Prognozowane przez e-petrol.pl średnie ceny paliw na stacjach w tygodniu od 20 do 26 lutego 2023 r.:
- benzyna Pb98: 7,31-7,43 zł/l
- benzyna Pb95: 6,65-6,76 zł/l
- olej napędowy ON: 7,40-7,51 zł/l
- autogaz LPG: 3,19-3,27 zł/l.
Ubiegłoroczne ceny paliw z połowy lutego mogą budzić nostalgię wśród tankujących, bo dzięki obniżonym stawkom podatku VAT płaciliśmy za 95-oktanową benzynę jedynie 5,31 zł/l, a olej napędowy kosztował 5,36 zł/l - czytamy w ich opracowaniu. Dodają jednak, że ceny z początku marca były już jednak zbliżone do obecnych i niedługo paliwa powinny być jednym z motorów napędowych oczekiwanej przez ekonomistów dezinflacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według e-petrol.pl w tym tygodniu cały czas widoczne były jeszcze skutki 20-groszowej obniżki cen oleju napędowego ogłoszonej przez PKN Orlen. Średnia cena oleju napędowego spadła o 9 groszy do 7,45 zł/l. "O grosz potaniała 95-oktanowa benzyna i za tankowanie tego paliwa kierowcy płacą obecnie 6,67 zł/l. Ze spadkowej tendencji wyłamał się tylko autogaz, którego cena po 1-groszowym wzroście znalazła się na poziomie 3,24 zł/l" - czytamy.
Ropa naftowa tanieje. Prognozy na 2023 r.
Ropa naftowa na światowych giełdach zaliczyła spadek notowań z poziomu 86 dol. do 83 dol. Wśród czynników analitycy upatrują obawy, że amerykańska Rezerwa Federalna zaostrzy politykę pieniężną, by walczyć z inflacją w USA, a to mogłoby odbić się na popycie na paliwa.
Analitycy przypominają też ostatnią prognozę Komisji Europejskiej, z której wynika, że średnia cena ropy Brent w tym roku wyniesie 84,8 dol. za baryłkę.
Z kolei z grona niektórych członków OPEC wyszły sugestie, że globalne ceny ropy mogą wzrosnąć do około 100 USD za baryłkę w drugiej połowie tego roku, za sprawą popytu w Chinach. Tutaj jednak jednomyślności w organizacji nie ma, bo minister energetyki Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz bin Salman, zapowiedział, że obecne porozumienie OPEC+ dotyczące ograniczenia wydobycia ropy o 2 miliony baryłek dziennie zostanie utrzymane do końca roku, zaś on sam pozostaje ostrożny w kwestii chińskiego popytu - piszą eksperci e-petrol.pl, powołując się na agencję Reutera.