było i zapewne jest w dalszym ciągu w niewielkich pobliskich państwach byłego bratniego bloku wschodniego takich jak Łotwa, Słowacja, a przede wszystkim Czechy. U tych ostatnich naszych południowych sąsiadów jest średnio drożej na pierwotnym rynku mieszkaniowym o, bagatela, 70 proc.

Mniej więcej o tyle właśnie droższe są także mieszkania w czeskiej Pradze w odniesieniu do stawek warszawskich. Jeżeli więc średnią stołeczną na poziomie blisko 11 tys. zł /mkw. uważa się powszechnie za ostro wygórowaną, to wyobraźmy ją sobie gdzieś w okolicach 19-20 tys. zł. Tym samym pojawia się pytanie, że skoro mamy tak niskie na tle Europy ceny lokali od dewelopera, to dlaczego wydają się one w powszechnej opinii tak mocno wyśrubowane.

Rozwiązanie tej kwestii powinno przynieść zestawienie średnich stawek mkw. mieszkań z pierwszej ręki ze średnią płacą netto w prezentowanych krajach. Co prawda właściwa metodyka obliczania cenowej dostępności mieszkaniowej powinna się opierać o płace brutto, jednak ogromne zróżnicowanie poziomu podatków w UE czyni taki sposób mało reprezentatywnym. Jakie wnioski zatem można wysnuć z tak skonstruowanej proporcji?

Otóż w Polsce w omawianym czasie średnia dostępność mieszkaniowa wynosiła 0,56 mkw. za jednomiesięczną przeciętną wypłatę "na rękę". Jak się okazuje, przy takiej wartości wcale nie pozostajemy unijnymi maruderami. Słabiej od nas wypadły takie kraje jak Węgry, Łotwa, Chorwacja, Słowacja, Czechy, a nawet nieporównywalnie zamożniejsze Francja i Luksemburg.

Sęk w tym, że zastosowana przez Eurostat metodyka obliczania płacy średniej w Polsce musi silnie korespondować z analogicznymi danymi GUS, które są uznawane za kompletnie niewiarygodne. Kwota 863 Euro to bowiem nawet przy uwzględnieniu nieco silniejszej rodzimej waluty w 2019 roku aż 3800 zł., czyli suma zawyżona o nawet 1 tys. zł w stosunku do faktycznego poziomu średniego krajowego wynagrodzenia netto.

Nie wdając się w zbędne szczegóły i nie przywołując całego szeregu specjalistycznych źródeł wiedzy o realnych zarobkach Polaków, z okresowymi danymi GUS o medianie i dominancie płac na czele, przyjmijmy średnią pensję „na rękę” w Polsce w 2019 roku na i tak skrajnie optymistycznym poziomie 3 tys. zł, czyli mniej więcej 660 Euro. W takim wypadku przedmiotowa krajowa dostępność mieszkań spada w okolice poziomu czeskiego, czyli najniższego w stawce prezentowanych krajów.

Co bardzo istotne, cały szereg unijnych państw, z tymi najbardziej rozwiniętymi gospodarczo na czele, w których dostępność cenowa mieszkań również nie wydaje się imponująca, dysponuje silnie rozwiniętymi rynkami odpowiednio skrojonego na kieszenie swoich obywateli wynajmu mieszkaniowego, z którego korzysta nawet ponad połowa obywateli.

Przeciętnego Niemca, Austriaka, Szwajcara czy Duńczyka nie interesują specjalnie wszelkie parametry mieszkaniowej dostępności cenowej, bo nie jest zainteresowany ich zakupem tylko stosunkowo tanim wynajmem, z którym nie ma zazwyczaj większego problemu.

W Polsce o tego rodzaju mieszkaniówce możemy na razie niestety tylko pomarzyć. A paradoks polegający na tym, że rodzimi deweloperzy oferują de facto nominalnie jedne z najtańszych mieszkań w Unii Europejskiej, które jednocześnie są jednymi z najdroższych na kontynencie w zestawieniu z miesięczną pensją przeciętnego Kowalskiego, pozostanie z nami zapewne jeszcze dość długo.

A nader smutna konkluzja pozostaje taka, że jak się okazuje, w Polsce nie ma problemu zbyt drogich mieszkań, za to rodakom mocno doskwiera problem niskich, jednych z najniższych w Unii Europejskiej płac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(58)
Shame
2 lata temu
Na szczęście nawet 8 latek wie że w tym kraju a. pensje mas są głodowe, b. Ceny mieszkań w Ch u j zawyżone, deweloperzy nie oferują nic oprócz 4 betonowych ścian, żadnej infrastruktury, żadnej przestrzeni - deweloperskie DNO.
Ketjow
2 lata temu
ja zarabiam 10k netto i stać mnie na kilka mieszkań. Niech biedota pisowska bierze kredyt na całe życie. Żałośni są oni.
Papa
2 lata temu
Nie slyszalem zeby ktos 3800 zarabial jak chyba junior zarabia z 6000. Ale bzdury! mid zarabia kolo 12000 a senior kolo 18000
sdefrf
2 lata temu
Dlaczego uwzglednia sie w placach srednia i tak samo z cena m kw. mieszkania, srednia to przeklamanie rzeczywistosci. Powinno do takich obliczen brac sie dominante czyli liczba wskazująca na wartość o największym prawdopodobieństwie wystąpienia. Ale dla celow propagandowch-politycznych zawsze lepiej wyglada srednia. Wesmy place bogacza i 10 biednych i srednia wychodzi ze wszyscy sa sredniej klasy i zadowoleni a tak nie jest bo 10-ciu nie ma co do gara wlozyc a jeden nie wie co z kasa zrobic taki bogaty jest.
macurs
2 lata temu
Przy wzroście cen od 2019 możemy powiedzieć że jesteśmy w europejskiej czołówce (na tle Europy zachodniej), z jedną z najsłabszych dostępności mieszkań. U nas dostępność jest poniżej 50% biorąc pod uwagę że płace rosły w tempie 7% a mieszkania 10-12% od 2019 roku. Na tle Europy wschodniej nie jest tak źle tyle że raczej porównujmy się z dużymi krajami a nie małymi.
...
Następna strona